Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jilemnické gymnázium se chlubí maturantkou Drahotovou, nadějí pro Rio

Chodkyně Anežka Drahotová | foto: AP

16 2016
Členkou atletické výpravy na blížící se olympiádu v brazilském Riu je i nadějná Anežka Drahotová, kterou čeká start v chodeckém závodě. Dvacetiletá rodačka z Rumburku spojila sport se studiem na sportovním gymnáziu v Jilemnici a vyplatilo se jí to. Nedávno úspěšně maturovala a k tomu se stala jednou z velkých českých nadějí na kvalitní umístění na srpnovém sportovním svátku.

Aby také ne. Juniorská mistryně světa z roku 2014 získala ve stejném roce na seniorském mistrovství Evropy bronz. Na loňském světovém šampionátu pak byla osmá.

„Během studia prokazovala Anežka vůli, kázeň, odpovědnost i houževnatost,“ říká ředitel jilemnického gymnázia Václav Hartman. „Maturovala s vyznamenáním.“

Čtvrtý ročník si rozložila do dvou let, aby se mohla připravovat nejen na nadcházející olympiádu, ale také na loňské mistrovství světa v Pekingu.

„Pro studenty sportovního gymnázia je důležité, aby se dokázali domluvit se svými učiteli,“ upozorňuje Hartman. „Sport jim sice bere čas na učení, ale na druhou stranu je vede k odolnosti a umějí v důležitých chvílích zabrat. Jejich známky u maturity pak bývají často lepší než u studentů, kteří nejsou ze sportovních tříd.“

Výtečná maturantka Drahotová se nezaměřuje pouze na chůzi. Jako atletka běhá úspěšně střední a dlouhé tratě. Zkouší rovněž půlmaratony. V tuzemsku Anežka patří mezi juniorskou a mládežnickou špičku také v silniční cyklistice. Někteří odborníci se ovšem obávají, aby se ve svých dvaceti letech neutavila a její raketová kariéra neskončila rychlým vyhořením.

Hartman oceňuje Drahotovou nejenom po sportovní, ale také po lidské stránce. „Velmi dobře se vyjadřuje. Mluví decentně, spisovně a váží svá slova,“ prohlašuje ředitel jilemnického gymnázia.

Hartman upozornil, že před několika lety ukončil v Jilemnici gymnázium další chodec, který splnil kvalifikační limit na olympiádu. Na padesátikilometrový závod vyrazí v Riu Lukáš Gdula.

V Jilemnici kdysi studovala i Květa Pecková-Jeriová, trojnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích. Učili se tam biatlonisté Veronika Vítková a Jaroslav Soukup, medailisté z olympiády v Soči 2014. Gymnázium v Jilemnici vychovalo i další reprezentanty, kteří bojovali v Soči: skokany Romana Koudelku a Jana Maturu, skikrosařku Andreu Zemanovou, běžkyni Karolínu Grohovou.

Kočovný studentský život, spojený se soustředěními a závody, ale vyústí do účasti na olympiádách či mistrovstvích světa pouze pro pár vyvolených. Překážky, s nimiž se běžní středoškoláci nepotkávají, však muselo překonávat všech 69 dívek a chlapců, kteří v minulém školním roce v Jilemnici studovali.

„Měli složitý život. Smí si sice posunout klasifikaci nebo si rozložit jeden ročník studia na dva roky, ale nikdo z pedagogů jim nemůže nic odpustit,“ tvrdí David Šnajdr, vedoucí trenér na sportovním gymnáziu. „Když přijedou z víkendových závodů v pondělí nad ránem, těžko od nich můžeme hned čekat nějaká moudra. Nejde jen o fyzickou únavu, ale také o únavu psychickou a emoční - z odpovědnosti, úspěchu, neúspěchu, radosti, zklamání.“







Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze