Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Australané mohou mít v olympijské vesnici vlajku s klokanem

Vlajka s klokanem v australské sekci olympijské vesnice | foto: AP

8 2010
Australská výprava ve Vancouveru smí mít v olympijské vesnici vyvěšenou vlajku s boxujícím klokanem. Dohodla se na tom se zástupci MOV. Tento symbol však musí pro budoucí použití zaregistrovat jako svůj třetí identifikační znak.

Šéf australského olympijského výboru John Coates se kvůli spornému transparentu sešel přímo s Jacquesem Roggem a vysvětlil mu, že Australané rozhodně nechtějí pokoušet organizátory her žádným komerčním předmětem. "V minulosti to nebyl problém, ale svět se posunul a my musíme také," uzavřel aféru Coates.

Představitelé MOV vyzvali minulý týden Australany, aby obří zelenou plachtu se žlutým klokanem v boxerských rukavicích stáhli, protože jde zároveň o registrovanou obchodní značku a komerční symbol.

Vlajka se však v Kanadě setkala s příznivými reakcemi a starosta vancouverského předměstí Surrey dokonce Australanům nabídl v případě zamítavého stanoviska MOV náhradní místo pro její vyvěšení.

Boxující klokan má v australském sportu už dlouhou tradici. Poprvé tento symbol použil na své jachtě Alan Bond při cestě za vítězstvím v prestižním Americkém poháru. Později práva na toto logo prodal Australskému olympijskému výboru a klokan s rukavicemi se stal symbolem bojovného australského ducha.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze