Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asketičtí mormoni se při sportu rozpálí

24 2002
Salt Lake City, Praha - Sekta mormonů dominuje městu, které zakrátko přivítá účastníky zimních olympijských her. Jak se v Salt Lake City žije sportovcům? Jak se striktně věřící obyvatelstvo chová v civilním životě a v hledišti při hokejových nebo basketbalových zápasech? Co pro lidi ve státu Utah znamená olympiáda? "Salt Lake City je ideální pro chlapa s rodinou," tvrdí bývalý hokejista Milan Tichý, který v sezoně 1995-96 působil v místním týmu Utah Grizzlies v nižší lize IHL.

"Nádherné prostředí, čisté ulice, výhled na hory, nízká kriminalita. Jenom svobodní kluci, co hledají zábavu, nadávají, že je z baru vyhodí už o půlnoci." Mormonská víra dbá na osobní mravnost spočívající zejména v dobré práci, úctě k rodině a zdrženlivosti vůči jakýmkoliv drogám.

V restauracích v Salt Lake City vám pivo nebo víno nalijí pouze k jídlu. Ve veřejných budovách se nesmí kouřit. Pravověrní členové Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů nepozřou kávu ani čaj s teinem či kofeinem. I žvýkací tabák je tabu.

A přirozeně taky Coca-Cola. Jeden z hlavních olympijských sponzorů se do Salt Lake City výrazněji probourá jen díky hrám. A pouze v jejich průběhu. "Alkohol si koupíte jen ve speciálních obchodech. Pije se v soukromých barech, kde si vás nejprve zanesou do počítače a pak vám poštou přijde průkazka. Měl jsem jich plné kapsy," vypráví Tichý s úsměvem.

Mormoni jsou pro mnohé stále ještě tajemnými podivíny a fanatiky. Olympiáda má zbourat některé mýty. "Do Mormons have horns?" zní škádlivá říkanka. "Mají Mormoni rohy?"

"Ano, na takové otázky se pořád turisté ptají," píše se v brožovaném průvodci Salt Lake City. K mormonům se váže především představa o polygamii. Dobrá, Brigham Young, jenž v roce 1847 založil město v údolí Solného jezera, měl dvacet sedm manželek. Nicméně církev se pod nátlakem federální vlády Spojených států musela mnohoženství zříci už na konci devatenáctého století.

"Ve státě Utah ještě žijí polygamisté, ale nejsou to mormoni," prohlašují autoři zevrubné příručky pro návštěvníky města. "Je to pověra, dávno to není pravda," potvrzuje Tichý. Kritici církve považují vládu v Utahu za teokracii. Z mormonů si leckdo utahuje kvůli svéráznému spodnímu prádlu. Na ulicích neuvidíte ženy vyzývavě poloodhalené ve stylu výstřední zpěvačky Madonny. Naopak, razí se střídmost.

Jinak si ale na veřejnosti nepřipadáte nijak nepřirozeně, dejme tomu jako v klášteře. Žádní neodbytní agitátoři, co se vás pokusí obrátit na svou víru. "Nepoznali jsme žádné odlišnosti," říká Milan Tichý, jenž s manželkou a malým synem pobýval také v New Yorku a na Floridě. "A na hokeji taky byla parádní atmosféra. Správný řev. Když hráli Grizzlies play off, bývalo vyprodáno. I na Utah Jazz, tým basketbalové NBA, chodí hodně diváků."

K olympiádě se občané Salt Lake City nejprve chovali vřele. Na ulicích nadšeně oslavovali úspěšnou kandidaturu v roce 1996. Když však do médií prosákl skandál s podplácením členů Mezinárodního olympijského výboru při hlasování o přidělení pořadatelství, kdekdo se ohrazoval: "Samá korupce a podvody!"

Hry mají posloužit rovněž coby reklama Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů. Šéfem organizačního výboru se po aféře stal milionář a mormonský biskup Mitt Romney. Ten uklidnil rozhořčené obyvatele, když slíbil: "Už žádné zkratky a neprůhledné tahy!"

Medaile se budou předávat na prostranství před Salt Lake Temple, impozantním chrámem, který byl budován čtyřicet let a jehož zdi jsou ve spodní části silné několik metrů. A často se v záběrech kamer předvede proslulý Mormon Tabernacle Choir. Světoznámý sbor má zapět třeba na slavnostním zahájení olympiády. Mormoni totiž milují kulturu a především hudbu.

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz