Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Semenyaová byla na dně. Slzy neukázala nikomu a teď chce zlato z OH

Caster Semenyaová | foto: Reuters

17 2012
Tuhle ženu bude sledovat celý svět. Ano, ženu - Caster Semenyaovou konečně nebude nikdo trápit, zda náhodou není muž. Jihoafrická atletka míří na londýnské hry s cílem zapomenout na trudné časy. A vyhrát zlato na 800 metrů.

Dva velké sny má Caster Semenyaová. Od chvíle, co v 16 letech poprvé spatřila moře, touží po bydlení v co nejbližší blízkosti vln. "Na pláži bych mohla běhat klidně týden v kuse," popisuje atletka.

Druhý sen je aktuálnější.

A podle všeho také daleko těžší na splnění.

"Chci vyhrát olympiádu. Ovládnout své první olympijské finále v životě ve světovém rekordu."

Tahle svalnatá osmistovkařka z JAR se stane dost možná nejsledovanější ženou her. Místo obvyklého zájmu o rekordmanky nebo o sportující krásky na ni cílí pozornost kvůli úplně jinému důvodu - Caster Semenyaová dlouho čelila podezření, zda je vlastně ženou; zda na dráze mezi osmistovkařkami neběhá muž.

Nejtěžší běh je za ní, o jejím ženství už nejsou pochybnosti. Po vleklých sporech se 21letá atletka o všem rozpovídala pro britský Telegraph: hlavně o mistrovství světa v Berlíně 2009, kde senzačně vyhrála, ale zároveň se objevily dohady o jejím pohlaví.

"Byla jsem tam tak sama... Věděla jsem, co se o mně píše a říká v televizi, přesto jsem se tomu snažila věnovat co nejméně pozornosti. Šla jsem krok po kroku až do finále. Udělala jsem svou práci. Ale to víte, že to bolelo. A hodně."

Semenyaová se k trýznivým dnům nerada vrací, což předvedla i v Česku. "Život je už zase fajn. Tohle všechno je minulost, vymazala jsem ji z hlavy," tvrdila nedávno na Zlaté tretře v Ostravě a víc věc rozebírat nechtěla.

K britskému listu byla sdílnější. "Přes všechno, co se kolem mě dělo, jsem nikdy nechtěla s běháním skončit," řekla. "Jen byl návrat daleko těžší, než jsem čekala. Umím vyhrávat se 70 procenty výkonu svalů, hlavu však musím mít stoprocentní. A to nešlo. Musela jsem postupovat kousek po kousku, proto návrat místo pár týdnů trval 11 měsíců."

Semenyaová skutečně nevypadá žensky - je mimořádně svalnatá, k tomu má tvrdé rysy. Ve chvílích, kdy ji zpochybňovali, prokázala i tvrdou povahu.

"Caster tou dobou byla opravdu na dně. Ale nikdy jsem ji neviděl plakat," řekl její finský manažer Jukka Härkönen. "Přitom tvrdím, že kdybyste vybrali 100 nejlepších atletů světa a vystavili je takovému tlaku a zacházení, tak se 99 z nich zlomí a nebudou už schopni závodit."

I Härkönen popsal ony těžké berlínské dny: "Jel jsem třeba v autobuse pro atlety a poslouchal řeči o chlapovi, co běžel ženskou osmistovku. Proto jsem Caster po závodě mohl povědět jediné: Poslouchej, ať se děje cokoli, jsi teď mistryní světa. Na to pamatuj. A makej dál."

Semenyaová jej poslechla. Zatvrdila se, teď je zpět.

V Londýně, tři roky od trápení započatého triumfem na berlínské dráze, dokonce sní o tom, že by slavila ve světovém rekordu, čímž by vymazala "nepřekonatelný" výkon Jarmily Kratochvílové. To by pro její story byl vskutku zlatý happy end.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze