Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Technologický doping atletů: kombinéza z PET lahví může porazit i Bolta

Revoluční atletická kombinéza Turbospeed firmy Nike má na stometrové trati ušetřit až 23 tisícin. | foto: ČTK

15 2012
Jen samotný trénink už nestačí, tuší atleti. Pro olympijský úspěch v Londýně je třeba udělat víc. Proto sportovci letos znovu sáhnou po dopingu. Technologickém dopingu. Sprinteři vyběhnou do svých závodů v obdobných kombinézách, které donedávna urychlovaly plavce. Revoluční obleky mají z jejich časů na stometrové trati ukrojit až 23 tisícin.

Že to nic není? Tak to zkuste vysvětlit Walteru Dixovi. Nejrychlejšího muže světa Usaina Bolta by ve finále stovky na olympijských hrách v Pekingu 2008 stejně nedohnal, Jamajčan pláchl všem a nakonec vytvořil úžasný světový rekord.

Jenže právě tento nepatrný okamžik, který teď Nike, výrobce celotělového obleku Turbospeed, slibuje srazit, by amerického rychlonožku posunul z bronzové na stříbrnou pozici.

Program OH

Přehledný program olympijských her den po dni

Revoluční novinka by tak mohla všechny atlety Boltovi, kterého sponzoruje Puma, a jeho jamajským kolegům minimálně přiblížit. Výrobce totiž tvrdí, že testy ukázaly neočekávaně velké rozdíly na sto, dvě stě i čtyřsetmetrové trati.

"Těm číslům jsme nemohli uvěřit," žasl Martin Lotti, jeden z tvůrců oblečku. "Nejde jen o rozdíl mezi prvním a druhým místem, tady jde o umístění na pódiu."

Textura tkaniny může budit rozpaky, jenže výrobce si stojí za svým. Při její výrobě studoval aerodynamiku golfových míčků a zjistil, že důlky na jejich povrchu zvyšují efektivitu i rychlost. Podobné ďolíčky tak implantovali na předloktí a nohy, nejrychleji se pohybující části těl sportovců.

Revoluční atletická kombinéza Turbospeed firmy Nike se inspirovala povrchem
Revoluční atletická kombinéza Turbospeed firmy Nike se inspirovala povrchem
Revoluční atletická kombinéza Turbospeed firmy Nike se inspirovala povrchem

Tkanina je vyrobena z recyklovaného polyesteru a na výrobu jednoho kusu se využije třináct použitých PET lahví. Vyvíjeli ji dvanáct let, prošla tisíci hodin testů v aerodynamickém tunelu a celé to stálo miliony dolarů. V Londýně se s novinkou představí závodníci USA, Ruska a Německa.

"Logický krok by byl vyrobit kombinézu co nejhladší a z co nejlehčích materiálů, my jsme ale uvažovali jinak," vysvětloval Lotti agentuře AP.

Konkurenční firma Spyder vymyslela podobný systém pro sjezdaře do Vancouveru a americký tým pak zaznamenal jedny z nejlepších olympijských výsledků historie. Plavecká kombinéza od Speeda zase umožnila Michaelu Phelpsovi a jeho kumpánům lámat v Pekingu jeden světový rekord za druhým.

"Jenže atletika je sport setin a tisícin. Nezaznamenali jsme tam žádný velký skok kupředu jako byl ten v plavání," říkal Jill Geer, mluvčí amerického atletického výběru. "Takže pokud existuje možnost ukrojit i minimum času a zlepšit tak výkon, je to fantastické. Možná už jen vědomí, že takovou kombinézu na sobě máte, může atleta zrychlit o dvě setiny."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze