Americký výběr z NBA tvrdě narazil

3 2004
Cologne - Výběr americké reprezentace pro olympijské hry v Aténách utrpěl ve svém prvním přípravném utkání v Evropě krutou porážku, když podlehl Itálii 78:95. Hvězdy NBA si tak pokazily dosud suverénní bilanci olympijských výběrů USA od roku 1992 a navíc se opět potvrdilo, že blamáž z MS 2002 nebyla zdaleka náhodná.

Američané s výběrem z NBA dosud ještě nikdy neprohráli přípravný zápas, ale tentokrát byli proti Italům jasně horší, vůbec nestačili na jejich skvělou trojkovou střelbu (15 přesných trojek!), kolektivní výkon v útoku a zónovou obranu. Italové opět potvrdili, že jednoznačná nadvláda USA je minulostí.

"Tohle by nás mělo probudit," prohlásil po zápase spolukapitán výběru Allen Iverson. "Myslím, že jsme potřebovali něco takového, abychom plně pochopili, že to nebude vůbec snadné..." Právě Iverson je spolu s Duncanem jediný, kdo zůstal ve výběru USA z původní superhvězdné olympijské nominace.

Celkem 14 hráčů postupně odvolalo svou účast anebo odmítlo nominaci, takže výběr byl postupně doplněn o mladé hráče, kteří nemají z mezinárodními zápasy (navíc podle odlišných pravidel) žádné zkušenosti.

Věkový průměr Američanů je 23,6 let, a i když mají v sestavě vesměs vycházející velké hvězdy (LeBron James, Amare Stoudemire, Dwyane Wade a další), nejsou zdaleka tak jednoznačným favoritem olympiády, jako tomu bývalo dříve.

Nejlepším střelcem vítězů, za něž hrají vesměs hráči z italské nejvyšší ligy, byl Galanda s 28 body, Basile přidal 25. Za USA nejlépe střílel Carmelo Anthony (17 bodů), Tim Duncan přidal 15 bodů.

Zápas jasně potvrdil, že obavy Američanů a zejména kouče Larryho Browna, že ve výběru chybí ryzí střelci zdálky, nebyly ani trochu liché. Američané trefili jen 4 trojky z 13 pokusů, zatímco Italové 15 z 35.

Zápas byl vyrovnaný jen do 27.minuty, kdy Iverson snižoval na 52:56, ale zbytek utkání jasně patřil Italům - dvěma trojkami rychle zvýšili na 62:52 a až do konce byli jasně lepší. Zítra se Američané utkají s Německem Dirka Nowitzkiho, který Itálii v neděli porazil 85:77.

Autor:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz