Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

JEHO DRES POMOHL. Skifař Ondřej Synek získal na olympijských hrách v Londýně stříbrnou medaili, jeho dres pak pomohl v aukci na iDNES.cz charitě. | foto:  Dan Materna, MAFRA

21 2012
Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm nesoutěžili sportovci a cílem nebylo urvat medaili, ale pomoci dobré věci. V aukci předmětů od českých medailistů z Londýna na iDNES.cz se vybralo přes půl milionu korun.

Celé úterý probíhala na stránkách iDNES.cz dražba různých věcí, které olympionici věnovali. Všech deset artefaktů bylo zájemcům, kteří chtěli cenný suvenýr získat, a ještě přispět na charitu, k dispozici.

Částky nejprve rostly zvolna. Dramatické chvíle většinou přišly před stanoveným časovým limitem. Zájem dražitelů totiž prodlužoval "boj" o předměty od sportovců.

Olympijská aukce

Na iDNES.cz se vybralo 576 tisíc

Zájemci často přihazovali částky po několika sekundách. Někdy po stovkách, jindy se nebáli přispět tisícovkami.

A o dres zlatého bikera Jaroslava Kulhavého se strhla "dražební přestřelka", která skončila nejvyšší vydraženou částkou za jednotlivý předmět - 145 tisíc korun.

Celkem se mezi nadaci Rakovina věc veřejná a Konto BARIÉRY rozdělí 576 tisíc.

Každý z účastníků dražby měl jinou motivaci, proč se zapojil. Redakce vybrala tři nejzajímavější příběhy.

Maminka mu umřela na rakovinu, rozhodl se pomoci ostatním

Pan Petr Štěpánek, který učí na pražské Vysoké škole ekonomické, se zapojil do aukce věcí od olympioniků hlavně proto, aby přispěl na dobrou věc. Měl osobní motivaci, protože mu maminka zemřela na rakovinu. "Určitě jsem chtěl pomoci, protože obě organizace jsou důvěryhodné a částky nebyly tak vysoké," vysvětlil.

Štěpánek jako první získal dres překážkářky Zuzany Hejnové, když o kousek porazil zahraničního soupeře. Němec chtěl dres věnovat své snoubence, která v juniorském věku s Hejnovou trénovala. Teď však musí hledat jiný svatební dar.

Dres Zuzany Hejnové

Dres Zuzany Hejnové

Triko a sukně Andrey Hlaváčkové

Triko a sukně Andrey Hlaváčkové

Štěpánek neváhal k 24 tisícům za triko Hejnové přihodit ještě dalších 41 tisíc za triko a sukni stříbrné tenistky Andrey Hlaváčkové. "Nevím, jestli se ještě pokusím o třetí věc," usmál se po zisku druhého suvenýru.

Bronzový běh Hejnové viděl jako jeden z mála závodů v přímém přenosu. Byl totiž na táboře, takže třeba tenisové zápasy sehraného páru Hlaváčková, Hradecká sledoval jen přes internet.

Sám vesluje, teď si dresy skifařů vystaví ve firmě

Zajímavou sbírkou se může pochlubit podnikatel ze severní Moravy. Bohdan Škoda vydražil dresy obou skifařských medailistů z olympijského kanálu v Eton Dorney - zlaté Miroslavy Knapkové i stříbrného Ondřeje Synka.

"Sami v rodině veslujeme, máme i firmu na veslařské trenažery, takže to pro nás bylo dobré spojení s charitou," prozradil Škoda.

Teď si plánuje vystavit dresy ve firmě. O obě věci měl velký zájem. "Byla to pro nás srdeční záležitost. Navíc u Mirky to byl velký příběh vítězství," připomněl bolest, kterou Knapková musela na cestě za londýnským triumfem překonat.

Přes problémy s mezižeberním svalem si skifařka Mirka Knapková dojela pro...

Přes problémy s mezižeberním svalem si skifařka Mirka Knapková dojela pro zlato. (4. srpna 2012)

Miliardář Babiš chtěl holínky. Limit neměl

Stejně jako loni se do aukce na iDNES.cz zapojil podnikatel Andrej Babiš. Už má raketu legendárního tenisty Andreho Aggasiho, nyní zatoužil po holínkách zlaté oštěpařky Barbory Špotákové.

Holínky Barbory Špotákové.

Babiš se dražby zúčastnil sám za sebe, ale jelikož je v zahraničí, vyřizovala za něj všechny náležitosti kolegyně z Agrofertu. "Byla jsem trochu nervózní," přiznala. Ale limit nedostala, jen musela ve finiši klikat a přihazovat další tisíce.

Nakonec se částka zaokrouhlila na rovných sto tisících. "Jsem fanouškem paní Boženy Jirků (šéfka Konta Bariéry), která dělá charitu srdcem a jsem přesvědčen, že díky ní dostanou peníze a pomoc lidé, kteří to skutečně potřebují," sdělil Babiš svou motivaci.

A proč chtěl zrovna suvenýr od Špotákové? "Jsem rád, že paní Barbora Špotáková je opět zlatá a dala do dražby zrovna holínky, které slavily úspěch jako ona."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze