Poslední překážka zlaté atletky: na olympiádu v Riu chce jako veslařka

A TEĎ DO VESLICE. Australanka Jana Pittmanová získala coby atletka dvě světová zlata, na olympijských hrách v Riu 2016 se chce prosadit ve veslování. | foto: Profimedia.cz

27 2012
Jednoho rána se probudila, protřela oko a řekla si: Když už nemůžu kvůli zranění běhat a jet na olympijské hry do Londýna, probojuju se na příští olympiádu. A v jiném sportu. Dosud byla Jana Pittmanová hvězdou čtyřstovky s překážkami, do Ria za čtyři roky chce slavná Australanka dojet coby veslařka.

V 29 letech měla zase v plánu reprezentovat svou vlast navzdory tomu, že od roku 2007, kdy v Ósace získala své druhé světové zlato, nezávodila na žádném velkém šampionátu. Kvůli olympiádě si dokonce nechala odebrat prsní implantáty, aby zase nad překážkami mohla lehce létat.

Jenže poškození chodidla, které ji minulý měsíc zastavilo, zhatilo její sen stát na startu olympijské překážkové čtvrtky.

ZLATÁ JANA. Australanka Jana Pittmanová získala na atletickém světovém

ZLATÁ JANA. Australanka Jana Pittmanová získala na atletickém světovém šampionátu v Ósace 2007 zlato na čtvrtce překážek, na olympijských hrách v Riu 2016 se chce prosadit ve veslování.

Proto zahodila tretry a vzala do ruky veslo.

Pittmanová už svůj krok konzultovala s Kim Crowovou, další někdejší světovou medailistkou nad překážkami, která před šesti lety taky kvůli zranění usedla do lodi a dnes je jednou z nejlepších veslařek Austrálie.

Dvojnásobná mistryně světa už prošla testem australského veslařského svazu, po kterém uslyšela: Máš potenciál stát se hvězdou našeho sportu.

"Má spoustu předností," žasl Peter Shakespeare, šéf australského týmu. "Jenže nikdy neveslovala. A to bude asi takový rozdíl, jako byste po někom, kdo neumí chodit, chtěli, aby běhal překážky."

Co bývalé atletce zatím chybí, je výdrž. Dosud byla na tartanu zvyklá vydávat ze sebe maximum po dobu jedné minuty, pokud bude chtít bojovat o medaile i v lodi, musí si zvyknout na výkon o šesti až sedmi minutách.

Ovšem zápal, s jakým se Pittmanová do své nové vášně vrhla, je fascinující. Odborníci ji přesto varují, že bude potřeba čas, než se fyzicky a psychicky na nový sport adaptuje. "A to bude trvat aspoň dva roky," upozornil Shakespeare v deníku Herald Sun. "Pak uvidíme, čeho je schopná."

Autor:
Témata: zranění, Londýn, Ósaka

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Lze zbavit Evropu strachu z olympiád? Až Paříži napoví

Odhalení olympijských kruhů v Paříži

Kde jsou ty doby, kdy o olympijské hry na rok 1992 usilovalo ve finále voleb hned pět evropských...

Kandidatura Calgary na zimní hry 2026 žije, rozhodne se v referendu

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Kandidatura Calgary na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 stále žije. Městská rada ve...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz