Aténský test: vodákům zahráli hymnu

27 2004
Praha - Za zvuku olympijské znělky přicházejí k umělému kanálu v Aténách krojované řecké dívky. Česká vlajka stoupá na stožár, z amplionů se line melodie písně Kde domov můj. A na nejvyšším stupni jsou vodní slalomáři Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. "V srpnu bychom tu mohli stát zase," napadne Volfa. Jenže zatím jde „jen“ o zahajovací podnik Světového poháru.

Aténští organizátoři při něm testují olympijský ceremoniál se vším všudy. Jen zaplněné tribuny chybějí k dokonalosti.

"Pršelo. Diváci radši utekli," prohodí Štěpánek.

Vodáci z Dukly pobili celou světovou špičku, zvládli nejrychleji kvalifikaci, semifinále i finále. To nemohla být náhoda.

"Trať nám sedí, máme radši obtížnější vodu. Předvedli jsme slušné jízdy. Ale že stačily na první místo, mě překvapilo," přiznává Volf. Štěpánek se snaží zůstat na zemi: "Ostatní kazili. Časy nejsou nějak extra."

Je jim 24 let, oba jsou občanskými zaměstnanci Dukly. "Na vojenské hodnosti se pracuje," prozradí jejich kouč Ondřej Mohout.

Společně chodili na základní školu v Brandýse, shodli se i při výběru přítelkyň: vyhlédli si sestry Semerádovy, české vodní slalomářky. "Nějak se to sešlo," usmívá se Štěpánek.

Tišší Volf studuje šestým rokem FTVS, impulzivní Štěpánek je vyučený automechanik. "Na vodě se doplňují. Jeden táhne, druhý uklidňuje,“ říká šéftrenér Jiří Pultera. Olympijskou atmosféru okusili již před čtyřmi lety v Sydney. Skončili pátí. "Tehdy jsem se jel zúčastnit. Letos chci medaili," plánuje Štěpánek. Jeho háček tvrdí: "Chceme být lepší než v Sydney a ne čtvrtí."

Okolí kanálu se snad do srpna promění. Zatím je šitý horkou jehlou. "Řekové nestíhají. Třeba dlaždičky jim opadávají. A když jsme tam byli v únoru na prvním tréninku, měli v záchodové míse na WC odhozenou maltu."

Vloni vybojovali stříbro na mistrovství světa v Augsburgu, kde vyhráli i sázku s trenérem Mohoutem. Musel se nechat ostříhat do hola. Bude je letos obdobně motivovat? "Ne, ne," odmítá kouč. "Musí uvěřit, že pokud zajedou bez chyby, tak na té bedně budou." Štěpánek se ušklíbne: "On už má z další sázky strach."

Autor:

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz