Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Až porod pozlatil elegantní dámu na lyžích

Kateřina Neumannová, dcera Lucie - Olympijská vítězka v závodě na 30 km volně Kateřina Neumannová s dcerou Lucií. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

25 2006
Ještě hodinu před startem krmila kaší pětiměsíční dceru. Pak se obula, vzala hůlky a postavila se do lyžařské stopy v Ramsau. Suverénně vyhrála. Pouhých 171 dní po porodu. Byl to pohádkový comeback. Kdo by tehdy na konci prosince 2003 tušil, že nastává zlatá éra Kateřiny Neumannové.

Než se stala matkou, byla světovou lyžařkou, kterou všechny soupeřky respektovaly, jenže až s malou Lucií se stala běžkyní se zlatými medailemi.

Rodačka z Písku získala jistotu, sport pro ní přestal být otázkou života a smrti jako dřív, což jí pomáhá.

Loni vyhrála první zlato na mistrovství světa a včera první olympijské zlato. Ve třiatřiceti. "Je z ní elegantní dáma na lyžích," říká trenér Stanislav Frühauf.

Neumannová po porodu také přestala mít problémy s nadváhou, dokonce váží míň než v dorostenecké době, o to snadněji se cítí ve stopě.

Před čtrnácti lety přijela na olympijské hry poprvé. Bývalá kajakářka, které lékaři zakazovali sport kvůli chorobě páteře. "Tahle holka má v rukou sílu, že by mohla pomáhat dřevorubcům u Antýglu," divil se tehdy lyžařský trenér Stanislav Frühauf, s nímž Neumannová spojila svůj sportovní život. Měla sílu a snahu, zemitý Šumavák ji naučil uhlazeně lyžovat.

Trápila se v kopcích kolem šumavského Zadova, dřela a podřizovala se tréninkovému drilu. V olympijském Lillehammeru 1994 už doběhla jednou sedmá a o čtyři roky později v Naganu získala první dvě medaile. K tomu také "utekla" na letní olympiádu, což u současných sportovců bývá naprosto výjimečné. Neumannová v Atlantě závodila na horských kolech. "Dojela jsem úplně mrtvá," vzpomíná nerada.

Její život patří na sníh, do bílé stopy. Ani v Salt Lake City 2002 nedosáhla ke zlatu a přestávala věřit, že se jí to kdy povede. A pak...

V době, kdy měla být na vrcholu sil a ovládnout mistrovství světa ve Val di Fiemme, otěhotněla. Bude to konec velké, ale ne úplně dokonalé kariéry? "Ne, po porodu se chci vrátit. Mám novou motivaci," oznámila a zároveň požádala novináře, aby se nepídili po tom, kdo je otcem dítěte. A příběh po porodu už znáte.

Není sporu, že si zlatá Kateřina dojde letos v prosinci pro korunu sportovce roku. Poprvé. A nejspíš naposledy. Po sezoně ohlásí, jestli ukončí svou fenomenální kariéru. A končit by se mělo přece na vrcholu.

Autor:


Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze