Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atletická nominace potrvá do 11. září

23 2000
P r a h a - Olympijské nominace zbavený výškař Tomáš Janků, ale i další čeští atleti, kterým se zatím nepodařilo vybojovat účast na olympijských hrách v Sydney, o to mohou usilovat až do 11. září. To je nejen konečný termín Mezinárodní atletické federace (IAAF) pro plnění olympijských kritérií, ale současně i datum, do kterého může Český atletický svaz předložit předsedovi Českého olympijského výboru Milanu Jiráskovi jmenovité návrhy potencionálních účastníků her.
Termínem uzávěrky přihlášek pro všechny olympijské sporty je půlnoc 25. srpna sydneyského času. Jak ale potvrdili generální sekretář atletického svazu František Fojt a předseda ČOV Jirásek, atleti si v případě mimořádného výkonu mohou říct o olympiádu i po tomto datu. Mimořádným výkonem se v tomto případě rozumí výsledek minimálně se rovnající limitu svazu, protože svazová kritéria jsou výkonnostně vyšší než požadavky IAAF.

Jiráskovým úkolem zůstává, aby případné návrhy atletického svazu na dodatečnou nominaci posoudil a učinil vše pro to, aby byl sportovci start na OH umožněn. "Naší snahou je poskytnout šanci startovat na olympiádě každému, kdo prokáže odpovídající výkonnost. A pokud je někdo schopen splnit ostrý limit svazu, byť i po termínu, pak má i v případě o něco horšího výkonu v samotném olympijském závodu naději na dobré umístění. Navíc, atletika je v tomto ohledu výjimečná, protože se jedná o jasně měřitelné výkony, nikoliv o subjektivní hodnocení," vysvětlil výjimku předseda ČOV a současně potvrdil připravenost zasadit se vzhledem k pravidlům IAAF o případné rozšíření olympijské výpravy až do 11. září.

Jirásek byl k dodatečné nominaci na základě mimořádných výkonů zmocněn 14. srpna na plenárním zasedání ČOV v Praze, které schvalovalo složení olympijské výpravy.

Tomáš Janků, který byl z nominace vyřazen na základě zpochybnění limitového výkonu 230 cm z 27. července v Bílině, tedy může skočit mimořádný výkon jak v pátek večer v Bruselu (vzhledem k časovému posunu již po uzávěrce přihlášek), tak v sobotu v Nitře, ale i na dalších případných mítincích do 11. září. Stejnou šanci mají i další atleti.

"Já o tom všem už nepřemýšlím. Budu závodit, a když mi řeknou, že letím na olympiádu, tak poletím. Když ne, tak ne," míní poněkud rezignovaně Janků, jehož výkon zpochybnilo i úterní jednání disciplinární komise v Bílině.
Autor:


Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!



Najdete na iDNES.cz