Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atény jsou příslibem, říká Hamáčková

19 2004
Praha - Od soboty vyřizuje telefonáty a odpovídá na esemesky známých, atletů i funkcionářů. "Strašně mě těší," říká tyčkařka Pavla Hamáčková. Bývalá halová mistryně světa a Evropy v sobotu v Liberci splnila výkonem 425 cm navzdory zdravotním problémům limit na olympijské hry a bude skákat v Aténách.

"Obrovská úleva," přiznává pocity po splnění olympijského limitu šestadvacetiletá svěřenka Boleslava Patery. Poslední velkou akcí, na kterou Pavla Hamáčková odjela, bylo loňské mistrovství světa v Paříži. Bolavá noha ji tehdy do soutěže nepustila. "To byl akutní úraz svalu," připomíná.

Problémy však neměly konce. Trápila se s kotníkem i lýtkem, achilovku si nechala operovat, vyzkoušela klasickou, alternativní i čínskou medicínu, homeopatickou léčbu. A nic... Fyzioterapeut Pavel Kolář ji dokonce řekl, ať přestane s atletikou.

Na několik okamžiků se s kariérou dokonce rozloučila, ale pořád něco dělala. Jezdila na kole, plavala, bruslila na kolečkových bruslích. Když noha držela, zkusila i skokanské tréninky.

V prvních závodech po dlouhé pauze, na Pražské tyčce, překonala v maratonkách 410 cm a upozorňovala: "Tohle není můj návrat."

Na republikovém šampionátu skončila druhá za další olympioničkou Kateřinou Baďurovou výkonem 415 cm. "Znovu jsem cítila jaké to je, když nejsem  fyzicky připravená, nevychází mi rozběh. A takhle mě to nebaví, nevím, jestli to chci," kroutila smutně hlavou v Plzni.

V Liberci se konečně dočkala. "Dupala jsem to přes paty," směje se. Podobně jako v Plzni si obula speciální tretru, které má podlepenou tak, že pravá pata je výš než špička. Nejprve zvládla 410 cm, pak 425 cm. Na třetí pokus potřebnou výšku zdolala. "Byla tam možná i patnácticentimetrová rezerva," pochvaluje si.

Dál ale v soutěži nepokračovala, noha ji totiž bolela už od rozcvičky. "Nevím, jestli bych další rozběh doběhla," přiznává. V neděli před mítinkem v Liberci absolvovala skokanský trénink, v úterý trénink technických prvků a noha si nestihla oddechnout. "Navíc tam asi trochu hraje roli i psychika. Noha cítí, že ji ubližuju," říká Pavla Hamáčková.

V pondělí ráno začala s vyřizováním všech formalit, potřebných ke startu na olympijských hrách a chystala se na rozmluvu s trenérem Paterou. "Nechci teď nic překotně dohánět. Budu dělat vše jako předtím kromě běhání," dodává. Jen skladbu tréninků možná trochu změní. "Už nepojedu na sedmdesátikilometrový výlet na kole jako nedávno, kdy se mi zdálo nesmyslné hrát si na olympionika," přiznává česká tyčkařka.

Nechtěla se upínat k myšlence na Atény, tak si na srpen plánovala delší dovolenou. "Chtěli jsme jet na motorkách někam do Skandinávie nebo do Rumunska," přiznává. Takhle musí své plány změnit.

Trénovat chce pouze v domácích podmínkách a před odletem do Řecka už bude skákat pouze na 3. kole extraligy (7. srpna). "A pak se budu čtrnáct dnů k noze chovat maximálně ohleduplně," dodává. Ví, že pokud ji nechá dostatečně odpočinout, kvalifikaci zvládne. "Pokud bych se nedej Bůh dostala do finále, dobré to asi nebude. Ale zvládnu to," směje se.

Stále však nemluví o návratu. "Atény jsou pro mě příslib. Pro mé blízké, pro zaměstnavatele a také atletický svaz," říká si Hamáčková. "Pokud skočím nějaký zajímavý výsledek, třeba výš než 425 cm, snad ocení, že i bez tréninku jsem schopna skočit relativně vysoko. A když budu mít štěstí a zdraví, věřím, že mi budou věřit," přeje si Pavla Hamáčková.

Tyčkařka Pavla Hamáčková právě zdolává laťku ve výšce 435 centimetrů. Atletka se tak kvalifikovala do finále soutěže na světovém šampionátu.

Autor:


Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...Najdete na iDNES.cz