Areály pro olympiádu: Račice, Lipno, Lobzy?

  13:03aktualizováno  14:30
Praha - Olympijská regata na Lipně? Střelba v plzeňském areálu Lobzy? Fotbal na teplických Stínadlech? Veslování a kanoistika na kanálu v Račicích? Pokud by se v roce 2016 či o čtyři roky později stala Praha centrem letních her, některé sportovní souboje uskuteční také na dalších místech republiky.

Ústecký kraj: kanoistika
S e v e r n í  Č e c h y - Fotbal na teplických Stínadlech, veslování a kanoistika na kanálu v Račicích. Aneb Ústecký kraj olympijský.

Žádná utopická vize, nýbrž docela realistický scénář. Tedy za jedné základní podmínky: bude-li se Praha ucházet o letní olympijské hry a pak dostane šanci na jejich uspořádání v roce 2016 nebo 2020.

Dvě severočeská sportoviště by ozdobil symbol pěti kruhů. Nebo víc? "Teoreticky jsem si říkal, že by mohl být v Ústí moderní pětiboj," uvažuje Zdeněk Kubec, předseda krajského sdružení Českého svazu tělesné výchovy.

Sám už v Ústí pořádal špičkové podniky pětibojařů. "Zatím je v plánu jako hlavní areál pro pětiboj pražská Juliska, další varianty jsou Kladno a Ústí."

Vicehejtman: Umí si představit halu pro box

Ú s t í  n a d  L a b e m (vlm) - Olympiáda na severu Čech? Proč ne, říká vicehejtman Ústeckého kraje Radek Vonka."Jen mi trošku vadí, jak se v posledních letech olympiády prezentují. Jsou postavené na megalomanských investicích a následně ziscích. A tak nějak pomalu se z nich vytrácí olympijská myšlenka čistého sportovního zápolení. A ta by přece měla být na prvním místě," myslí si Vonka.

Pokud by Praha vyhrála kandidaturu, zapojil by se Ústecký kraj do olympijského dění?
Určitě ano. Pomohlo by nám to ve všech směrech. Počínaje rozvojem sportovišť, infrastruktury, investicemi do hotelů či penzionů a konče zvýšeným turistickým zájmem o sever republiky.

V olympijských plánech figurují kanál v Račicích a fotbalový stadion v Teplicích. Vidíte šanci i na jiné sporty?
Praha ještě ani neohlásila kandidaturu. Čistě hypoteticky by se mohlo Ústí nad Labem stát centrem boxu. Box zde má poměrně silnou tradici. Vůbec bych se nebránil myšlence, kdyby Ústí, třeba ve spolupráci s krajem, kvůli olympiádě postavilo či zrekonstruovalo novou boxerskou halu.

Podílel by se Ústecký kraj i na budování infrastruktury?
V příštích letech budeme poměrně masivně investovat do rozvoje silnic, a to díky podpoře z evropských fondů. To samozřejmě zlepší kvalitu zdejších silnic. Ale na financování všeho, co souvisí s olympijskými hrami, by se měl rovnoměrně podílet kraj i stát. Kraj přece nebude investovat do silnic, které patří státu. Samozřejmě to platí i naopak.

Mělo by se o konání olympijských her v Praze rozhodnout v celorepublikovém referendu?
Nemyslím, že by bylo nutné vyhlašovat všelidové hlasování. Určitě by toto rozhodnutí mohla učinit vláda. Pokud by ale k vyhlášení referenda došlo, měli by hlasovat všichni obyvatelé republiky. Vždyť je to přece opravdu závažné rozhodnutí.

A co další odvětví? "Podle mě u nás v kraji nepřipadají v úvahu halové sporty jako basketbal a podobně, na to tady není aréna, ani třeba box. Ten je prestižní a určitě by zůstal v Praze," domýšlí se Kubec.

Fotbalový turnaj na olympiádě sice nedosahuje úrovně mistrovství světa, protože na něm kvůli věkovému omezení nestartují největší hvězdy, i tak by pro Teplice bylo jeho pořádání velkou událostí.

"Sami jsme se nenabízeli. Na seznamu jsme asi proto, že Stínadla odpovídají veškerým požadovaným parametrům," tvrdí František Hrdlička, ředitel FK Teplice. Mimo Prahy by si fotbalisté z různých koutů světa zahráli i v Ostravě a Brně.

Hrdlička se nebojí náporu fanoušků, kterých se na Stínadla vejde 18 221.

"Nás už prověřily kvalifikační zápasy reprezentace. Organizaci jsme jako klub zvládli. Při pořádání olympiády by muselo výrazně pomoct město. Ne jako dosud," popíchl ředitel. P

odle něj by Česko sportovní svátek zvládlo uspořádat. "Český člověk umí spoustu věcí, je zbytečně podceňovaný."

Račický kanál chystá velkou přestavbu."I bez ní však bez potíží pořádá akce světového významu," prohlásil šéf sportu v kraji Kubec.

Areál v Račicích, obci mezi Štětím a Roudnicí, letos stojí už dvacet let. A jeho ředitel Zdeněk Pecka, olympijský medailista ve veslování, říká: "Samotná dráha je špičková, je potřeba dostavět odpovídající infrastrukturu pro zázemí."

Nedávno skončila oprava tribuny a připojení na čističku v Račicích.

V areálu by měly vyrůst tenisové a squashové kurty, opravený hotel s bowling centrem, víceúčelová hala či fitcentrum.

Rekonstruována byla loděnice, kapacita se má zvýšit z pěti na deset tisíc diváků. Investici v řádech stamilionů by musely pokrýt i dotace z Evropské unie.

Ale to hlavní, tedy kanál, patří mezi světovou elitu už teď. "Byl jsem na pěti olympiádách a viděl mraky podobných sportovišť. Jsme připraveni docela dobře," hlásí Pecka. "Bazén pro veslování a kanoistiku je nejdražší olympijská investice, a my ho už máme hotový."

Pecka odmítá názory, že v kanále ubývá voda. "Je to spodní voda a záleží na počasí. Máme hloubku od 3,5 do 9 metrů. Na veslování je potřeba 2,5 metru. Takže nás ty výkyvy neohrožují."

Jezdectví a pětiboj ve středních Čechách?
S t ř e d n í  Č e c h y - Pokud by Praha skutečně podala kandidaturu na pořádání her, středočeský region by měl podle předběžného plánu hostit soutěže v jezdectví a moderním pětiboji.

Trochu zaskočen byl po včerejším telefonátu MF DNES generální sekretář Českého svazu jezdectví František Lomský. "Naše odvětví a olympiáda ve středních Čechách? Ano, už jsem to slyšel. Nic moc navíc toho však nevím."

Jako první se nabízejí Poděbrady. Právě tam se pravidelně konají nejvýznamnější jezdecké závody na území republiky. "Tenhle ani žádný jiný stávající areál by však podmínky pro hry nesplnil," tvrdí Lomský.

Poděbradský podnik se totiž pořádá jen ve skokových soutěžích, zatímco olympijský program doplňují ještě disciplíny v drezuře a všestrannosti. "A místo, kde by se tohle všechno odehrálo, prostě nyní nemáme," vysvětluje František Lomský.

Jinými slovy, v regionu by muselo vyrůst zcela nové sportoviště.

"Ovšem kde by to mohlo být, to fakt netuším," řekl Lomský. A nezná ani konkrétní parametry, jaké by jezdecký areál měl mít.  

Capalini: Sletiště je dobrá volba

P r a h a (zál) - Pro celkového vítěze letošního seriálu Světového poháru moderních pětibojařů Libora Capaliniho je kladenské Sletiště dobrou volbou. "Jiná sportoviště podobnou úroveň nemají."

Máte jiný tip kromě Sletiště?
Určitě ne. Ale pozor, i stávající stánek na Sletišti by si vyžádal rozsáhlé úpravy.

Můžete být konkrétnější?
Kromě běžeckého areálu na současném stadionu všude chybí divácké kapacity.

Zapojil byste se do přípravného výboru olympiády?
Asi ano, v té době už určitě nebudu závodit a rád bych svými zkušenostmi pomohl.

Podporujete tedy myšlenku pražské olympijské kandidatury?
Úplně na sto procent o tom nejsem přesvědčen, ale spíš jsem mírným optimistou.

"Celkově se mi ta myšlenka líbí, ale podrobné informace nám zatím scházejí."

Pětiboj: Nabízí se Kladno

Pro olympijský tábor moderních pětibojařů existují v případě úspěšné kandidatury jen dvě varianty. 1. Postavit úplně nové sportoviště na "zelené louce". 2. Zmodernizovat stávající kladenský areál Sletiště.

Druhá možnost vypadá reálněji. Vždyť v květnu 2008 bude Sletiště hostit kvalifikaci o olympijské hry v Pekingu a ve stejném roce se tam koná i závod Světového poháru.

"A navíc je tam vše u ruky," řekl předseda svazu moderních pětibojařů Jan Hrdina, podle kterého nejvíce chybí prostory pro diváky.

"Nejhorší situace je u plavání. Šerm by se dal řešit už teď a parkur i závěrečný běh by proběhly na stávajícím stadionu, kde se dají postavit nové tribuny třeba z lešenářských trubek. Jako to měli v Aténách."

A doprava? Ani to by neměl být závažnější problém - areál Sletiště leží jen 10 kilometrů od dálnice. "Ale miliony by si vyžádala rekonstrukce místních komunikací," míní Hrdina, jenž s malými výhradami kandidaturu Prahy podporuje:

"Na vážkách jsem jen v otázce účelného využití financí."

Střelba v Plzni? Chce to miliony
P l z e ň - Střelecká část olympiády by se mohla uskutečnit právě v Plzni-Lobzích. Zdejší střelecký stadion patří mezi špičková evropská sportoviště. "Bylo by to úžasné, zorganizovat takou akci právě v Plzni. Střelnice je však v majetku armády. Snažil bych se získat případnou podporu města," reagoval čerstvý primátor Plzně Pavel Rödl.

Přesto. Pokud by měla olylmpiáda vypuknout zítra, lobezský areál by neobstál. Co ještě potřebuje, aby z něj bylo odpovídající olympijské sportoviště v roce 2016?

"Milionové investice," odpovídá bez zaváhání zástupce šéfa střeleckého areálu Pavel Bittner. "Ale po organizační stránce jsme schopni takový závod zvládnout během roku příprav. Zkušené lidi na to máme."

Lobezský stánek patří Armádě České republiky. Ta do něho investovala od roku 2000 zhruba 50 milionů korun. Jenže aby se stal areál olympijským, potřebuje ještě další úpravy. "Třeba vzduchovková střelnice nemá dostatečnou kapacitu. Teď v ní máme 50 stavů, ale pro olympiádu je zapotřebí dvojnásobný počet," vysvětluje Bittner. "Ale to by nebyla složitá a drahá záležitost. Na to stačí tak tři miliony."

Stadion Lobzy

- patří Armádě České republiky, provozuje ho Dukla Plzeň
- do provozu byl uveden na začátku 60. let minulého století
- je největším střeleckým stánkem pro vzduchové a kulové disciplíny v Česku, patří mezi nejmodernější
na evropském kontinentu
- armáda do jeho modernizace vložila za posledních šest let asi 50 milionů korun
- trénují v něm největší hvězdy tuzemské sportovní střelby (Hyková, Kůrková, Tenk, Januš)
- stadion leží pár desítek metrů od řeky Úslavy, která ho v roce 2002 zcela zaplavila (škody cca 10 mil.)
- pro olympijské hry by vyžadoval další investice v desítkách milionů

 

Plzeňané často pořádají střelecká klání na evropské úrovni - jenže ze vzduchových a kulových zbraní. V programu olympiády je také střelba z brokových zbraní. A to by byl další oříšek.

"Taky nemáme potřebnou kapacitu. Ale i to se dá vyřešit. Ovšem chce to peníze, přikoupit okolní pozemky a šlo by to," uvažuje Bittner. "Ale řešením je broková střelba v Brně, kde je stadion s potřebnou kapacitou. Vždyť na olympiádách se běžně cestuje třeba 200 kilometrů a nikoho to nepřekvapuje."

Okolo střelnice je ještě jeden problém - v roce 2002 se při povodni ocitla celá pod vodou. Škody byly v milionech. Tomu má zabránit protipovodňový val, který už je naplánován. "Je to záležitost takových 20 milionů korun. Akce se má rozložit do více let a pak by už velká voda stadion neohrožovala," vysvětluje zástupce šéfa střelnice.

Ten vidí ještě jeden velký problém při pořádání tak velké akce, jakou je olympijská soutěž - v nedostatečném množství lůžek pro účastníky klání. Bittner vychází ze zkušeností z pořádání tradiční Velké ceny osvobození. Té se zúčastní vždy okolo sedmi set střelců. Z jejich doprovody to představuje asi tisícovku lidí, které třeba v Plzni a jejím okolí ubytovat.

"Rok co rok zabereme všechno do 20 kilometrů od Plzně. Ovšem pro olympiádu bychom potřebovali míst ještě více. Navíc musejí být v přiměřené cenové relaci," říká Bittner.

Jižní Čechy: regata na Lipně
L i p n o - Docela dobře se může stát, že součástí olympijských her v Praze bude i Lipenská přehrada. Předběžný návrh napevno počítá s tím, že se zde pojede olympijská regata. Jižní Čechy a olympiáda? Je to vůbec možné? "Pokud by se tak skutečně stalo, nebyli bychom proti tomu, ba naopak," prohlásil hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník. Stejně jako každý Jihočech však ví, jaká je situace.

"Samozřejmě by se ale musely vytvořit odpovídající podmínky, například dopravní infrastruktura a podobně," připomněl současný problém. Jihočeský kraj je v oblasti dopravy pozadu a často to vypadá, že je to všem jedno.

Jan Zahradník však připomněl ještě jednu možnost: "V souvislosti s tím bychom také upozornili na to, že pod Lipnem je rovněž jedna z nejlepších tratí na vodní slalom."

Olympijské hry jsou variabilní a mezi sporty, které bojovaly o účast, byl i vodní slalom. Teď ji má nejméně do roku 2020 jistou. Ale závodilo by se v Praze, kde je umělý kanál v Tróji. I když pod Lipnem jsou vodní slalomy velice populární.

Předseda ví, jak se věci mají

Ve skupině, která připravuje podklady pro hodnocení možností olympijských her v Česku, je i dlouholetý předseda československých a českých jachtařů Karel Bauer. "My jsme chtěli, aby na Lipně bylo mistrovství světa mládeže v roce 2007," připomněl.

Proto Český jachtařský svaz připravoval podklady a zpracovával dokumentaci. Možnosti kolem Lipna se mapovaly podrobně a důkladně.

Vznikl sedmistránkový protokol, ve kterém je jasně řečeno: Lipno vyhovuje podobné akci, jsou zde podmínky pro mistrovství světa. A Karel Bauer říká ještě jasněji, že i olympijská regata by se kolem Lipna mohla docela dobře uskutečnit.

Ukázal Lipno bývalému předsedovi světového jachtingu Paulu Hendersonovi. Kanaďan kývl i na možnost pořádat zde olympiádu.

"Lipno je dost veliké," říká Bauer. Ve srovnání s olympijskými hrami z roku 2000 v Sydney upozornil, že čtyři tratě ze šesti byly tehdy v zálivu přímo u obrovského města. Diváci viděli jachtaře ze břehu.

Jen další dvě tratě byly na otevřeném moři. "Přitom ty čtyři okruhy byly výrazně menší, než by byly na Lipně," doplnil.

Olympijské hry v Aténách se konaly na otevřeném moři. "Bylo tam pět okruhů," připomněl Bauer. "A na Lipno se jich vejde šest." Tratí je více proto, že se v jednu chvíli může jet více soutěží najednou.

Také se čeká na vítr. A co Lipno? Vždyť každý ví, že se tu pokaždé nezávodilo, protože nefoukalo...

"To také není tak velký problém, jak se laikům může zdát," poznamenal Bauer. V Aténách měli jachtaři prostoje, v Austrálii také.

Prostě jsou zvyklí najet na vodu a čekat v lodi, až začne foukat. Proto jachtařské soutěže začínají v úvodu olympiády a končí, když končí celý program. Jsou docela slušnou součástí velkého olympijského mamuta.

Moravskoslezský kraj: míčové sporty
O s t r a v a - V Ostravě by se mohla odehrát část fotbalového turnaje. Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský i ostravský primátor Petr Kajnar olympijskou vizi nezavrhují."Důležité ale bude dobře posoudit ekonomiku celé akce," upozornil Petr Kajnar."Pokud bude příznivá, bude jen dobře, když se Praha o pořádání olympiády rozdělí i s dalšími regiony."

A co říká hejtman? "Jestli se podaří do plánované olympiády vyřešit všechny ekonomické problémy s jejím pořádáním spojené, tedy hlavně financování, pak jsem pro, aby hry v Česku byly," prohlásil Evžen Tošenovský, který je za Asociaci krajů České republiky v přípravném výboru olympijských her v Česku.

Zároveň zdůraznil, že jednoznačně to musí být hry celorepublikové."Tedy nikoli jen pražské nebo středočeské. Musí být do nich zapojeno maximum našich krajů," řekl Tošenovský. Za vhodnější však považuje termín v roce 2020 než 2016.

Moderní stadion stále chybí

Evžen Tošenovský, někdejší extraligový volejbalista, se domnívá, že by v Ostravě nemusel být jen olympijský fotbal.

"Pro míčové sporty by určitě po dalších nutných opravách byla vhodná ČEZ Aréna," řekl."Museli bychom ovšem vybudovat také nová sportoviště nebo zcela zrekonstruovat ta starší."

Tím má na mysli zejména Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích, stánek z roku 1938, který už několik let prochází postupnou obnovou.

"Ostrava ale má plány na dobudování a rekonstrukci sportovišť," řekl hejtman.

Primátor Kajnar to potvrdil.

"Deset let je dlouhá doba. Pokud ale česká ekonomika bude stabilní, jsem přesvědčený, že celý areál Městského stadionu dobudujeme do šesti let a bude mít špičkové parametry," doufá Petr Kajnar. Náklady na dokončení celé přestavby, zejména nových ochozů, se mají pohybovat mezi 300 až 500 miliony korun. Záležet bude na kapacitě stadionu.

Cesty a hotely nestačí

A jak to vypadá se spojením Ostravy se světem? Dálnice má být hotová do roku 2008. Nová odbavovací hala letiště v Mošnově už čeká na své otevření. Rekonstrukcí prošlo železniční nádraží v Ostravě-Svinově, kde však citelně chybí napojení na tramvajovou dopravu.

I když se vše brzy podaří dokončit a zprovoznit, za deset či čtrnáct let to může být znovu zastaralé.

"Infrastruktura v Moravskoslezském kraji se sice postupně dobudovává, ale další výrazné posílení silniční sítě v Ostravě a širším okolí je nezbytné," podotkl hejtman Tošenovský."A to nemluvím jen o případném pořádání her v roce 2020. Potřebujeme lepší cesty tak jako tak a co nejdříve."

Evžen Tošenovský upozornil, že olympiáda by vyžadovala rozšíření hotelových kapacit vyššího standardu a dalších ubytovacích možností v kraji.

Olympijské hry v Česku jsou zatím vizí. Dokonce se mluví o tom, že by o jejich případném uspořádání měli lidé hlasovat v referendu. "Za rozumné považuji celorepublikové referendum a jsem pro," řekl Evžen Tošenovský.

Primátor Ostravy je v otázce referenda opatrnější."U nás nejsme na referendum zvyklí," uvedl Petr Kajnar. "Jediné zatím bylo kvůli našemu vstupu do Evropské unie."

A v případě, že se referendum uskuteční, mělo by být záležitostí Pražanů, nebo celé republiky? "To by mělo záležet na tom, kdo ponese náklady celé akce a kam se případné získané peníze budou vracet," odpověděl Petr Kajnar.

POD PĚTI KRUHY? Kanál v Račicích má špičkové parametry a olympiádě by vyhověl.

Autoři:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Nové dno. V MOV je nacismus a vlajka je jako spodní prádlo, tvrdí Rusové

22. března 2024  8:38

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, se v užívání slova neonacisté doslova...

Paráda českých kordistů. Druhým místem na SP v Tbilisi si zajistili olympiádu

24. března 2024  15:22

Tým českých kordistů se kvalifikoval na olympijské hry v Paříži. Účastnické místo si zajistil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kordista Beran uspěl v olympijské kvalifikaci a ve 42 letech pojede do Paříže

23. března 2024

Šermíř Jiří Beran se kvalifikoval na olympijské hry. Dvaačtyřicetiletý kordista získal jistotu na...

Olympijský oheň bude během her v Paříži hořet v Tuilerijských zahradách

27. března 2024  9:27

Olympijský oheň bude v průběhu her v Paříži k vidění v Tuilerijských zahradách. Ve veřejně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olympijský oheň bude během her v Paříži hořet v Tuilerijských zahradách

27. března 2024  9:27

Olympijský oheň bude v průběhu her v Paříži k vidění v Tuilerijských zahradách. Ve veřejně...

Paráda českých kordistů. Druhým místem na SP v Tbilisi si zajistili olympiádu

24. března 2024  15:22

Tým českých kordistů se kvalifikoval na olympijské hry v Paříži. Účastnické místo si zajistil...

Kordista Beran uspěl v olympijské kvalifikaci a ve 42 letech pojede do Paříže

23. března 2024

Šermíř Jiří Beran se kvalifikoval na olympijské hry. Dvaačtyřicetiletý kordista získal jistotu na...

Nové dno. V MOV je nacismus a vlajka je jako spodní prádlo, tvrdí Rusové

22. března 2024  8:38

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, se v užívání slova neonacisté doslova...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...