Londýnský Islington má starostu z Bangladéše a učí se: Kdo neskáče...

30 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - "If you don´t jump, you´re no Czech," je typický vítězný pokřik doprovázený hromadným skákáním, píše se ve slovníčku českých pokřiků z věstníku, který České centrum v Londýně vydalo pro obyvatele a návštěvníky Islingtonu. Městská část, kde sídlí Český olympijský dům, je multikulturní čtvrť s vynikající atmosférou.

Klikující autobus jako předvoj Českého domu zakotvil na té nejlepší adrese. Londýnská čtvrť Islington má pověst místa, které je otevřené umělcům, modernímu designu, a je to také městská část s velmi pestrou národnostní strukturou svých obyvatel.

"Hodně těžce tady nesli, že v Islingtonu nejsou žádná olympijská sportoviště," říká místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Zbudování Českého domu tak místní radnice s radostí přijala za své a k jeho zřizovatelům se chovala mimořádně vstřícně. "Ve všem nám vycházejí vstříc, často slyšíme, že se nám podaří prosadit i nápady, které by za jiných okolností nikdo neschválil," dodává Kejval.

Na mysli má třeba klikující autobus od Davida Černého, který cvičí na rohu hlavní islingtonské třídy.

Starosta Islingtonu se po boku prezidenta Václava Klause a generality ČOV účastnil otevírání Českého domu. A nedal se přehlédnout. Jeho červené historické roucho se vedle klasických obleků výrazně vyjímalo, zvláštní bylo i v kombinaci s jeho exotickou vizáží.

Jilani Chowdhury se narodil v Bangladéši a do Británie se odstěhoval až v roce 1992. Je sice první Bangladéšan v čele radnice, ale jinak v Islingtonu není neanglický starosta ničím neobvyklým. Při prvních jednáních o stavbě Českého domu zde olympijský výbor vítala starostka původem z Alžírska.

Starosta je v úřadu vždy jen na jeden rok, jeho role je především reprezentativní, důležitým úkolem je charita.

"Je mou výsadou vás přivítat zde, v Islingtonu. Jsme potěšeni, že si Česká republika vybrala právě toto místo pro svůj národní dům," řekl Chowdhury na páteční slavnosti a z reakcí islingtonských návštěvníků bylo znát, že si svého starosty velmi váží, i když je z jeho angličtiny slyšet hodně silný akcent.

Na Islington zaměřilo svoji pozornost londýnské České centrum, když pro letošní rok chystalo kulturní přehlídku pod názvem Czech Open 2012. Už od jara zde uvádí koncerty, výstavy a další akce. Tleskalo se handicapovaným hudebníkům z Jedličkova ústavu sdruženým ve skupině The Tap Tap, promítal se Švankmajerův film Něco z Alenky.

A teď přichází na řadu sport. České centrum vydalo noviny, ve kterých Londýňany zve k návštěvě Českého olympijského domu a představuje největší naděje pro olympijské soutěže.

Budou-li chtít Islingtonští fandit, mohou se poučit v přiloženém slovníčku, který je naučí skandovat: "Do toho, do toho!", "Hoši (holky) děkujem!", "Jedeeem, makeeej!", samozřejmě "Kdo neskáče, není Čech!" a na závěr třeba "Jdeme na pivo!". Pro české fanoušky je typické, že jdou utkání dohrát a oslavit ve sportovním duchu do hospody, dočtou se Islingtonští.

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Najdete na iDNES.cz