Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Arogantní Northug se posmíval soupeřům, ale z Bauera má respekt

Norský běžec Petter Northug po doběhu olympijské štafety, v pozadí Martin Koukal. | foto: AP

25 2010
Přestože Petter Northug fenomenálním sprintem zachránil Norsku stříbrnou štafetovou medaili, doma se na jeho hlavu snesla ostrá slova. Jsi arogantní, dozvěděl se běžec na lyžích. A nejde jen o média, jedním z kritiků je i legendární Švéd Gunde Svan.

Deník Verdens Gang ocitoval Northugova slova, že v souboji s běžci z Česka a Francie spurtoval o olympijské stříbro snad proti nejhorším v celém poli, takže to vlastně ani žádný spurt nebyl.

Už na tiskové konferenci před závodem se zlatý ze závodu dvojic a bronzový ze sprintu chlubil, že s jeho tempem se může měřit jen kamera.

Norský závodník Petter Northug na posledním úseku štafetového olympijského závodu

Po závodu norské reportéry nejvíc zajímalo, co Northug říkal Martinu Koukalovi a Emmanuelu Jonnierovi na vrcholu posledního stoupání, kde se po dlouhém stíhání českého a francouzského běžce takřka zastavil.

"Křikl jsem na ně: Stay behind (zůstaňte za mnou)," odpověděl Northug, který prý cítil, že po stažení ztráty 36 vteřin na česko-francouzskou dvojici ztuhl a musel zbrzdit své závratné tempo. "Naštěstí mě poslechli," dodal.

Svan odsoudil jak jeho výroky, tak způsob, jakým si Northug pohrál s konkurenty na stadionu. "Chtěl si s krysami chvilku pohrát, než je dorazí," konstatoval v rozhovoru pro deník Expressen slavný švédský lyžař, v letech 1984 a 1988 člen zlatých švédských štafet a majitel čtyř individuálních olympijských medailí.

Hamburger každý den

Alespoň k jednomu soupeři ale Nor respekt má, a tím je Lukáš Bauer. Northug českého běžce tipoval na zlato již před volnou patnáctkou a považuje ho za

hlavního favorita i před klasickou padesátkou. "Působí neuvěřitelně silně a je hlavním favoritem," řekl na Bauerovu adresu Northug.

Norský závodník Petter Northug projíždí jako první cílem olympijského závodu ve sprintu dvojic

Český běžec mu poklonu neoplatil. "Myslím, že Petter bude unavený po náročném programu tady ve Whistleru. Tak unavený, že bude mít problém udržet tempo," citoval Bauera deník Aftenposten.

Northug ale nedbá a s arogancí sobě vlastní prozradil recept na úspěch v padesátce: "Každý den si kromě tradičních těstovin dám alespoň jeden hamburger od McDonalds." Fastfoodovým jídlem si prý spravoval náladu po nepovedeném skiatlonu a slavil jím vítězství ve sprintu dvojic.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze