Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tyčkař Kudlička skončil čtvrtý. Hejnová postupuje, otazníky kolem Svobody

HLAVOU DOLŮ. Tyčkař Jan Kudlička si v olympijském finále vedl výborně. Stačilo to na čtvrté místo. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

16 2016
Zůstal za medailí o jediné místo, přesto pro Jana Kudličku visela až příliš vysoko. Český tyčkař překonal napoprvé 575 cm, pak chyboval a na bronz rázem musel vylepšit český rekord o deset centimetrů. To se nepovedlo a Kudlička se podělil o čtvrtou příčku. Překvapivým šampionem se stal Brazilec Thiago Braz.

Světového rekordmana Renauda Lavillenieho z Francie šokoval v napínavé koncovce domácí tyčkař Thiago Braz da Silva, který krátce před půlnocí brazilského času překonal šestimetrovou hranici a získal zlato v olympijském rekordu 603 cm.

Třetí místo bere za 585 cm Američan Sam Kendricks, o čtvrté místo se dělí Kudlička s Polákem Piotrem Lisekem. Druhý český tyčkař Michal Balner skočil 550 cm a obsadil sedmé místo.

„Čtvrté místo není vůbec špatné. Medaile je samozřejmě lepší, ale dneska můžu odcházet s dobrým pocitem. Neprohrál jsem kvůli nějakému křížku, ale protože kluci skočili o deset centimetrů víc,“ hodnotil Kudlička svůj závod.

Rozhodčí sleduje úspěšný pokus Jana Kudličky v olympijském finále.
POZDRAV DIVÁKŮM. Tyčkař Jan Kudlička si v olympijském finále vedl výborně....

ČTVRTÝ. Jan Kudlička bojoval v olympijském finále o medaili.

Finále tyčky se do pozdních nočních hodin protáhlo kvůli špatnému počasí i technickým problémům brazilských pořadatelů. Nejprve se tyčkaři museli běžet schovat kvůli silnému lijáku, a když se konečně začalo skákat, soutěž zabrzdil problém se strojkem pro vyzvednutí laťky.

Kudlička se navzdory dlouhému čekání popasoval s výškou 565 a následně překonal na první pokus také 575. Když se přehoupl přes laťku, zaťal pěst a zakřičel si: „Jo!“ Plácl si s parťákem Balnerem a už mohl myslet na medaili.

Nakonec se ovšem závod lámal až na výšce 585. Zatímco Polák Lisek i Kudlička svůj pokus pokazili, do hry se úspěšným skokem vrátil Američan Kendricks. Nezaváhali ani Lavillenie a Braz da Silva.

Kudlička zůstal najednou bez medaile a musel přejít na výšku 593, která už byla nad jeho síly.

SRDCE PRO DIVÁKY. Thiago Braz je senzačním vítězem soutěže tyčkařů.

SRDCE PRO DIVÁKY. Thiago Braz je senzačním vítězem soutěže tyčkařů.

Zato naplno se rozhořel souboj olympijské zlato. Lavillenie, jehož světový rekord má hodnotu 616 cm, pokračoval neomylně až na 598.

Brazilec zapsal jen 593 na druhý pokus, což byl jeho nový osobní rekord. O titulu se proto zdálo, že je rozhodnuto. Francouze nemělo nic zastavit!

Jenže Thaigo Braz da Silva se vypjal ke skoku, který se stane jedním z vrcholů her. Lehce se přehoupl přes 603 cm, tedy nový olympijský rekord, a pak vykouzlil nad hlavou srdce pro rozjásaný atletický stadion.

Lavillenie už nedokázal odpovědět a zklamaný skončil na stříbrné příčce.

„Zlato - neskutečné. A poprvé přes šest metrů. Moje domácí město chtělo, abych to tu vyhrál. Hlediště mě hnalo až moc. Musel jsem se koncentrovat na techniku a zapomenout na lidi,“ řekl Da Silva. Publikum komentoval i Lavillenie, kterému naopak hlediště úspěch na 608 nepřálo. „To nebylo fair play. Tohle patří na fotbal, ne na atletiku,“ postěžoval si Francouz.

Svobodu diskvalifikovali z rozběhu

Návrat na olympijské hry se nevydařil sprinterovi Petru Svobodovi. Nad krátkými překážkami sice v rozběhu zaběhl v tu chvíli postupový čas 13,65 sekundy, jenže rozhodčí ho diskvalifikovali kvůli špatnému přechodu překážek.

Fotogalerie

Na svůj druhý olympijský start po Pekingu 2008 si Svoboda musel počkat, jelikož dešťová průtrž zastavila na několik desítek minut všechny soutěže.

Nakonec se postavil do už suché první dráhy a protnul cílovou pásku ve svém rozběhu jako šestý.

Tím sice český rekordman na přímý postup nedosáhl, ale časem 13,65 by ještě mohl pomýšlet na postup.

Jenže naděje trvala jen chvilku. Pak se Svoboda dozvěděl smutnou novinu: za špatný přechod jedné (nebo více) překážek byl diskvalifikovaný.

„Neudržel jsem nervy na uzdě. Byl jsem u překážek moc blízko a bouchl jsem do nich,“ říkal těsně po závodě, aniž ještě tušil o svém konci.

Svoboda rozběh technicky opravdu nezvládl. Za prvním plůtkem vyšlápl z dráhy a na trati potom shodil většinu překážek, ne-li úplně všechny.

Český protest byl nakonec uznán a Svoboda se objevil na pozici prvního nepostupujícího.

V seznamu semifinalistů se však mezitím zjevilo jméno Cartera. Z prvního rozběhu původně diskvalifikovaný Jamajčan „vběhl“ do semifinále z dodatkového běhu. Češi měli jasno: další protest. O jeho výsledku ještě krátce před druhou hodinou ranní brazilského času jasno nebylo.

Hejnová hladce postoupila

Dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová žádné potíže s překážkami ani s postupem neměla a ušetřila síly na semifinále.

Ve svém rozběhu na 400 metrů překážek doběhla druhá a závěr pouze vyklusala tak, jak plánovala před závodem.

Zuzana Hejnová v rozběhu závodu na 400 metrů překážek doběhla na postupovém...

Zuzana Hejnová v rozběhu závodu na 400 metrů překážek doběhla na postupovém druhém místě. (16. srpna 2016)

„Jsem spokojená. Šla jsem lehce a pohlídala jsem si postup,“ řekla.

Hejnová proběhla ve svém teprve druhém běhu na této trati v sezoně cílem v času 55,54 a zlepšila si nejlepší letošní výkon ze Zlaté tretry o 15 setin.

Dál jde na stejné trati také Denisa Rosolová.

Druhá česká překážkářka s modrými rukávy doběhla ve svém rozběhu v čase 56,36 čtvrtá. Původně se díky diskvalifikaci Jamajčanky Leah Nugentové posunula na třetí místo, ale po úspěšném protestu soupeřky se Rosolová vrátila na čtvrtou pozici a postoupila do dalších bojů až časem.

Rudisha obhájil olympijské zlato

Prvenství v běhu na 800 metrů obhájil David Rudisha z Keni. Světový rekordman a úřadující mistr světa zvítězil v čase 1:42,15 minuty před Alžířanem Taufikem Machlúfím, který v Londýně vyhrál patnáctistovku.

Třetí skončil americký půlkař Clayton Murphy.

Rudisha převzal vedení zhruba na metě 500 metrů od 19letého krajana Alfreda Kipketera, který nasazené tempo z prvního kola neudržel a doběhl sedmý. Obhájce zlata už před sebe nikoho nepustil, jeho čtyři roky starý světový rekord z Londýna 1:40,91 tentokrát v ohrožení nebyl.

O rok starší Machlúfí si za staronovým šampionem doběhl vedle stříbra i pro národní rekord 1:42,61, v Riu bude ještě obhajovat titul na 1500 metrů.

SKOK PRO ZLATO. Shaunae Millerová z Baham (vlevo) doputovala do cíle hodně...

SKOK PRO ZLATO. Shaunae Millerová z Baham (vlevo) doputovala do cíle hodně zvláštním způsobem.

Na poloviční trati žen vybojovala zlatou medaili Shaunae Millerová z Baham v letošním světovém maximu a osobním rekordu 49,44.

Ale jakým způsobem!

Millerová se vrhla do cíle šipkou po hlavě a o šest setin předskočila favorizovanou americkou běžkyni Allyson Felixovou, která vyčerpanou Bahamanku v posledních metrech úspěšně dotahovala.

Světová šampionka Felixová původně chtěla v Riu usilovat o výjimečný double na tratích 200 a 400 metrů, ale na dvoustovce, na níž triumfovala před čtyřmi lety v Londýně, neuspěla v národní kvalifikaci.

A zlato teď nemá ani ze čtvrtky.

Bronzovou medaili získala stejně jako na loňském MS v Pekingu Shericka Jacksonová z Jamajky.

Atletika v Riu

FINÁLE
Muži
800 m:
1. Rudisha (Keňa) 1:42,15, 2. Machlúfí (Alž.) 1:42,61, 3. Murphy (USA) 1:42,93, 4. Bosse (Fr.) 1:43,41, 5. F. Rotich (Keňa) 1:43,55, 6. Lewandowski (Pol.) 1:44,20, 7. A. Kipketer (Keňa) 1:46,02, 8. Berian (USA) 1:46,15.

Tyč: 1. Da Silva (Braz.) 603, 2. Lavillenie (Fr.) 598, 3. Kendricks (USA) 585, 4. Kudlička (ČR) a Lisek (Pol.) oba 575, 6. Süe Čchang-žuej (Čína) 565, 7. Balner (ČR), Filippidis (Řec.) a Sawano (Jap.) všichni 550.

Ženy
400 m:
1. Millerová (Bah.) 49,44, 2. Felixová (USA) 49,51, 3. Jacksonová (Jam.) 49,85, 4. Hastingsová 50,34, 5. Francisová (obě USA) 50,41, 6. McPhersonová (Jam.) 50,97, 7. Zemljaková (Ukr.) 51,24, 8. Grenotová (It.) 51,25.

ROZBĚHY A KVALIFIKACE
Muži
110 m př.:
1. McLeod (Jam.) 13,27, ...Svoboda (ČR) diskvalifikován.

Ženy
Disk:
1. Pérezová (Kuba) 65,38.

400 m př.: 1. Traceyová (Jam.) 54,88, ...6. Hejnová 55,54, 22. Rosolová (obě ČR) 56,36 - obě postoupily do semifinále.

Autoři: ,


Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz