Americký plavec Phelps chce 8 zlatých. A 8 rekordů?

Michael Phelps - Americký plavec Michael Phelps se raduje z vítězství. | foto: Reuters

13 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nenapodobitelným, táhlým záběrem krájel vodu, stejně jako krájí historické tabulky. Tentokrát vyhrál Michael Phelps stylem start – cíl. Zostudil zbytek světa. A vlastní světový rekord na trati 200 metrů volný způsob zlepšil o 0,9 vteřiny, až na 1:42,96.

"Je složité říci, který závod je tady v Pekingu pro mě nejtěžší. Všechny jsou nejtěžší," prohlásil pak.

Tentokrát nekřičel radostí, jen těžce oddychoval, když dohmátl. Přesto by mohl jásat. Z mnoha důvodů. Jen pro pořádek. Phelpsův olympijský zápis v Pekingu teď zní: tři závody, tři světové rekordy.

V historických tabulkách se včera dotáhl na kvarteto gigantů: gymnastku Latyninovou, atlety Lewise a Nurmiho a plavce Spitze. Pouze oni získali za kariéru devět zlatých z olympiád. Teď i on. Zároveň 24. světovým rekordem překonal historickou bilanci Spitze. Ten měl na kontě "jen" 23 světových rekordů.

Ovšem Spitzův zápis, který svět vzrušuje nejvíc, je daleko. Sedm zlatých kovů z jediných her, famózní výkon z Mnichova 1972. "Ještě nejsem ani v půli cesty. To nejdůležitější přijde." Třeba dnes dopoledne pekingského času finále na 200 m motýlek i 4 x 200 m volný způsob.

. Co řekli o Phelpsovi

Natalie Coughlinová (USA)
Dvojnásobná olympijská vítězka: "Nejsme schopni pochopit, jak neuvěřitelný plavec Michael je. Pomalu se zdá samozřejmé, že když plave, padají rekordy."

Lászlo Cseh (Maď.)
Stříbrný na 400 m polohový závod: "Pokaždé, když máte pocit, že se k Michaelovi přiblížíte, zrychlí na úplně jinou úroveň."

Ryan Lochte (USA)
Bronzový na 400 m polohový závod: "Klobouk dolů. Ale nejsem šokovaný. Trénuju s ním. Vím, čeho je schopen."

Jana Pechanová
Česká olympionička: "Phelps těží z toho, že ostatní nemají tak silné vyvlnění v poslední padesátce. Lepší je i na startu a na obrátkách. Na vyplavání má 15 metrů a využívá to, zatímco soupeřům dochází dech."

Rostislav Vítek
Český dálkový plavec: "Phelps? To je plavec z jiného tisíciletí."

Mark Schubert
Šéftrenér USA: "Čtvrteční finále na 100 metrů motýlek, tam bude Michael nejvíc ohrožen. Ian Crocker ho vážně může porazit."

"Každé ráno tu vstávám o půl páté. Déle mi trvá, než se dostanu do závodní teploty," vysvětloval. "Kromě toho ještě jím hodně pizzy a těstovin, trochu karbohydrátů. A snažím se relaxovat, co to jde."

Pondělní štafeta, thriller se šťastným koncem, Phelpse údajně emocionálně vyčerpala. "Nebylo jednoduché na ni zapomenout a soustředit se na další starty."

Mnohem hůř na tom byla v hledišti jeho matka. "Sledovat tuhle štafetu... ach můj bože, ach můj bože... bylo vážně nervy drásající," svěřila se Deborah Phelpsová pro ABC News. "Srdce mi bušilo a měla jsem křeče v žaludku. Rozhodně to tady pro mě není dovolená."

Do Pekingu přiletěla i s Phelpsovou sestrou, která plakala dojetím, když jí po včerejším medailovém ceremoniálu dal květiny.

V USA způsobil "phelpsománii", jeho finále vidělo na NBC až 81 milionů diváků. Má velký podíl na tom, že stanice hrdě hlásí: Peking je nejsledovanější olympiádou všech dob.

Osm zlatých údajně není jeho hlavním cílem na hrách. "O tom skutečném vím jen já a můj kouč." Probleskují informace, že ti dva si usmysleli, nejen že vyhraje osm disciplín, ale v každé překoná světový rekord. "Je mnoho věcí, o které se lidé zatím pokoušeli marně. Chci změnit sport a vykonat v něm jako první cosi velikého," naznačil Phelps.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz