Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atleti jsou střízlíci, kulturisté i tlouštíci

24 2004
Praha - Široká ramena, svalnaté paže a nohy, mohutný hrudník. Zkrátka tělo antického hrdiny. Takhle si představujete atleta? Ano, jsou takoví. Ale i v Aténách soupeří atleti, kteří vypadají úplně jinak. Třeba koulaři či diskaři. Pod trikotem se jim často kulatí velké břicho. Působí zavalitě, neohrabaně. Jako by se vedle vypracovaných muskulatur černých sprinterů nehodili.

"Jenže zdání klame," říká lékař Petr Krejčí, který se věnuje sportovcům. "Takoví koulaři mohou vypadat bachratě, ovšem pod jejich hmotností se skrývá dost svalové hmoty. I sprinteři by s nimi měli na jiné trati problémy."

Pro atlety-vrhače je hmotnost důležitá: jednoduše proto, aby sportovce jeho pokus neodhodil. I tak však někdy slaví úspěch chlapík, který není tělnatý. V aténském závodě kladivářů skončil na druhém místě štíhlý Japonec Murofuši.

"Handicap v hmotnosti dohání technikou," míní Krejčí. Podobné to je i u českého oštěpaře Jana Železného.

Úplně jinak to je ve sprintu. Když se v Aténách vedle sebe postavili finalisté závodu na 100 metrů, připomínalo to defilé kulturistů. Vždyť i někteří trenéři vyznávají přímou úměrnost - čím větší objem bicepsu, tím lépe.

Laika to udiví: Nést s sebou břemeno svalové hmoty přece musí být na krátké trati větší dřina! „Ale kdepak. Ty svaly se v podstatě musí unést samy,“ odmítá Krejčí.

Zato svalnatého maratonce asi neuvidíte. Ve vytrvalostní disciplíně by byla klubka majestátních svalů na obtíž. "Říká se, že by měli mít stejnou nohu pod zadkem jako u kotníku," tvrdí s úsměvem Krejčí.

Současný sport už není spojen s klasickou „krásnou“ figurou sportovce. Hlavní je účel. Z atletů tak mají vypracované postavy především desetibojaři, symbol všestrannosti.

Takoví skokani do výšky připomínají spíš pavouky. Mají úplně jiný poměr délky končetin než třeba sprinteři. „Vyhovuje mi, že mám velké rozpětí rukou. Dost si s nimi pomáhám při odrazu,“ říká bronzový medailista Jaroslav Bába. Nemusí mít postavu jak Schwarzenegger.

Vyzáblí, břichatí, vytáhlí. I tak vypadají úspěšní atleti.

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...Najdete na iDNES.cz