Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo medaile zklamání. Proč Fuksa na olympiádě neuspěl?

19 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Dojel do cíle finálového závodu - a byl první. Ideální zakončení olympiády? Ne tak docela. Martin Fuksa nejásal. Věděl, že nemá důvod k výjimečné radosti. Jen v cíli závodu na 200 metrů složil z prstů písmeno A. „Ukazoval jsem, že jsem měl být ve finále A. Teď je to vidět,“ říkal.

Finále, které dokončil, totiž bylo jen to „béčkové“. Výhra v něm znamenala celkově deváté místo. Co na tom, že časem by mezi nejlepšími obsadil pátou pozici...

Realita byla jiná - a byla krutá.

České naděje, které skončily bez medaile

Kateřina Kudějová (vodní slalom)
Loni byla mistryní světa, na hrách skončila desátá.

Martin Fuksa (rychl. kanoistika)
Na světových šampionátech sbíral medaile. Olympiádu opustí bez ní.

Miroslava Topinková Knapková (veslování)
V Londýně zlatá, v Riu sedmá.

David Kostelecký (střelba)
Šampion z Pekingu byl čtvrtý.

Andrea Hlaváčková (tenis)
Olympiádě podřídila sezonu. Pak jí medaile těsně unikla.

Jedna z největších medailových nadějí české výpravy opustí Rio bez medaile. Vedle devátého místa na dvoustovce si Fuksa připsal šestou příčku na kilometru, tedy disciplíně, v níž získal na posledních dvou světových šampionátech dvě stříbra.

„Nebylo to takové, jak jsem chtěl. Od dvoustovky jsem nic nečekal, ale kilometr jsem chtěl mít lepší. Mrzí mě, že jsem neprodal, na co jsem měl. Cítil jsem se dobře, ale byl jsem pomalý,“ řekl.

Čím to bylo? Fuksa působil uvolněně, sebevědomě. Tvrdil, že formu nepostrádal. Stěžoval si jen na to, že mu nesedly větrné podmínky na jezeru Rodriga de Freitase.

„Byl jsem z toho rozhozený a ze začátku fakt naštvaný. Doufal jsem, že na závodech to bude lepší - a některé jízdy byly dobré. Ale jiné se mi nepovedly. Včetně finále kilometru. Neměl jsem na to,“ vykládal.

Fuksa je zvyklý trénovat na klidné vodě, i proto se s vlnami na laguně v Riu nesžil dokonale. „Závodníci na kánoi mají poměrně vysoko těžiště a vlny je rozhodí, nemohou se uvolnit v záběru tak, jak by chtěli. Martin vždycky těžil z perfektní techniky a uvolněnosti. Tady do toho nemohl dát to, na co je zvyklý,“ popisoval reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Fotogalerie

Martin Fuksa v Riu

Skutečně však svalovce s blonďatým přelivem srazily jen nezvyklé podmínky? V 23 letech vyrazil na první olympiádu v životě - a ač tvrdil, že ho atmosféra životního závodu nesvazovala, podle otce Petra mohla nervozita sehrát roli.

„Na každého to působí trochu jinak. Myslím, že u něj se nervy projevily tak, že byl v klidu, pohodový. I to mělo trochu vliv,“ řekl muž, který je rovněž jeho trenérem.

Vzhledem k věku však Fuksa nemusí tolik smutnit - dá se čekat, že v Tokiu 2020 bude mít další dobrou šanci na velký výsledek. „Budu dál makat a doufat, že jednou medaili na olympiádě získám,“ prohlásil Fuksa.

Příště už třeba bude mít důvod v cíli finálového závodu slavit.Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze