Ayhanová nejede kvůli dopingové aféře na OH

8 2004
Ankara - Turecká mílařka Sürea Ayhanová rezignovala na olympijské hry v Aténách. Důvodem jedné z favoritek jsou údajné manipulace s dopingovými vzorky. Nikoliv zdravotní potíže. "Ničeho jsme se ale nedopustili. Nemáme se čeho bát," řekl trenér atletky a manžel v jedné osobě Yucel Kop agentuře Anatolia. Spekulace o machinacích se vzorky popřel pro agenturu AP i turecký svaz. Z monackého sídla IAAF zatím nepřišla žádná reakce.

Ještě v pátek mistryně Evropy vysvětlila své rozhodnutí svalovým zraněním, už den poté se ale objevily informace, že je vyšetřována kvůli pokusu o podvádění při dopingové kontrole. Je podezřelá, že při odběru předložila cizí vzorek.
 
Machinaci s dopingovými vzorky už dokonce potvrdil Mehmet Atalay, šéf vládního úřadu pro mládež a sport.

Pětadvacetiletá běžkyně je mistryní Evropy z Mnichova 2002, loňskou vicemistryní světa z Paříže a držitelkou nejlepšího času uplynulé sezony.

Turecká média nejprve o případu pouze spekulovala, dokonce se zaobírala možností, že Ayhanová je těhotná. Později už ale na základě nových skutečností svoji medailovou naději tvrdě odsoudila a označila za hanbu země. "Taková nehoráznost," nadepsal deník Milliyet svůj článek. "Je to hanba," hlásil podobně list Vatan.
 
Proti obvinění se ohradil Yucel Kop, atletčin trenér a manžel v jedné osobě. Šidit při dopingové kontrole se prý nikdy nepokusili a chystají se vznést protest u světové antidopingové organizace WADA.
 
Kop nicméně přiznal, že s komisaři, kteří přišli Ayhanovou testovat, došlo k jistému nedorozumění. Na toaletě, kde se odběr odehrával, byla totiž v odpadkovém koši nalezena záhadná ampulka.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz