Atény: v první řadě bezpečnost

9 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - "Budou to nejpřísněji a nejlépe chráněné olympijské hry v jejich novodobé historii," hlásili do světa s předstihem pořadatelé nadcházejícího aténského svátku sportu. A současné dění v řecké metropoli proměňuje jejich předsevzetí v realitu. Bezpečnostní složky jsou nepřehlédnutelné, kontroly všudypřítomné.

"A to v ulicích a před stadiony nás a vojáků ještě přibude. Do Atén zatím zdaleka nedorazili všichni sportovci, novináři ani fanoušci," pokyvovala při kontrole před vstupem do olympijské vesnice hlavou plavovlasá policistka Sofi.

Jsou slušní, ale přísní. Kontroly detekčními rámy jsou samozřejmostí a to nejen u sportovišť a tiskových středisek. Tu možná nejdůkladnější můžete zažít v jedné ze šesti novinářských vesnic, v Amygdaleze.

Důsledně vám prohledají nejen příruční zavazadla s počítači, ale i objemné kufry. Nemusí být úplně snadné přesvědčit policisty, že nůžky nejsou zbraň, ale novinářská pomůcka...

Fakt, že nad bezpečností účastníků her budou bdít i čeští vojáci z elitní protichemické jednotky je znám nejen v české kotlině, ale i o 1700 kilometrů jižněji.

"Ano vím o tom, viděl jsem o tom v televizi reportáže. Prý jsou lepší než Američané, takže se nemusíme bát nepříjemností," potvrdil, že ví o koho jde jeden z několikatisícové armády dobrovolníků Stavros Kontiritis. "Mám zdravotní kurz, takže kdyby se vám udělalo špatně...," prozradil s úsměvem svou specializaci.
 
Hry se blíží, stavebníci finišují

"Hry mohou začít třeba hned," pyšní se organizátoři a dávají najevo, jak moc je těší, že dokázali prorazit bariéru nedůvěry, která panovala ještě před rokem. Pravda, ne vše se podařilo dotáhnout do úplného konce. Mementem je především chybějící střecha u hlavního olympijského bazénu...

Až do posledních minut před zahájením a dost možná ještě v průběhu her budou pokračovat práce v okolí sportovišť a olympijské vesnice. Napilno mají asfaltéři, snaží se i zahradníci. Pohledu na zatravněné svahy se ale účastnici her dočkají sotva...

"Za všechno nemůže jen skluz ve výstavbě, ale také vedro. To trávě prostě nepřeje," hledala omluvu šéfka čety mladých zahradnic, které se snaží zřejmě o nemožné poblíž olympijské vesnice.

Doprava? Možná klid před bouří

Vedle hrozby terorismu a obav s nedostavěných sportovišť provázela čas od přidělení her Aténám v roce 1997 až do dnešních dnů také nejistota ohledně dostatečné kapacity dopravní infrastruktury.

Zatím to ale vypadá, že mohutné investice do nové trasy metra, obnovy tramvajové dopravy i nových komunikací nesou ovoce. Dopravní zácpy jsou zatím výjimkou, ulice jsou poměrně průjezdné. "To ale asi nevydrží," prorokuje jeden z řidičů najatých organizačním štábem her. Své jméno prozradit nechce, pesimismus se tu možná trestá...

Ovšem kdo ví co bude, až se v řecké metropoli nakumuluje o poznání větší počet účastníků her než je tomu dnes... Podle některých médií se možná blahodárně projevuje odliv Atéňanů na dovolené.

"Ono jich zase tolik nebude, třeba z mojí početné rodiny si ji nakonec v době her nevzal nikdo. Možná bude trochu zmatek, ale kdo by si to nechal ujít," dodává již citovaný řidič.

Pokud něco v Aténách drhne, pak možná systém dopravy účastníků her. Není úplně přehledný, časté přestupy jsou běžnou nutností. A to je v provozu zatím jen zlomek spojů, vždyť hry začínají až v pátek. 

Náklady na bezpečnost letních olympijských her v Aténách mají podle odhadů dosáhnout 1,5 miliardy dolarů. Tato částka se rovná pětinásobku toho, co na bezpečnost diváků a sportovců vydalo Sydney před čtyřmi lety.Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 KčNajdete na iDNES.cz