Babička Otteyová by ráda do finále

13 2004
Praha - Na medaile už prý nemyslí, ale nejede se na své sedmé olympijské hry do Atén pouze zúčastnit. "Chtěla bych ještě favoritky pořádně prohnat," tvrdí legendární sprinterka Merlene Otteyová, ve čtyřiačtyřiceti letech nejstarší účastnice atletických soutěží.

Dlouholetá reprezentantka Jamajky bude poprvé pod pěti kruhy závodit za Slovinsko. Před čtyřmi lety v Sydney získala ve štafetě na 4x100 m svou osmou olympijskou medaili, a stala se tak ve čtyřiceti letech nejstarší atletickou medailistkou. Po hádkách s vedením jamajské výpravy se však zařekla, že za svou rodnou zem už nikdy závodit nebude.

"Nejedu do Atén pouze proto, abych se tam zúčastnila sedmé olympiády. Chci si vylepšit letošní časy a uvidíme, kam až dojdu. Snad budu schopná donutit favoritky k nejlepším výkonům," říká žena, která se v Řecku zúčastní jako již tradičně běhů na 100 i 200 metrů.

"Obě tratě budou těžké, ale nemůžu si stěžovat. Stále se nestačím divit, že jsem schopna dělat to, co dělám," usmívá se 'atletická babička', která se poprvé představila na OH v Moskvě v roce 1980, kde vybojovala bronz na dvoustovce.

V letošním roce zaběhla časy 11,09 na stovce a 23,06 na dvojnásobné trati, které ji mezi absolutní špičku neřadí. "Samozřejmě, o medailích nepřemýšlím. Na stovce jsem zatím papírově maximálně v semifinále. Mým cílem je ale finále," tvrdí Otteyová, která má ve sbírce 29 cenných kovů z olympiády a světových šampionátů.

Jejím vrcholem byla Atlanta - před osmi lety doběhla druhá v obou individuálních závodech. Zlato z her jí však chybí a už se ho takřka jistě nedočká. To však neznamená, že by si atletiku neužívala. "Pořád mě hrozně baví," přiznává Otteyová, která v hlavě ani nenosí okamžik, kdy pověsí tretry definitivně na hřebík.

"Stále mám do závodění obrovskou chuť. Takže vám neřeknu, jestli skončím zítra nebo po Aténách," usmívá se tajemně čtyřiačtyřicetiletá sprinterka.

Merlen Otteyová poběží na olympijských hrách posedmé v kariéře.

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz