Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atletům pádí olympijský čas

18 2000
P r a h a, P l z e ň - Trojskokan Jiří Kuntoš seděl po svém závodě na atletickém mistrovství republiky na betonové zídce a vypadal, jako by mu v těle místo krve koloval čistý vztek. Znovu se těsně přiblížil hranici potřebné k nominaci na olympiádu, ale zase nad ní nedokázal zvítězit. "Skáču jako blbec," vyštěkl energicky. Atmosféra houstne a závodníkům hraje na nervy krátící se čas. Těm atletům, kteří ještě nemají splněné olympijské limity, zbývají jen necelé dva týdny. Po 30. červenci se zavřou dveře.

Je tu však početná skupina, která už měla úspěch na dosah a pořád může olympijský tým rozšířit. K dosavadním čtyřiadvaceti atletickým olympionikům ještě stále mohou přibýt Kuntoš, tyčkaři Janáček, Ptáček, Špaček, Kysela či Baďurová, výškaři Tomáš a Jan Janků i Ton, dálkař Kovář nebo čtvrtkař Bláha. Kuntošovi jako jedinému z této společnosti stačí vyhovět horšímu ze dvou limitů mezinárodní federace. Jednodušší cesta k olympiádě už neexistuje.

Ovšem Kuntoš pořád čeká na skok, který by ho vysvobodil z trápení. Ačkoliv je limit 16,65 metru víc než šedesát centimetrů pod jeho osobním rekordem. "Je to moje noční můra," řekl trojskokan. "Dřív jsem byl schopen se rozhicovat, nevnímal jsem okolí. Teď mě rozhodí úplně všechno." Zřejmě poslední pokus ho čeká v sobotu v Budapešti. Bude to buď, anebo. Stále má naději. Při domácím šampionátu prožil po zklamání v trojskoku báječný závod v dálce, kde skončil druhý.

"Byl uvolněný a dobře běhal. Kdyby to takhle bylo v trojskoku, skočí sedmnáct metrů," tvrdí svazový šéftrenér Václav Fišer. Většina čekatelů bude mít ještě několik příležitostí, jak svůj osud zvrátit. Jsou ale pod tlakem. Musí se vybičovat k nejlepšímu výkonu roku a ještě spoléhat na štěstí, že v tyto dny vydrží zdraví nebo že nebude pršet. Právě deštivé hodiny při mistrovství republiky zničily jednu z posledních šancí výškařů a tyčkařů. "Počasí je skutečně hodně postihlo," připustil Fišer.

Tyčkař Štěpán Janáček se sice přes postupné výšky dostal až k olympijské hranici 570 centimetrů, ale pak zasáhl déšť.

Janáček musel na ploše přes půl hodiny čekat pod střechou z plastu. Laťku v klíčové výšce třikrát shodil. Všichni tyčkaři se dnes v Jablonci sejdou k opravě.

Dálkař Milan Kovář už letos dvakrát přeskočil osm metrů, při mistrovství republiky mu k tomu chybělo jen osm centimetrů. Ale pořád to nestačí. "Jsem asi moc nahecovaný," řekl Kovář. Bojuje dál, zvolil nedělní závod v Praze na Slavii a další za týden v Portugalsku. "Vybíral jsem podle toho, kde se dá dosáhnout dobrý výkon, ne podle finanční výhodnosti." Výškařští experti věří, že přijde čas Tomáše Janků, který se dostává do rytmu poté, co nedávno dostudoval vysokou školu. A s napětím se čeká, co předvede běžec Karel Bláha.

Tomu v neděli chybělo pět setin k národnímu rekordu  na 400 metrů. "Pevně věřím, že čas ještě pošoupnu, jinak olympiáda nebude," pravil Bláha. Český rekord v běhu na 400 metrů je o 27 setin vteřiny horší než olympijský limit. Už překonání rekordu však Bláhovi může pomoct.

Každý centimetr, nebo i setina mohou hrát roli, protože není vyloučeno, že svaz do olympijské nominace navrhne někoho na principu divoké karty. Fišer o tom zatím odmítá diskutovat. "Je to předčasné," prohlásil.

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz