Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atény se propadly do chaosu

13 2004
Atény - V pravé poledne včera vypadl v celých Aténách elektrický proud. Na tři hodiny přivedl město do stavu chaosu. Bylo to varování? Přesně měsíc chybí do zahájení Her XXVIII. olympiády. Rtuť teploměru stoupala přes 40 stupňů, klimatizace však rázem vysadila.

Stovky pasažérů metra vystoupily v tunelech z vlaků a kráčely k nejbližšímu východu. Ministr dopravy Mihalis Liapis uvázl s tramvají při testovací jízdě po olympijském okruhu.

Požárníci vyřizovali stovky telefonátů od lidí, kteří zůstali uvězněni ve výtazích. K podobné události došlo již minulé léto. Pravděpodobná příčina? Zřejmě nadměrné používání klimatizace v úmorném vedru. Proto se zhroutila elektrická síť.

Město je stále rozkopané. "Všude stavějí, kopou, asfaltují. Připadá mi, že olympiáda má začít až za dva roky," tvrdil po návratu ze soustředění vodní slalomář Ondřej Štěpánek. "Nedokážu si představit, že to například v přístavu Pireus stihnou," prohlásila jachtařka Lenka Šmídová.

Dvoudenní inspekce Mezinárodního olympijského výboru odhalila mnohé nedostatky, přesto šéf komise Denis Oswald ujistil svět: "Řekové to zvládnou." Tento týden prý dokončí rozšíření strategické silnice z Maratonu do Atén. Koncem června dostaví střechu ze skla a oceli nad Olympijským stadionem.

Ovšem ani potom práce na stadionu neskončí. "Hotov bude až den před zahájením her," prohlásil španělský architekt Santiago Calatrava, tvůrce projektu. Šibeniční termín.

"Bojujeme hodinu po hodině. Pracovat musíme do poslední minuty," řekla Fani Palliová-Petraliová, zmocněnkyně vlády pro hry. Má starostí nad hlavu. Stávkovali pracovníci dopravního podniku i lékaři, vyžadují příplatky během olympiády.¨

Zpoždění na stavbách komplikuje instalaci bezpečnostního systému a prověrku sportovišť. Připraveno je však 70 tisíc policistů, vojáků a požárníků. K nim přibude 45 tisíc dobrovolníků.

Dalším kritickým datem bude 26. červenec. Tehdy vstoupí v platnost speciální dopravní pravidla. Pro neakreditovaná vozidla zůstane na hlavních komunikacích jediný volný pruh. Další chaos je předvídatelný.

Olympijský oheň se již vrátil ze své pouti světem do kolébky her. Až do 13. srpna jej ponese 7000 běžců.

Jenže podle průzkumu listu Eleftherotypia 57,1 procenta Řeků vůbec neví, kdy přesně hry začnou. A 91,2 procenta dotázaných si zatím nekoupilo žádnou vstupenku.

Ale drtivá většina ujišťuje: Hry budou úspěšné.

Předsedkyně organizačního výboru Gianna Angelopoulos-Daskalakiová zapaluje oheň na řeckém území, ve zbytcích paláce v Knossu na Krétě. Na Olympijský stadion v Aténách dorazí pochodeň 13. srpna.

Autor:


Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...Najdete na iDNES.cz