Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Atletická federace touží vidět přespolní běh na olympijských hrách. Zimních

Keňané či Etiopané vládnou světovým šampionátem v krosu. Představí se také na olympijských hrách? | foto: AP

13 2010
Mezinárodní atletická federace IAAF přišla s neobvyklým nápadem: kros neboli přespolní běh by chtěla začlenit do programu zimních olympijských her. Nejlépe už od roku 2018. O tomto námětu bude programová komise Mezinárodního olympijského výboru jednat v září.

O případném zařazení krosu do programu ZOH by se pak rozhodlo za rok v červenci na zasedání MOV v Durbanu, kde bude oznámen hostitel her pro rok 2018. IAAF žádala o přijetí krosu již dříve, olympijský výbor to ale zamítl.

Základním problémem totiž je skutečnost, že podle jednoho z pravidel olympijské charty mohou být součástí ZOH pouze sporty prováděné na sněhu a ledu.

Na druhou stranu by se ale otevřela možnost na účast a medailové úspěchy africkým sportovcům, což zase vyhovuje olympijskému požadavku na univerzalitu. Při letošních zimních hrách ve Vancouveru byli na startu reprezentanti jen 82 států z celkových 200 členských zemí.

Podle MOV bude programová komise jednat i o doplnění nových disciplín do programu příštích her v Soči. Lyžařská federace navrhuje zařazení ženského skoku na lyžích a týmové soutěže ve sjezdovém lyžování, stejně jako akrobatické lyžování v U-rampě a slopestyle na snowboardu. Návrhy komise pak bude schvalovat v říjnu exekutiva MOV v Acapulku.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze