Atény ovládla bohyně Atletika

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Konečně, vydechli si mnozí fanoušci. Olympiáda, to je sice spousta sportů, ale královna - či spíše bohyně je jen jedna. Atletika. S jejím začátkem znovu ožily i tribuny aténského Olympijského stadionu s plápolajícím symbolem her - ohnivou pochodní.

První den atletických soutěží - pomineme-li středeční vrh koulí ve starobylé Olympii vzdálené čtyři sta kilometrů od Atén - dokázal hned od rána zaplnit přes polovinu stadionu.

Diváci začali fandit kladivářům, sedmibojhařkám a také sprinterkám, které zahájily vyřazovací rozběhy na 100 metrů.

Většina návštěvníků se snažila sedět ve stínu, takže prázdné zůstaly jen ty prostory, do nichž se naplno opíralo slunce, mimo jiné i tribuny přímo pod olympijskou pochodní.

Z ochozů se vyjímala žlutá skupinka u sektoru výškařů fandící sedmibojařce Karolině Kluftové. Nakonec ji vyburcovala k jejímu nejlepšímu výkonu sezony 1,91 metru, což ji ve druhé disciplíně olympijského závodu přineslo 1119 bodů.

Stadion zdobila i spousta dalších vlajek, nejvíce pak samozřejmě řeckých. Jejich největší počet byl na tribuně u trojskokanů, kde domácí poháněli Christose Meletogloua.

Když se jejich favorit odrazil a poté dopadl do vzdálenosti 17,06 metru, Olympijský stadion vybuchl nadšením. Radovali se diváci, pořadatelé i novináři, z nichž někteří pak v zákulisní mixzóně trojskokana plácali po ramenou a dávali mu polibky pro štěstí.

První radost však zažili italští příznivci při vyvrcholení chodeckého závodu na dvacet kilometrů, když si pro zlatou medaili si "došlapal" Ivano Brugnetti.

Nadšení a dojetí neskrýval ani druhý v cíli Španěl Francisco Javier Fernandez. "Jako bych vyhrál zlatou. Letos mi zemřel trenér, který pro mě byl skoro otcem. Tím těžší pro mě bylo tady závodit. Rád bych mu svou medaili věnoval," vyznal se Fernandez.

Krátce po druhé hodině odpolední místního času Olympijský stadion osiřel. Závodníci i publikum se šli schovat před vysilujícím sluncem. Ale jen na několik hodin. Pak už se znovu uvidí, kdo umí rychleji či dál. Vždyť vládne olympijská bohyně Atletika.

Italský chodec Ivano Brugnetti v cíli.

SCHOVÁVAJÍ SE PŘED SLUNCEM. Diváci na stadionu.

VYHRÁL KVALIFIKACI. Běloruský kladivář Ivan Tichon postoupil do finále z prvního místa. Do bojů o medaile se však nedostal český reprezentant Vladimír Maška.

Švédská sedmibojařka Carolina Kluftová při skoku do výšky.

Témata: Javier Fernandez

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz