Americký plavec Phelps chce 8 zlatých. A 8 rekordů?

Michael Phelps - Americký plavec Michael Phelps se raduje z vítězství. | foto: Reuters

13 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nenapodobitelným, táhlým záběrem krájel vodu, stejně jako krájí historické tabulky. Tentokrát vyhrál Michael Phelps stylem start – cíl. Zostudil zbytek světa. A vlastní světový rekord na trati 200 metrů volný způsob zlepšil o 0,9 vteřiny, až na 1:42,96.

"Je složité říci, který závod je tady v Pekingu pro mě nejtěžší. Všechny jsou nejtěžší," prohlásil pak.

Tentokrát nekřičel radostí, jen těžce oddychoval, když dohmátl. Přesto by mohl jásat. Z mnoha důvodů. Jen pro pořádek. Phelpsův olympijský zápis v Pekingu teď zní: tři závody, tři světové rekordy.

V historických tabulkách se včera dotáhl na kvarteto gigantů: gymnastku Latyninovou, atlety Lewise a Nurmiho a plavce Spitze. Pouze oni získali za kariéru devět zlatých z olympiád. Teď i on. Zároveň 24. světovým rekordem překonal historickou bilanci Spitze. Ten měl na kontě "jen" 23 světových rekordů.

Ovšem Spitzův zápis, který svět vzrušuje nejvíc, je daleko. Sedm zlatých kovů z jediných her, famózní výkon z Mnichova 1972. "Ještě nejsem ani v půli cesty. To nejdůležitější přijde." Třeba dnes dopoledne pekingského času finále na 200 m motýlek i 4 x 200 m volný způsob.

. Co řekli o Phelpsovi

Natalie Coughlinová (USA)
Dvojnásobná olympijská vítězka: "Nejsme schopni pochopit, jak neuvěřitelný plavec Michael je. Pomalu se zdá samozřejmé, že když plave, padají rekordy."

Lászlo Cseh (Maď.)
Stříbrný na 400 m polohový závod: "Pokaždé, když máte pocit, že se k Michaelovi přiblížíte, zrychlí na úplně jinou úroveň."

Ryan Lochte (USA)
Bronzový na 400 m polohový závod: "Klobouk dolů. Ale nejsem šokovaný. Trénuju s ním. Vím, čeho je schopen."

Jana Pechanová
Česká olympionička: "Phelps těží z toho, že ostatní nemají tak silné vyvlnění v poslední padesátce. Lepší je i na startu a na obrátkách. Na vyplavání má 15 metrů a využívá to, zatímco soupeřům dochází dech."

Rostislav Vítek
Český dálkový plavec: "Phelps? To je plavec z jiného tisíciletí."

Mark Schubert
Šéftrenér USA: "Čtvrteční finále na 100 metrů motýlek, tam bude Michael nejvíc ohrožen. Ian Crocker ho vážně může porazit."

"Každé ráno tu vstávám o půl páté. Déle mi trvá, než se dostanu do závodní teploty," vysvětloval. "Kromě toho ještě jím hodně pizzy a těstovin, trochu karbohydrátů. A snažím se relaxovat, co to jde."

Pondělní štafeta, thriller se šťastným koncem, Phelpse údajně emocionálně vyčerpala. "Nebylo jednoduché na ni zapomenout a soustředit se na další starty."

Mnohem hůř na tom byla v hledišti jeho matka. "Sledovat tuhle štafetu... ach můj bože, ach můj bože... bylo vážně nervy drásající," svěřila se Deborah Phelpsová pro ABC News. "Srdce mi bušilo a měla jsem křeče v žaludku. Rozhodně to tady pro mě není dovolená."

Do Pekingu přiletěla i s Phelpsovou sestrou, která plakala dojetím, když jí po včerejším medailovém ceremoniálu dal květiny.

V USA způsobil "phelpsománii", jeho finále vidělo na NBC až 81 milionů diváků. Má velký podíl na tom, že stanice hrdě hlásí: Peking je nejsledovanější olympiádou všech dob.

Osm zlatých údajně není jeho hlavním cílem na hrách. "O tom skutečném vím jen já a můj kouč." Probleskují informace, že ti dva si usmysleli, nejen že vyhraje osm disciplín, ale v každé překoná světový rekord. "Je mnoho věcí, o které se lidé zatím pokoušeli marně. Chci změnit sport a vykonat v něm jako první cosi velikého," naznačil Phelps.

Autor:


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...Najdete na iDNES.cz