Babičky a dědečci? Ne, olympionici

12 2004
Praha - Australská střelkyně Anette Woodwardová a kanadský jezdec Ian Millar by si prý za to, jak dlouho se věnují svým sportům, zasloužili zlato, píše agentura AP. Woodwardová a Millar mají na olympijských hrách v Aténách mimořádné postavení: pod pěti kruhy budou letos nejstarší.

Český střelec Václav Bečvář, který jede ve svých 47 letech na své třetí olympijské hry a oštěpař Jan Železný s veslařem Václavem Chalupou, jenž budou pod pěti kruhy startovat popáté, jsou proti nim začátečníci, mladíci.

O pozici patriarchy mezi muži není pochyb. Sedmapadesáté narozeniny, které oslavil Ian Millar letos 6. ledna, jej pasují do role nejstaršího olympionika zcela jednoznačně. A také nejzkušenějšího, vždyť  Millar předvede své jezdecké umění pod pěti kruhy už poosmé! Kdyby Kanada nebojkotovala olympijské hry v Moskvě 1980, byly by to jeho deváté olympijské hry.

Poprvé startoval v Mnichově 1972, ale ještě nikdy nezískal olympijskou medaili. "Jako mladého mě jezdectví strašně bavilo. Stále si to užívám, tak proč bych měl končit?" ptá se nositel Řádu Kanady, který obdržel v roce 1986 za přínos k rozvoji sportu.

Pravda, k nejstaršímu olympionikovi historie mu ještě nějaký ten pátek schází. Švédský střelec Oscar Swahn získal zlato na hrách v Antverpách 1920 ve věku 72 let a 280 dnů... Jako zasloužilý dědeček.

Střílet se dá i v 57 letech

Ale o babičky také není v Aténách nouze. Sportovní gymnastce Světlaně Chorkinové tak ve věku 25 let pouze přezdívají, skutečná babička bude startovat v jiné disciplíně. Anette Woodwardové (nar. 8. listopadu 1947) bude v Austrálii držet palce také jejich šest dětí a dvě vnoučata!

Ke zbraním měla Australanka odmalička záporný vztah, ale když viděla dvaapadesátiletou Patricii Denchovou získat bronzovou medaili na olympijských hrách v Los Angeles 1984, rozhodla se: Také chce startovat pod pěti kruhy! Zkoušela lukostřelbu a skončila u střelby.

Na olympijských hrách startovala už v Atlantě 1996, pak se stáhla ze soutěží a starala se o manžela. Ten podlehl rakovině v roce 1999, takže domácí svátek v Sydney 2000 byl bez Woodwardové. V Aténách však chybět nebude. "Jsem skutečně hrdá. Jak se zdá, že to jde," reaguje Woodwardová na poznámky o svém věku.

V řecké metropoli je nejstarší olympioničkou, třináctiletá atletka Zeinab Mohamed Khaireh z Džibuti jako nejmladší aténská olympionička by mohla být její vnučkou.

Fischerová a Otteyová? Fenomény

Stejně Ian Millar jako on startovala v Mnichově 1972 i jeho krajanka Cindy Ishoyová (nar. 19. května 1952), ale Atény budou "teprve" jejími čtvrtými olympijskými hrami. Matka dvou dětí skončila v Soulu 1998 čtvrtá.

Zatímco ve střelbě, jezdectví nebo v jachtinku není dlouhověkost ničím zvláštním, v jiných odvětvích jsou dlouhověcí sportovci spíš raritou. Výjimečným zjevem. Na tenisových kurtech absolvuje ve 47 letech premiéru legendární Martina Navrátilová.

Porovnání s kajakářkou Birgit Fischerovou. Tenis prohrává. Dvojnásobná matka Fischerová se v Moskvě 1980 stala v osmnácti letech nejmladší olympijskou vítězkou v rychlostní kanoistice. Jako jediná kanoistka vyhrála deset olympijských medailí. Tu nejstarší a nejmladší od sebe dělí dvacet let! Birgit Fischerová stála na stupních pro nejlepší v Moskvě 1980 i v Sydney 2000.

A Merlene Otteyová? V 47 letech bude pod pěti kruhy startovat posedmé jako jediná atletka v historii. Rozená Jamajčanka absolvovala premiéru v Moskvě 1980 ve 24 letech, v Aténách nastoupí na start nejkratšího sprintu jako reprezentantka Slovinska.

Merlen Otteyová poběží na olympijských hrách posedmé v kariéře.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz