Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Američtí volejbalisté využili šanci

26 2000
S y d n e y - Američané plážoví volejbalisté Dain Blanton s Erikem Fonoimoanou si zajistili účast na olympiádě až jako poslední ze všech čtyřiadvaceti dvojic. Měsíc před začátkem her, na posledním kvalifikačním turnaji v Ostende, se zranil jejich slavný krajan a vítěz z Atlanty Karch Kiraly. Blanton s Fonoimoanou vycítili šanci, v Belgii se probojovali na stupně vítězů a v olympijské kvalifikaci Kiralyho s Adamen Johnsonem přeskočili. Olympiáda zastihla Američany v obrovské formě. Přijeli jako devátý nasazený pár a v kolonce dosud vyhraných turnajů u nich zela nula.

Turnajovým pavoukem se ale prodrali suverénně až do finále, kde je čekali zástupci současné velmoci plážového volejbalu, Brazilci Zé Marco s Ricardem. Ti před dnešním finále čtyřikrát Blantona s Fonoimoanou porazili, ale tentokrát míč víc poslouchal Američany. Brazilcům nezbývalo, než hořkou prohru spolknout. "Navenek máme ze stříbra radost a rozdáváme úsměvy, ale uvnitř naše duše pláčou," přiznal Zé Marco.

Role favorita si byl vědom a cítí, že ji s Ricardem nesplnili. "Olympiáda je ale něco jiného než normální turnaj, nemá favority. Vím, že naši fanoušci budou zklamaní, ale zápasy na této úrovni jsou neskutečně náročné," omlouval se brazilský volejbalista. Neúspěch Zé Marka mrzel o to více, že po pondělní prohře Sheldy s Adrianou Beharovou chtěli pověst Brazílie zachránit alespoň oni.

Místo očekávaných dvou zlatých medailí si jihoamerická výprava odveze jen dvě stříbra a jeden bronz. Američané přitom stejně jako australské vítězky ženského turnaje Cooková s Pottharstovou nezačali finále nejlépe a museli v prvním setu odvrátit tři setboly. Povedlo se jim to a ve druhé sadě už měli Blanton s Fonoimoanou navrch.

"Proti výbornému soupeři se člověk o to víc vyhecuje. Když se ohlédnu za celým turnajem, nedokážu ani popsat, jak jsem šťastný," radoval se Blanton. Po třech letech společné dřiny s Fonoimoanou jim olympiáda vynesla první ovoce. Jejich dosavadním nejlepším výsledkem totiž bylo druhé místo z předloňského turnaje Světového okruhu v Klagenfurtu.

"Brazilci byli favority a tudíž pod obrovským tlakem. I když jsme nad nimi předtím nikdy nevyhráli, říkali jsme si, že to zkusíme. No vidíte a vyšlo to," dodal Blanton. Brazilští fanoušci odcházeli z areálu na Bondi Beach zklamaní, ale jak přiznali, spíše proto, že desetidenní turnaj na jejich oblíbeném místě a ve fantastické atmosféře skončil.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze