Lyžařský aristokrat Hubertus je zpět. Do Soči se vrací jako toreador

Hubertus von Hohenlohe | foto: AP

29 2014
Čtyřikrát už si na lyžích zlomil nohu, jednou ruku, jeho odhodlání však žádný karambol zatím nezlomil. Jsem zase tady, hlásí jeho výsost Hubertus von Hohenlohe-Langenburg, mexický aristokrat a umělec. Možná není nejlepším a nejrychlejším lyžařem, ale před šestou olympijskou účastí je rozhodně tím nejzkušenějším.

Je to třicet let, co v Sarajevu stál poprvé na startu olympijských her, ty v Soči budou jeho šesté.

"Pořád jdu za svými sny," tvrdí. Dnes, kdy je Von Hohenlohemu 55 let, bude nejstarším lyžařem v olympijské historii. "Nikdy jsem nechtěl posunovat věkové rekordy, ale teď tu jsem a je to hustý," říká pro britský deník The Telegraph.

Když ve Vancouveru závodil v kombinéze mexického bandity, za pasem kolt a na zádech klobouk, uvažoval: "Soči? "Asi ne. Jak říkal Michael Jackson: To je všechno..."

Po čtyřech letech však názor změnil. Celou zimu závodil po Evropě, aby získal dost kvalifikačních bodů pro Soči a tam chce znovu ohromit. Minimálně kombinézou s toreadorskými motivy - bílá košile, černá vesta, kolem pasu omotaný červený pás.

"Myslím, že pro olympiádu jsem přínosem. Každá show potřebuje různorodost, barevnost a legraci," tvrdí. "Chci si to užít, oslavovat život a inspirovat děti v Mexiku a všechny 50leté, že život ani v takovém věku nekončí."

Potomek kdysi vládnoucí německé dynastie je znám jako popový zpěvák, fotograf, kdysi byl múzou Andyho Warhola a právě teď do oběhu dává novou značku vína. A současně pracuje na knize o Bayernu Mnichov. Jen trénovat právě teď nestíhá, noha otlačená z lyžáků ho nepustí.

"Jsem v klidu!" přesvědčuje přesto. "Léčí mě neuvěřitelně energická Rakušanka, která má na starost i Angelu Merkelovou."

Princ Charles mu nedávno říkal: "Měl byste toho nechat, lyžování je nebezpečné." Vzápětí se Von Hohenlohe pochlubí, že do Soči za ním přijede i herec Gérard Depardieu. "Je dobrým přítelem mé matky. Potkávají se na odtučňovacích kůrách, ale vždycky se oba vrátí ještě tlustší než předtím."

Byť je jeho matce, princezně Iře von Fürstenberg, 73 let, vypadá mnohem mladší. "A taky má víc energie než celý lyžařský tým Mexika." Který tvoří jen Hubertus sám.

Před čtyřmi lety v Kanadě jako 51letý ve svém 14. olympijském závodě nebyl poslední. Nikdy nebývá. I v Soči chce hlavně naplnit coubertinovské tradice. "Ne každý může zvítězit, ale každý může být vítěz," ví.

V roce 2018 se může stát úplně nejstarším zimním olympionikem všech dob. "Jen se asi budu muset stát curlerem, abych i v 59 letech mohl závodit," uvažuje. "Budu poslouchat své tělo a taky uvidím, jak staře budu vypadat. Jako fotograf vím, že vizuální stránka je důležitá. Teď pořád ještě vypadám přijatelně, ne?"

Autor:

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Najdete na iDNES.cz