Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žádný atlet v Riu pod ruskou vlajkou. Smutný den, řekl prezident IAAF Coe

Prezident Mezinárodní atletické federace IAAF Sebastian Coe na tiskové konferenci ve Vídni potvrzuje zákaz startu ruských atletů na OH v Riu. | foto: Reuters

17 2016
Soudný den nastal. Nebo ne? Rada Mezinárodní atletické federace IAAF ve Vídni potvrdila vyloučení ruských atletů z olympijských her v Riu. S informací nejprve přišly britské BBC a Sky News, následně ji potvrdilo i vedení Ruské atletické federace a nakonec i prezident IAAF Sebastian Coe. Trest může ještě 21. června v Laussane zrušit Mezinárodní olympijský výbor.

Coe přišel na tiskovou konferenci v doprovodu Runeho Andersena, nezávislého antidopingového experta a hned na začátku se omlouval: „Promiňte, že jste museli tak dlouho čekat.“

Pak začala salva otázek na něj i na antidopingového komisaře.

Nebyl to politický proces?

Fotogalerie

„V radě sedí 26, 27 lidí ze všech koutů světa a rozhodnutí bylo jednomyslné. V tomhle nehraje roli politika. Pouze chceme chránit čisté atlety a systém, ve kterém došlo k takovému pochybení, jednoduše není důvěryhodný. Je extrémně těžké brát v tuhle chvíli v potaz presumpci neviny, že by i ostatní ruští atleti nedopovali,“ řekl Coe.

Bude nějaký ruský atlet startovat v Riu pod ruskou vlajkou?

„Ve světě právníků není možné cokoliv zaručit. My jsme doporučili Mezinárodnímu olympijskému výboru, aby Rusové pod svou vlajkou nezávodili. Jejich rozhodnutí to ale může zvrátit. Čistí atleti mohou zažádat o start pod neutrální vlajkou,“ uvedl Andersen. „Ani já vám teď s jistotou neřeknu, jestli nějaký ruský atlet bude na hrách startovat,“ doplnil Coe.

Ten následně přiznal, že problém s dopingem je součástí sportu už několik dekád. „Ale my jsme byli první, kdo zavedl biologické pasy, mimosoutěžní testování, akreditované antidopingové laboratoře. Přesto musíme zdvojnásobit úsilí, abychom byli efektivnější. Budeme více spolupracovat s národními antidopingovými agenturami i s WADA.“

Odpověď na to, jakým způsobem se budou v Rusku vybírat čistí atleti, byla nejednoznačná. Sám Andersen ji nezná. „Bude hrozně těžké vybrat čisté atlety. Jak už víme, pět, deset ani sto čistých vzorků neznamená, že ten atlet je čistý,“ narážel na krytí dopingu Ruskou antidopingovou agenturou Andersen. „Hrozně rádi bychom se dostali do situace, kdy v Rusku budou závodit čistí atleti, kterým budeme moct věřit,“ uvedl na závěr.

V listopadu bylo Rusko za státem organizovaný doping vyloučeno z mezinárodních atletických soutěží. „Jsme plně odhodláni k reformám,“ řekl tehdy ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

17.června 2016 v 15:46, příspěvek archivován: 17.června 2016 v 16:24

Sources: IAAF will not lift suspension on Russian athletes because they have not met criteria to have ban lifted

Jenže k reformám nedošlo, alespoň podle IAAF. Už ráno se viceprezident Mezinárodního olympijského výboru John Coates vyjádřil v tom smyslu, že by Rusům nemělo být dovoleno v srpnu v Riu startovat. Podle něj je Ruská antidopingová agentura „skrz naskrz zkažená“.

Jeho postoj jednohlasně potvrdila i Mezinárodní atletická federace, jejíž členové se sešli ve Vídni. Podle ní nebyly splněny podmínky pro zrušení zákazu startu ruských atletů na Hrách v Riu. Hlasování bylo jednomyslné - 24 členů rady hlasovalo pro vyloučení ruských atletů. Ruský člen rady se hlasování zdržel.

Bez Rusů tak bude i mistrovství Evropy v Amsterodamu, které se koná od 6. do 10. července.

Rusům tak pro start v Brazílii zůstala jediná naděje - úterní jednání MOV v Laussane. To jediné ještě může zvrátit páteční rozhodnutí. Týkalo by se to však pouze atletů, kteří jsou čistí a jsou schopni prokázat, že nikdy nebyli pozitivně testováni na doping.

Autor:


Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz