Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atleti od Nového roku bojují o olympijské limity

9 2004
Praha - Uzávěrka české nominace na olympijské hry v Aténách bude až za půl roku, ale atleti ji mají na rozdíl o řady jiných sportu ztíženou. Limity se sice plní až do 21. července, ale už o čtrnáct dní dříve musí svazový trenér Václav Fišer předložit závazný seznam olympioniků. Pokud tedy někdo ke konci limitového období zazáří a nebude na seznamu, do Atén nepoletí.

"Mám z toho dost hrůzu," přiznal v rozhovoru Fišer. "Objeví se tam náhodou nějakej šmudla z horní dolní, zaběhne během těch čtrnácti dnů třeba limit na maraton, já ho nebudu mít na seznamu na olympijském výboru a nepojede," obával se.

"Na seznam jim budu muset dát tak osmdesát lidí, i ty blízko limitům. Přesto pravděpodobnost, že na někoho zapomenu, i když malá, prostě je," lomil rukama Fišer.

Jedinou jistotu startu v Aténách mezi atlety má chodec Miloš Holuša, který splnil limit A na padesátikilometrové trati loni a letos podle platných pravidel svazu a Českého olympijského výboru nemusí svůj výkon potvrdit.

Během loňské sezony se přes jeden z vypsaných limitů dostalo celkem 30 atletů včetně Holuši.

Ostatní musejí od Nového roku do 21. července své výkony potvrdit alespoň překonáním mírnějšího z kritérií. S tím může do Atén jeden reprezentant, s limitem A tři. "Takže se klidně může stát, že během posledních čtrnácti dnů někdo z nominace vystrčí atleta, který sice bude mít limit B, ale horší výkon," podotkl Fišer.

Potvrdit splnění loňského limitu mohou atleti už v oficiálních závodech v halové sezoně, což se týká zejména technických disciplín. Pokud limit splní více atletů, vyřeší to absolutní hodnota výkonu dosažená v nominačním období.

V případě rovnosti rozhodne lepší umístění na mistrovství ČR 2004. Ve štafetách bude startovat šestnáct národních týmů podle průměru dvou jejich nejlepších výkonů v nominačním období.

Lepší z limitů z loňska nyní na svém kontě mají Pospíšilová (disk), Hamáčková, Ptáček a Janáček (všichni tyč), Bába a T. Janků (oba výška), Mužík a Tesařík (oba 400 m př.), Železný, Guzdek a Klimešová (všichni oštěp), Šebrle a Dvořák (desetiboj), Stehlík (koule), Malina (disk), Dibelková (chůze 20 km), Straková (výška), Sedláček a Vrbenská (oba kladivo) a Holuša (chůze 50 km).

Limit B splnili Kašpárková (trojskok), Malysa (chůze 20 km), Maška a Melich (oba kladivo), Šneberger (800 m), Racková (disk), Kysela (tyč), Hlavoňová a Laláková (výška) a Špotáková (oštěp).

Autoři: ,


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...Najdete na iDNES.cz