Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Auta mizí z ulic. A Ptačí hnízdo mění barvy

Olympijské hry 2008: Národní stadion v Pekingu během generálky - Ohňostroj během generálky na olympijské hry v Pekingu ozářil Národní stadion, kterému se začalo říkat Ptačí hnízdo. | foto: Jason Lee

21 2008
Zbývá posledních 17 dnů do dne D. Pak nad Pekingem vzplane olympijský oheň. Přípravy v čínské metropoli finišují. Nic nás nezaskočí, ujišťují organizátoři.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Včera vstoupila v platnost speciální opatření, která mají z ulic vystrnadit polovinu z 3,3 milionu pekingských aut. Nyní už mohou vjíždět do města pouze obden, podle toho, zda mají sudé, či liché číslo na poznávací značce.

Současně se rozjíždějí dvě nové linky metra a železniční trať na letiště o celkové délce 58 kilometrů. Jejich výstavba stála v přepočtu 47 miliard dolarů. Linka číslo 10, která míří i do centra olympijského dění, má během jediného dne přepravit 850 tisíc návštěvníků her.

Olympijské hry, Peking 2008

Za nejpřísnějšího utajení probíhají generálky zahajovacího  ceremoniálu, které budou celkem tři. Pozorovatelé mohou zdáli sledovat jen ozářený Olympijský stadion "Ptačí hnízdo", jenž neustále mění barvy. A velkolepý závěrečný ohňostroj.

"Překvapíme naším zahájením celý svět. Bude lepší než v Aténách," tvrdí slavný čínský režisér Čang I-mou, šéf celého ceremoniálu. Původně spolupracoval i s americkým režisérem Stevenem Spielbergem, ten se však na protest proti čínské politice své role zřekl.

Megaakci trvající tři a půl hodiny má 8. srpna u televizních obrazovek sledovat 4,5 miliardy obyvatel celé planety. Vystoupí 17 tisíc účinkujících! "Moje oblíbená rudá barva určitě bude v titulní roli. Ale nejen Bude to barevné a velkolepé zahájení," říká Čang I-mou.

Režiséra děsí pouze meteorologové. Město zažilo nejdeštivější červenec za posledních 15 let a také den zahájení předpovídají 40procentní šanci na déšť.

"Ten by znehodnotil některé efekty. Modlím se, aby nepršelo. A ono nebude," věří Čang I-mou.

Autor:


Témata: Peking 2008, Peking
Najdete na iDNES.czmobilní verze