Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americký výběr z NBA tvrdě narazil

3 2004
Cologne - Výběr americké reprezentace pro olympijské hry v Aténách utrpěl ve svém prvním přípravném utkání v Evropě krutou porážku, když podlehl Itálii 78:95. Hvězdy NBA si tak pokazily dosud suverénní bilanci olympijských výběrů USA od roku 1992 a navíc se opět potvrdilo, že blamáž z MS 2002 nebyla zdaleka náhodná.

Američané s výběrem z NBA dosud ještě nikdy neprohráli přípravný zápas, ale tentokrát byli proti Italům jasně horší, vůbec nestačili na jejich skvělou trojkovou střelbu (15 přesných trojek!), kolektivní výkon v útoku a zónovou obranu. Italové opět potvrdili, že jednoznačná nadvláda USA je minulostí.

"Tohle by nás mělo probudit," prohlásil po zápase spolukapitán výběru Allen Iverson. "Myslím, že jsme potřebovali něco takového, abychom plně pochopili, že to nebude vůbec snadné..." Právě Iverson je spolu s Duncanem jediný, kdo zůstal ve výběru USA z původní superhvězdné olympijské nominace.

Celkem 14 hráčů postupně odvolalo svou účast anebo odmítlo nominaci, takže výběr byl postupně doplněn o mladé hráče, kteří nemají z mezinárodními zápasy (navíc podle odlišných pravidel) žádné zkušenosti.

Věkový průměr Američanů je 23,6 let, a i když mají v sestavě vesměs vycházející velké hvězdy (LeBron James, Amare Stoudemire, Dwyane Wade a další), nejsou zdaleka tak jednoznačným favoritem olympiády, jako tomu bývalo dříve.

Nejlepším střelcem vítězů, za něž hrají vesměs hráči z italské nejvyšší ligy, byl Galanda s 28 body, Basile přidal 25. Za USA nejlépe střílel Carmelo Anthony (17 bodů), Tim Duncan přidal 15 bodů.

Zápas jasně potvrdil, že obavy Američanů a zejména kouče Larryho Browna, že ve výběru chybí ryzí střelci zdálky, nebyly ani trochu liché. Američané trefili jen 4 trojky z 13 pokusů, zatímco Italové 15 z 35.

Zápas byl vyrovnaný jen do 27.minuty, kdy Iverson snižoval na 52:56, ale zbytek utkání jasně patřil Italům - dvěma trojkami rychle zvýšili na 62:52 a až do konce byli jasně lepší. Zítra se Američané utkají s Německem Dirka Nowitzkiho, který Itálii v neděli porazil 85:77.

Autor:


Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz