Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atény pohltil velký stavební ruch

4 2004
Atény - Atény se proměnily v jedno velké staveniště, olympijské hry zvednou oponu už za 101 dní. Městu vládnou ve dne i v noci dělníci, kteří se horečně snaží dohnat časový skluz. "Před časem jsem se obávali, že některé věci budou hotové až po Hrách, ale teď jsme si jistí, že se všechno stihne," ujistil Denis Oswald, inspektor Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

V řecké metropoli začne od středy za 2400 hodin sportovní vrchol roku.

Většina sportovišť je podle informací organizátorů skoro dokončena, ale nikdo není schopen odpovědět na otázku, kdy bude hotovo definitivně. "Moc času nezbývá, to je pravda," řekl Oswald.

Obyvatelé Atén příliš nadšení nejsou, zuřivé pracovní tempo neutichá; staví se v blátu při bouřkách i v noci pod umělým osvětlením. Řada cest, křižovatek a náměstí je rozkopána a čeká na nový povrch, rekonstruují se železniční tratě. Míchačky s
cementem a jeřáby hlasitě vrčí v ulicích. Vítr zvedá prach, který pak roznese do všech koutů a zbavit se ho je téměř nemožné.
 
Snažení pořadatelů pozorně sleduje celý svět. "Stihnou to, nebo nestihnou?" dohadují se lidé na jižní i severní polokouli, v Asii či Americe. "Snažím se zůstat soustředěná a využít každou minutu, protože už nemůžeme nic promeškat," řekla předsedkyně organizačního výboru Gianna Angelopulosová-Daskalakiová.
 
Olympijské hry se uskuteční od 13. do 29. srpna a členové MOV se chystají na inspekci do Atén v pondělí 10. května. Mohou ale pouze přihlížet a doufat, že Řekové vše včas stihnou.
 
Ke zpožděným klíčovým projektům patří výstavba tramvajových kolejí a předměstského vlakového spojení. "Naši experti tvrdí, že to je proveditelné. Mělo by to být v pořádku, ale vždy se může přihodit nějaká nečekaná komplikace," obával se Oswald.

Atény získaly pořadatelství olympiády v roce 1997. Tehdy organizátoři tvrdili, že je 70 procent sportovišť připraveno, jenomže tehdejší socialistická vláda nabrala tříletý skluz.

V roce 2000 členové MOV pochopili, že je zle, a tehdejší prezident MOV Juan Antonio Samaranch veřejně pokáral Atény za prodlevu. Po teroristických útocích na New York z 11. září 2001 a dalších v Turecku a Španělsku se začala připravovat jedna z největších bezpečnostních opatření v historii olympiád. "Děláme vše, co je v lidských silách, aby bylo bezpečno," řekla starostka Dora Bakoyianniová.

Rozpočet her se kvůli zvýšenému důrazu na bezpečnost navýšil již o miliardu eur na současných 4,6 miliardy.
 
Kvůli obavám ze zrušení MOV poprvé v historii Hry pojistil. U syndikátu pojišťoven nechal hry v Aténách pojistit na 170 milionů dolarů, což je více než čtyři a půl miliardy korun.
 
Nový premiér Řecka Costas Caramanlis převzal osobní zodpovědnost za to, že vše bude včas připraveno. "Teď není čas někoho kritizovat nebo obviňovat," uvedla vládní zástupkyně pro olympijské hry Fani Palliová-Petraliová. "Hodně věcí mohlo být hotových, ale teď se soustředíme na každý den a děláme, co je potřeba. Nekoukáme se zpět, ale dopředu," konstatovala.
 
Největší pozornost je upřena na stavbu střechy nad hlavním olympijským stadionem. Železnou a skleněnou konstrukci navrhl architekt Santiago Calatrava, ale stavba nabrala zpoždění a MOV chvíli uvažoval o tom, že by stadion zůstal nezastřešen. "Je to těžká práce a umělecké dílo. Jsem pyšný, že se na tom podílím," řekl dělník Dionysis Garvriliadis, který ve výšce 70 metrů nad plochou svařuje železa, aby mohla být střecha uchycena.

Problémy jsou s kanálem ve Schinias

Podle českých vodáků provázejí největší problémy rychlostní kanoisty a kanál ve Schinias.

Závod Světového poháru, původně naplánovaný na tento víkend, byl totiž nejprve o měsíc posunut a později úplně zrušen. Hrozí, že Martin Doktor se do dějiště Her podívá až těsně před jejich zahájením. "Potřeboval jsem tam trénovat, abych si zvykl. Takhle to bude o ničem," láteřil dvojnásobný olympijský vítěz. Zvažuje dokonce, že bude u mezinárodní federace protestovat.
 
První zatěžkávací zkouška kanálu loni při mistrovství světa juniorů ve veslování skončila fiaskem. Kvůli silnému větru byly soutěže přesunuty i odloženy, přesto se některé posádky potopily. "Nezbývá než doufat, že to nebude tak tragické," věřil český kouč Přemysl Panuška v lepší počasí. Pořadatelé plánují, že veslaři budou závodit brzy ráno.
 
Drobná potíž potkala také vodní slalomáře, kterým pořadatelé minulý týden po závodu Světového poháru o několik dní zkrátili trénink. Důvodem je trhlina v jezírku za cílem, z něhož vytékala voda. "Jinak je to ale hotové, vypadá to pěkně, třebaže se kolem ještě hodně věcí dodělává," řekl kouč Jiří Pultera. "Ale hodně odflákli zázemí, jako by to stavěli nohama," všiml si zadák Tomáš Máder, deblový partner Marka Jirase.
 
Kompletně hotová je olympijská střelnice, kde se finálové soutěže budou poprvé konat pod střechou, s výjimkou brokových disciplín. "Bylo to perfektní. Problémy jsme žádné neměli, možná i díky mezinárodnímu obsluhujícímu personálu," svěřil se šéf české střelecké reprezentace Vladislav Šaňák po dubnovém Světovém poháru. "Zázemí tak na osmdesát procent dokončené není, v centru byly zácpy, ale nová dálnice kolem města dopravě pomůže. Mám z toho dobrý pocit," dodal.
 
Na inspekci zavítal i kouč českých atletů Václav Fišer. Byl tam však pouze den a sportoviště neviděl. "Známe ho z mistrovství světa, jen tam bude navíc střecha," řekl o olympijském stadionu, kde se v roce 1997 konal světový šampionát. "Byli jsme tam zjišťovat podrobnosti k soutěži koulařů na Olympii," vysvětlil. "Já mám Atény rád a budu je mít ještě radši, protože tam uklidili ten nepořádek, co tam vždycky byl," všiml si Fišer.
 
Cyklistická sportoviště zkontroloval před týdnem Jozef Regec, který bude v Aténách vedoucím výpravy. "Trať pro cross country je připravena na sto procent. Velice dobře jsou na tom organizátoři s přípravou okruhu pro silniční závody. Loni se na stejném okruhu konalo mistrovství Evropy a žádné problémy nebyly. Nyní se tam pokládá nový asfalt, takže je to v naprostém pořádku," postřehl Regec.
 
Hala pro dráhové disciplíny je ve výstavbě a navíc ve skluzu. "Tam budou mít pořadatelé hodně práce, aby vše stihli dokončit, samotný cyklistický ovál je však velice kvalitní," pravil Regec, který se však obává dopravního chaosu.
 
Koncem března vyzkoušela na turnaji kategorie ITF tenisový komplex Kateřina Böhmová. Hráčka I. ČLTK Praha na olympiádu nepojede, ale pro Jiřího Nováka a další zjistila, že areál je pěkný. "Ale v zázemí chyběly omítky a podlahy. Bude to hezké, až to dokončí, ale mají co dělat, aby to stihli," řekla Böhmová.

Připravena je aténská 'marína', v níž bude o stupně vítězů usilovat ve třídě Evropa zřejmě Lenka Šmídová nebo ve Finnu Michael Maier. "Jachting se mi tam moc líbí. Je tam teploučko, takže se dá ve vodě vydržet," uvedla Šmídová loni po závodech.

Na hlavním Olympijském stadionu v Aténách pokračují stavební práce. Zpoždění zčásti způsobili památkáři, kteří prováděli archeologické výzkumy na většině míst, na nichž se mělo stavět. Velká část viny ovšem padá na organizátory a jejich špatné plánování.

Autoři: ,


Další z rubriky

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz