Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Australská bronzová neděle

17 2000
S y d n e y - (Od poněkud zvláštního zpravodaje iDNES) Tak první medaile je doma! Kdyby však Honzu Řehulu při závěrečném zběsilém triatlonovém finiši odsunul Kazachstánec Gaag na čtvrté místo, sportovní komentátor České televize Jirka Lípa by už z olympiády stoprocentně nic neviděl. Sledovali jsme totiž ten úchvatný závod společně v tiskáči beachvolejbalového areálu a nervózní Lípa tak dlouho sejčkoval, že budou jen brambory, až jsem ho musel varovat, že jestli to tak fakticky skončí, vypíchnu mu oči.

Naštěstí to nebylo zapotřebí. Skvělý bronz jsme s Jirkou oslavili typickým plácnutím, se Stádem, který závod monitoroval přímo u Opery, nelidským řevem do mobilů a pro z veslařského areálu vracejícího se Járu jsme stejnou cestou symbolicky připravili on-line finiš a první medaili.

Počínaje dneškem se tedy můžeme chlubit nejen Honzou Železným, ale i Honzou Bronzovým!

Pro Járu to nakonec byla jediná nedělní radost.

Ráno se chudák vydal komplikovanou cestou na úvodní rozjížďku veslaře Chalupy, který však dojel překvapivě druhý a musí do oprav. Ve druhém kole pak zamířil na neméně vzdálenou střelnici za do té doby medailovým Kosteleckým, ovšem jakmile dorazil, našemu borci se nějak rozklepaly ruce a vystřílel až šestý flek. Nezdolný idnesácký novinář či spíše interneťák se však nevzdal a zahájil večerní pouť na cyklistický ovál.
Asi tušíte, jak to dopadlo. Jakmile přijel, mohl zase klidně jet domů, stejně jako naše kvarteto, které oproti soupeřům mělo bohužel o kolečko míň....

Jediná klika, že mu nabitý časový itinerář nedovolil ještě plánovanou odbočku do Penrithu na kvalifikační jízdy vodních slalomářů. Tomáš Indruch tam totiž nenapodobil Lukáše Pollerta, a tak se po Barceloně a Atlantě v téhle disciplíně poprvé nedostaneme na bednu.

Na druhou stranu se Tomáš zase nemusí bát, že jej veřejnost bude srovnávat s Pollertem.

On své olympijské medaile rozhodně neprodá.

Výsledkově jsem na tom sice dnes byl podobně, ale zase jsem měl kliku na parťáky. O Lipkovi už byla řeč a z kolegou Lojzou jsme zase spontánně fandili našim bíčařům Palinkovi s Léblem v nádherném centrkurtu na Bondi Beach. Big man from Czech Republic, jak vysokého Martina Lébla přezdíval místní spíkr a diskžokej v jedné osobě, spolu s Paldou řádně potrápili úřadující mistry Evropy bratry Lacigy ze Švýcarska a i když nakonec těsně prohráli, soupeřům českého původu notně teklo do bot.

Nakonec to ale zvládli, i když se povídá, že nějací velcí kamarádi rozhodně nejsou a jeden druhému dokonce převzal holku.

Ta seděla ve vyzývavých červených plavkách v hledišti a mohutně fandila, stejně jako maminka obou bratří, která v rámci rodinné pohody zřejmě dělá zrazenému synkovi prozatimní garde.

Jinak pohodová Bondi Beach dneska opravdu žila. Tisíce lidí se bavily na volejbale, další tisíce zdejší olympijský mumraj totálně ignorovaly a Aussie dělali jen to, co každou jinou obyčejnou neděli. Váleli se na pláži, surfovali v moři, hráli golf na nedalekém kopci, piknikovali na ulici, prostě byli v pohodě.

Nádherná země.

Nedařilo se ani pinčesistovi Josefu Plachému. Spolu s Petrem Korbelem už včera vyhučeli ze čtyřhry, ale zatímco Petr dnes svou úvodní dvouhru vyhrál, Josef nestačil na hbitého Japonce Tanakiho a pomalu se s olympiádou loučí.

Byl jsem na velké pinponkové akci poprvé a docela mě to uchvátilo. Navíc jsme měl štěstí, že na čtyřech stolech hrála většina Číňanů, jejichž herní systém by klidně snesl označení Čínská zeď, neboť i sebeprudší protivníkovu smeč většinou odvrátili bez mrknutí svých šikmých očí.

Jaká škoda, že Forrest Gump není Čech!

Při pozápasovém minirozhovůrku už se pinponkáři nezlobili, že jsme na idnesu z jejich trenéra Chudíka udělali nesnesitelně chrápajícího muže. Podle nich neprávem, i když se mi přímo nutí do klávesnice, že Plachý dnes za stolem působil poněkud ochrápalých dojmem...  

Autor:


Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz