Auditoři odhadují deset českých medailí

10 2004
Praha - Deset olympijských medailí a 29. místo v žebříčku zemí přidělila české výpravě v Aténách analýza, kterou provedla mezinárodní auditorská a poradenská společnost PricewaterhouseCoopers. To je stejný výsledek, k jakému došli reportéři amerického sportovního časopisu Sports Illustrated.

Firma PWC však nesrovnávala vyhlídky jednotlivých sportovců, ale za základ vzala počet obyvatel, ekonomickou sílu země a výsledky předchozích her. Autoři analýzy, zveřejněné na internetové stránce firmy, přitom dospěli k závěru, že země bývalého východního bloku si na hrách obvykle vedou o něco lépe, než by odpovídalo síle jejich hospodářství.

Vysvětlují to tím, že v někdejším socialistickém táboře byl sportu přikládán velký význam. "A silná sportovní tradice přežila i změnu politického režimu," tvrdí šéf makroekonomického týmu PWC ve Velké Británii John Hawksworth. Hodně vysoko jsou tak v žebříčku nejen Rusové, ale i Kubánci, Rumuni, Ukrajinci, Poláci, Maďaři a Bělorusové.

Největší úspěchy by podle PWC měli v Aténách sklízet američtí sportovci, ale analytici jim přisoudili jen 70 medailí, zatímco Sports Illustrated odhadl zisk americké výpravy na 111 medailí.

Také další pořadí se vcelku shoduje s medailovým žebříčkem ze Sydney, jen náskok sportovních velmocí před ostatním světem se zmenšuje. Například Američané si ze Sydney přivezli o 27 medailí víc, než je současný odhad.

Značnou roli hraje podle PWC také domácí prostředí. A tak by Řekové mohli získat 29 medailí ve srovnání s třinácti cennými kovy v Sydney. Naopak Australané si prý výrazně pohorší. Sami autoři připouštějí, že skutečné výsledky se od jejich
předpovědí mohou hodně lišit. Těžko lze například v analýze zohlednit mimořádné sportovní výkony jednotlivců.

Medailové zisky zemí podle PWC (v závorce výsledek ze Sydney): 1. USA 70 (94), 2. Rusko 64 (88), 3. Čína 50 (59), 4. Německo 45 (57), 5. Austrálie 41 (58), 6. Francie 31 (38), 7. Řecko 29 (13), 8. Itálie 28 (34), 9. Velká Británie 25 (28), 10. Korea 24
(28), ... 29. Česká republika 10 (8).

Autor:

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz