Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atény hlídají vojáci, kamery i vzducholoď

29 2004
Atény, Praha - Zajištění bezpečnosti je pro řecké pořadatele nejvyšší prioritou, a proto přizvali i mezinárodní specialisty, kteří mají již zkušenosti s olympijskými hrami v Sydney a v Salt Lake City. Řecká vláda vynaložila na bezpečnostní opatření přes miliardu eur, což je čtyřikrát víc než před čtyřmi lety v Sydney.

Na komplexním bezpečnostním systému se bude podílet armáda, policie, hasiči i speciálně vycvičení dobrovolníci. Dvacítku bodyguardů dokonce "zapůjčil" i řecký prezident Konstantinos Stefanopulos, protože pořadatelé mají problémy se zajištěním dostatečného počtu policistů.

Již měsíc platí zpřísněná bezpečnostní opatření na letištích a dalších místech ohrožených případnými teroristickými útoky.

Zhruba 70 tisícům policistů, vojáků, požárníků a příslušníků pobřežních hlídek má v dohledu nad klidným průběhem her pomáhat asi 45 tisíc prověřených dobrovolníků.

Bezpečnost her bude zajišťovat také na sto českých vojenských odborníků na detekci chemických zbraní a likvidaci následků jejich použití.

Řečtí představitelé se však brání udělit zahraničním agentům oficiální povolení k ochraně sportovců. Mají strach z toho, že by to podrývalo autoritu jejich vlastních bezpečnostních složek.

Navíc je tu riziko, že by například američtí strážci mohli přehnaně reagovat na pouliční nepokoje nebo protestní demonstrace. V době her by se prý mělo v Aténách pohybovat na 200 členů ozbrojených agentů FBI.

Pod hlavičkou NATO budou v zemi také speciální americké protiteroristické jednotky. Přísná bezpečnostní opatření, tisíce kamer v ulicích a masivní přítomnost vojáků a policistů ovšem Řekům vadí a protestují proti militarizaci her.

Kompletní bezpečnostní systém za 255 milionů eur zahrnuje síť více než tisíce kamer a senzorů. Nad Aténami také létá obří vzducholoď, jejímž úkolem je monitorovat situaci ve městě i na sportovištích a v případě potřeby odposlouchávat telefonní hovory.

Řecký voják obsluhuje radar raketového systému Patriot, který má vytvořit nad Aténami obranný deštník proti případnému útoku ze vzduchu.

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...Najdete na iDNES.cz