Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Američtí volejbalisté využili šanci

26 2000
S y d n e y - Američané plážoví volejbalisté Dain Blanton s Erikem Fonoimoanou si zajistili účast na olympiádě až jako poslední ze všech čtyřiadvaceti dvojic. Měsíc před začátkem her, na posledním kvalifikačním turnaji v Ostende, se zranil jejich slavný krajan a vítěz z Atlanty Karch Kiraly. Blanton s Fonoimoanou vycítili šanci, v Belgii se probojovali na stupně vítězů a v olympijské kvalifikaci Kiralyho s Adamen Johnsonem přeskočili. Olympiáda zastihla Američany v obrovské formě. Přijeli jako devátý nasazený pár a v kolonce dosud vyhraných turnajů u nich zela nula.

Turnajovým pavoukem se ale prodrali suverénně až do finále, kde je čekali zástupci současné velmoci plážového volejbalu, Brazilci Zé Marco s Ricardem. Ti před dnešním finále čtyřikrát Blantona s Fonoimoanou porazili, ale tentokrát míč víc poslouchal Američany. Brazilcům nezbývalo, než hořkou prohru spolknout. "Navenek máme ze stříbra radost a rozdáváme úsměvy, ale uvnitř naše duše pláčou," přiznal Zé Marco.

Role favorita si byl vědom a cítí, že ji s Ricardem nesplnili. "Olympiáda je ale něco jiného než normální turnaj, nemá favority. Vím, že naši fanoušci budou zklamaní, ale zápasy na této úrovni jsou neskutečně náročné," omlouval se brazilský volejbalista. Neúspěch Zé Marka mrzel o to více, že po pondělní prohře Sheldy s Adrianou Beharovou chtěli pověst Brazílie zachránit alespoň oni.

Místo očekávaných dvou zlatých medailí si jihoamerická výprava odveze jen dvě stříbra a jeden bronz. Američané přitom stejně jako australské vítězky ženského turnaje Cooková s Pottharstovou nezačali finále nejlépe a museli v prvním setu odvrátit tři setboly. Povedlo se jim to a ve druhé sadě už měli Blanton s Fonoimoanou navrch.

"Proti výbornému soupeři se člověk o to víc vyhecuje. Když se ohlédnu za celým turnajem, nedokážu ani popsat, jak jsem šťastný," radoval se Blanton. Po třech letech společné dřiny s Fonoimoanou jim olympiáda vynesla první ovoce. Jejich dosavadním nejlepším výsledkem totiž bylo druhé místo z předloňského turnaje Světového okruhu v Klagenfurtu.

"Brazilci byli favority a tudíž pod obrovským tlakem. I když jsme nad nimi předtím nikdy nevyhráli, říkali jsme si, že to zkusíme. No vidíte a vyšlo to," dodal Blanton. Brazilští fanoušci odcházeli z areálu na Bondi Beach zklamaní, ale jak přiznali, spíše proto, že desetidenní turnaj na jejich oblíbeném místě a ve fantastické atmosféře skončil.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz