Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Australská obryně obrala Američanky o historický zápis. Zasmečovala

DŮKAZ. Australská pivotka Liz Cambageová smečuje v zápase s Ruskem. | foto: Reuters

3 2012
Díky svým 203 centimetrům má předpoklady k podobnému kousku. Přesto svou smečí udivila svět. Dvacetiletá australská pivotka Liz Cambageová se stala první basketbalistkou, která zarazila míč do koše během olympijského turnaje. A americké čahounky Candace Parkerová, Sylvia Fowlesová či Tina Charlesová už vědí, že mohou být maximálně druhé.

Australanka svým kouskem podpořila výhru 70:66 nad Ruskem. "To je poprvé, co jsem něco takového viděla na olympijských hrách. A to už jsem na nich počtvrté," prohlásila australská hvězda Lauren Jacksonová, která se okamžitě se spoluhráčkami vrhla oslavit s Cambageovou její akci.

Fotogalerie

"Dokonce ani v WNBA se něco takového nevidí. Holky tam občas při únicích samy na koš zasmečují, ale Liz měla kolem sebe obranu. A přitom to vypadalo tak lehce," žasla Jacksonová. "Přála bych si to také umět," dodala trojnásobná nejlepší hráčka WNBA.

Cambageová si to namířila přímo ke koši, a ač měla kolem sebe obránkyně, zasmečovala. Předvedla tak akci, kterou občas piluje na trénincích.

"Měla jsem před sebou trochu volno a najednou jsem měla pocit, že to musím zkusit. Vůbec jsem nad tím nepřemýšlela. Prostě jsem to udělala," popsala Cambageová, jež hraje ve WNBA za Tulsu a v Číně bude hrát za Če-ťiang.

Dosud se prý zasmečovat v utkání styděla. "Všichni to po mně chtějí, ale já to zatím neudělala, protože se stydím. Normálně se nestydím, ale jak se začne řešit smečování, tak jsem trochu ostýchavá," prozradila Cambageová.

SMEČ. Rozfázovaný pohyb australské basketbalistky Liz Cambageové v utkání s

SMEČ. Rozfázovaný pohyb australské basketbalistky Liz Cambageové v utkání s Ruskami (3. srpna 2012)

Podle trenérky australského týmu Carrie Grafové šlo o průlomový okamžik v popularizaci ženského basketbalu. "Zasmečovat na olympijských hrách je něco mimořádného. Pomůže to posunout ženský basketbal na mapu globálních sportů. Je to historický moment ženských sportů," míní Grafová.

Smeč Cambageové přispěla k šňůře 12:0, po které Austrálie vedla 44:33 a zadělala na výhru. Tou napravila předchozí zaváhání s Francií a drží se ve hře o prvenství ve skupině. Cambageová k tomu přispěla 17 body a 10 doskoky. "Jenže lidé si nebudou pamatovat, kdo tohle utkání vyhrál, ale to, že Liz v něm zasmečovala," řekla ruská rozehrávačka Becky Hammonová.

Autoři: ,




Najdete na iDNES.cz



mobilní verze