Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Aspoň si dcera dodělá školu, těší se otec zraněné lyžařky Sudové

Zraněná boulařka | foto:  Michal Sváček, MAFRA

20 2010
Sám byl akrobatickým lyžařem, byl také prvním koučem své dcery. Dnes Tomáš Suda, otec Nikoly Sudové, říká: "Nerozmlouváme jí, že chce jet na olympiádu bez křížáku. Není co rozmlouvat. Musí se rozhodnout sama."

Suda je expert. Ví, jak omezené budou nyní dceřiny možnosti. "Z mechanického hlediska ošetří koleno ortéza. Proti bolesti dostane injekce. To ostatní zbude na hlavu. Nikola je tvrdá, nikdy si nestěžovala: Hele, tohle mě bolí. Může ten závod zvládnout."

Otázka zní: Jak? Suda si uvědomuje nástrahy. Zaprvé: "Některé skoky, krosy či zánožky prostě nejdou s ortézou provést."

Zadruhé: "Koleno nedokážete s ortézou úplně propnout. Z toho může vzniknout při odrazu na můstku paseka, pokud se odrazí na jednu nohu."

Zatřetí: "Nemá zkušenosti, co jí ortéza dovolí. A na zkoušení zbude Nikole strašně málo času."

Právě skoky, nikoli samotná jízda v boulích, budou podle Sudy největším úskalím pro jeho dceru. "Techniku v boulích má totiž natolik v krvi, že mezi nimi to dokáže odjet po jedné noze a druhou se jen tak podpírat."

Akrobatčin otec odmítá tvrzení, že pokus o start na hrách je přehnaným rizikem: "Když jezdíte s nabouraným autem a ještě jednou ho škrábnete, taky už je to jedno."

O dceřině zranění se dozvěděl na dovolené z textové zprávy. "Pípla mi SMS, kouknu na ni a říkám: No nazdar. Ale když jsme pak Nikole volali, už byla zase samá sranda. Není nalomená."

Ve zranění dokáže Suda najít i pozitiva: "V březnu půjde na operaci a většinu příští sezony vynechá. Tak aspoň dodělá školu."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze