Auditoři odhadují deset českých medailí

10 2004
Praha - Deset olympijských medailí a 29. místo v žebříčku zemí přidělila české výpravě v Aténách analýza, kterou provedla mezinárodní auditorská a poradenská společnost PricewaterhouseCoopers. To je stejný výsledek, k jakému došli reportéři amerického sportovního časopisu Sports Illustrated.

Firma PWC však nesrovnávala vyhlídky jednotlivých sportovců, ale za základ vzala počet obyvatel, ekonomickou sílu země a výsledky předchozích her. Autoři analýzy, zveřejněné na internetové stránce firmy, přitom dospěli k závěru, že země bývalého východního bloku si na hrách obvykle vedou o něco lépe, než by odpovídalo síle jejich hospodářství.

Vysvětlují to tím, že v někdejším socialistickém táboře byl sportu přikládán velký význam. "A silná sportovní tradice přežila i změnu politického režimu," tvrdí šéf makroekonomického týmu PWC ve Velké Británii John Hawksworth. Hodně vysoko jsou tak v žebříčku nejen Rusové, ale i Kubánci, Rumuni, Ukrajinci, Poláci, Maďaři a Bělorusové.

Největší úspěchy by podle PWC měli v Aténách sklízet američtí sportovci, ale analytici jim přisoudili jen 70 medailí, zatímco Sports Illustrated odhadl zisk americké výpravy na 111 medailí.

Také další pořadí se vcelku shoduje s medailovým žebříčkem ze Sydney, jen náskok sportovních velmocí před ostatním světem se zmenšuje. Například Američané si ze Sydney přivezli o 27 medailí víc, než je současný odhad.

Značnou roli hraje podle PWC také domácí prostředí. A tak by Řekové mohli získat 29 medailí ve srovnání s třinácti cennými kovy v Sydney. Naopak Australané si prý výrazně pohorší. Sami autoři připouštějí, že skutečné výsledky se od jejich
předpovědí mohou hodně lišit. Těžko lze například v analýze zohlednit mimořádné sportovní výkony jednotlivců.

Medailové zisky zemí podle PWC (v závorce výsledek ze Sydney): 1. USA 70 (94), 2. Rusko 64 (88), 3. Čína 50 (59), 4. Německo 45 (57), 5. Austrálie 41 (58), 6. Francie 31 (38), 7. Řecko 29 (13), 8. Itálie 28 (34), 9. Velká Británie 25 (28), 10. Korea 24
(28), ... 29. Česká republika 10 (8).

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...Najdete na iDNES.cz