Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukažme na ně! Australský plavec porazil Číňana a připomněl jeho doping

Australan Mack Horton (vlevo) vyhrál souboj o zlato v závodě na 400 metrů volným způsobem. Druhý byl jeho čínský sok Sun Jang (v sousední dráze). | foto: AP

7 2016
Kdo jednou dopoval, nemá na olympiádě co dělat! Australský plavec Mack Horton nechce soupeřit se sportovci, kteří mají dopingovou minulost. V Riu o tom mluvil hodně nahlas, přesto se souboji s čínským rivalem Jang Sunem nevyhnul. Satisfakcí mu je zlatá medaile, kterou čínskému obhájci přebral.

„Na posledních padesáti metrech jsem myslel na to, co jsem tady napovídal a co by se asi stalo, kdybych s ním teď prohrál. Neměl jsem na vybranou, musel jsem vyhrát,“ řekl Mack Horton po sobotním finále na 400 metrů volným způsobem.

V cíli byl první, Jang Sun dohmátl o třináct setin později.

„Měl jsem vyhrát, tvrdě jsem na to trénoval,“ říkal Číňan a nedokázal udržet slzy. Čtyřstovku ovládl na OH v Londýně 2012 i na světových šampionátech v letech 2013 a 2015, a teď se musel smířit se stříbrem.

Mack Horton v cíli čtyřstovky slaví s krajanem Davidem McKeonem, zklamaný Sun...

Horton slaví s krajanem McKeonem, zklamaný Sun Jang přihlíží.

Při vyhlášení si rivalové Sun Jang (vlevo) a Mack Horton podali ruce.

Při vyhlášení si rivalové Sun Jang a Mack Horton podali ruce...

Symbolický snímek. Mack Horton (uprostřed) a Sun Jang hledí na stupních vítězů...

...ale na stupních vítězů Horton a Sun symbolicky hledí každý jiným směrem.

Dramatický finiš jen přiostřil rozpory mezi plavci. Horton už před závodem na Suna útočil. „Je to dopingový podvodník,“ říkal otevřeně.

Sun byl přistižen v roce 2014 na domácím šampionátu, kde mu našli zakázaný stimulant trimetazidin. O celém případu a tříměsíčním trestu však čínská strana informovala až zpětně, s velkým zpožděním.

Australský plavecký svaz Suna už tehdy označil za nevítanou osobu a zakázal mu oficiální tréninky na svém území.

Australané jsou pro nulovou toleranci

V Riu neunikl pozornosti chladný postoj Hortona k čínskému soupeři. Na tréninku po něm Sun z legrace na pozdrav šplouchl vodu z bazénu, ale Australan na to vůbec nereagoval. „Ignoroval jsem ho, nemám chuť se bavit s podvodníky,“ řekl na vysvětlenou.

Čtyřiadvacetiletý Číňan není mezi plavci oblíbený. Provázejí ho skandály. Zahraniční trenéři si stěžují, že se chová hrubě k jejich svěřencům, a v Číně je často propírán i jeho osobní život. Bez řidičáku boural v porsche, vystupuje v televizních reality show...

Ale takhle přímá kritika od největšího soupeře?

„Předem jsem byl rozhodnutý se k jeho dopingu vyjádřit,“ prozradil Horton novinářům v Riu. „Ale není to nic osobního mezi mnou a panem Sunem. Já mám problém se všemi sportovci, kteří byli pozitivně testování a stále závodí.“

Hortonovi přitakává i jeho trenér Jacco Verhaeren. „Máme všichni stejný názor, australský svaz je pro nulovou toleranci k dopingu,“ řekl a zdůraznil, že Mack Horton udělal své prohlášení ne slovy, ale především výkonem v bazénu. „A to je fantastické!“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze