Babičky a dědečci? Ne, olympionici

12 2004
Praha - Australská střelkyně Anette Woodwardová a kanadský jezdec Ian Millar by si prý za to, jak dlouho se věnují svým sportům, zasloužili zlato, píše agentura AP. Woodwardová a Millar mají na olympijských hrách v Aténách mimořádné postavení: pod pěti kruhy budou letos nejstarší.

Český střelec Václav Bečvář, který jede ve svých 47 letech na své třetí olympijské hry a oštěpař Jan Železný s veslařem Václavem Chalupou, jenž budou pod pěti kruhy startovat popáté, jsou proti nim začátečníci, mladíci.

O pozici patriarchy mezi muži není pochyb. Sedmapadesáté narozeniny, které oslavil Ian Millar letos 6. ledna, jej pasují do role nejstaršího olympionika zcela jednoznačně. A také nejzkušenějšího, vždyť  Millar předvede své jezdecké umění pod pěti kruhy už poosmé! Kdyby Kanada nebojkotovala olympijské hry v Moskvě 1980, byly by to jeho deváté olympijské hry.

Poprvé startoval v Mnichově 1972, ale ještě nikdy nezískal olympijskou medaili. "Jako mladého mě jezdectví strašně bavilo. Stále si to užívám, tak proč bych měl končit?" ptá se nositel Řádu Kanady, který obdržel v roce 1986 za přínos k rozvoji sportu.

Pravda, k nejstaršímu olympionikovi historie mu ještě nějaký ten pátek schází. Švédský střelec Oscar Swahn získal zlato na hrách v Antverpách 1920 ve věku 72 let a 280 dnů... Jako zasloužilý dědeček.

Střílet se dá i v 57 letech

Ale o babičky také není v Aténách nouze. Sportovní gymnastce Světlaně Chorkinové tak ve věku 25 let pouze přezdívají, skutečná babička bude startovat v jiné disciplíně. Anette Woodwardové (nar. 8. listopadu 1947) bude v Austrálii držet palce také jejich šest dětí a dvě vnoučata!

Ke zbraním měla Australanka odmalička záporný vztah, ale když viděla dvaapadesátiletou Patricii Denchovou získat bronzovou medaili na olympijských hrách v Los Angeles 1984, rozhodla se: Také chce startovat pod pěti kruhy! Zkoušela lukostřelbu a skončila u střelby.

Na olympijských hrách startovala už v Atlantě 1996, pak se stáhla ze soutěží a starala se o manžela. Ten podlehl rakovině v roce 1999, takže domácí svátek v Sydney 2000 byl bez Woodwardové. V Aténách však chybět nebude. "Jsem skutečně hrdá. Jak se zdá, že to jde," reaguje Woodwardová na poznámky o svém věku.

V řecké metropoli je nejstarší olympioničkou, třináctiletá atletka Zeinab Mohamed Khaireh z Džibuti jako nejmladší aténská olympionička by mohla být její vnučkou.

Fischerová a Otteyová? Fenomény

Stejně Ian Millar jako on startovala v Mnichově 1972 i jeho krajanka Cindy Ishoyová (nar. 19. května 1952), ale Atény budou "teprve" jejími čtvrtými olympijskými hrami. Matka dvou dětí skončila v Soulu 1998 čtvrtá.

Zatímco ve střelbě, jezdectví nebo v jachtinku není dlouhověkost ničím zvláštním, v jiných odvětvích jsou dlouhověcí sportovci spíš raritou. Výjimečným zjevem. Na tenisových kurtech absolvuje ve 47 letech premiéru legendární Martina Navrátilová.

Porovnání s kajakářkou Birgit Fischerovou. Tenis prohrává. Dvojnásobná matka Fischerová se v Moskvě 1980 stala v osmnácti letech nejmladší olympijskou vítězkou v rychlostní kanoistice. Jako jediná kanoistka vyhrála deset olympijských medailí. Tu nejstarší a nejmladší od sebe dělí dvacet let! Birgit Fischerová stála na stupních pro nejlepší v Moskvě 1980 i v Sydney 2000.

A Merlene Otteyová? V 47 letech bude pod pěti kruhy startovat posedmé jako jediná atletka v historii. Rozená Jamajčanka absolvovala premiéru v Moskvě 1980 ve 24 letech, v Aténách nastoupí na start nejkratšího sprintu jako reprezentantka Slovinska.

Merlen Otteyová poběží na olympijských hrách posedmé v kariéře.

Autor:


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami
Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami

Hraní není jen aktivita, která děťátko zabaví – je především důležité pro vývoj. Podpořte správný vývoj dítěte, aby se zároveň královsky bavilo a smálo na celé kolo. Máme pro vás několik hracích tipů, vyberte si podle věku vašeho dítěte.Najdete na iDNES.cz