Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jilemnické gymnázium se chlubí maturantkou Drahotovou, nadějí pro Rio

Chodkyně Anežka Drahotová | foto: AP

16 2016
Členkou atletické výpravy na blížící se olympiádu v brazilském Riu je i nadějná Anežka Drahotová, kterou čeká start v chodeckém závodě. Dvacetiletá rodačka z Rumburku spojila sport se studiem na sportovním gymnáziu v Jilemnici a vyplatilo se jí to. Nedávno úspěšně maturovala a k tomu se stala jednou z velkých českých nadějí na kvalitní umístění na srpnovém sportovním svátku.

Aby také ne. Juniorská mistryně světa z roku 2014 získala ve stejném roce na seniorském mistrovství Evropy bronz. Na loňském světovém šampionátu pak byla osmá.

„Během studia prokazovala Anežka vůli, kázeň, odpovědnost i houževnatost,“ říká ředitel jilemnického gymnázia Václav Hartman. „Maturovala s vyznamenáním.“

Čtvrtý ročník si rozložila do dvou let, aby se mohla připravovat nejen na nadcházející olympiádu, ale také na loňské mistrovství světa v Pekingu.

„Pro studenty sportovního gymnázia je důležité, aby se dokázali domluvit se svými učiteli,“ upozorňuje Hartman. „Sport jim sice bere čas na učení, ale na druhou stranu je vede k odolnosti a umějí v důležitých chvílích zabrat. Jejich známky u maturity pak bývají často lepší než u studentů, kteří nejsou ze sportovních tříd.“

Výtečná maturantka Drahotová se nezaměřuje pouze na chůzi. Jako atletka běhá úspěšně střední a dlouhé tratě. Zkouší rovněž půlmaratony. V tuzemsku Anežka patří mezi juniorskou a mládežnickou špičku také v silniční cyklistice. Někteří odborníci se ovšem obávají, aby se ve svých dvaceti letech neutavila a její raketová kariéra neskončila rychlým vyhořením.

Hartman oceňuje Drahotovou nejenom po sportovní, ale také po lidské stránce. „Velmi dobře se vyjadřuje. Mluví decentně, spisovně a váží svá slova,“ prohlašuje ředitel jilemnického gymnázia.

Hartman upozornil, že před několika lety ukončil v Jilemnici gymnázium další chodec, který splnil kvalifikační limit na olympiádu. Na padesátikilometrový závod vyrazí v Riu Lukáš Gdula.

V Jilemnici kdysi studovala i Květa Pecková-Jeriová, trojnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích. Učili se tam biatlonisté Veronika Vítková a Jaroslav Soukup, medailisté z olympiády v Soči 2014. Gymnázium v Jilemnici vychovalo i další reprezentanty, kteří bojovali v Soči: skokany Romana Koudelku a Jana Maturu, skikrosařku Andreu Zemanovou, běžkyni Karolínu Grohovou.

Kočovný studentský život, spojený se soustředěními a závody, ale vyústí do účasti na olympiádách či mistrovstvích světa pouze pro pár vyvolených. Překážky, s nimiž se běžní středoškoláci nepotkávají, však muselo překonávat všech 69 dívek a chlapců, kteří v minulém školním roce v Jilemnici studovali.

„Měli složitý život. Smí si sice posunout klasifikaci nebo si rozložit jeden ročník studia na dva roky, ale nikdo z pedagogů jim nemůže nic odpustit,“ tvrdí David Šnajdr, vedoucí trenér na sportovním gymnáziu. „Když přijedou z víkendových závodů v pondělí nad ránem, těžko od nich můžeme hned čekat nějaká moudra. Nejde jen o fyzickou únavu, ale také o únavu psychickou a emoční - z odpovědnosti, úspěchu, neúspěchu, radosti, zklamání.“Další z rubriky

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...Najdete na iDNES.cz