Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vychovat ve favelách olympijského badmintonistu? Pomocí samby

20 2016
Je to vlastně jednoduché. Samba je tanec brazilskému srdci nejbližší. A tak jednoho dne napadlo jistého Sebastiana Oliveiru spojit její prvky s těmi badmintonovými. Díky tomu dostal několik svých svěřenců na olympiádu a teď se svou metodou chce prorazit ve favelách v Riu de Janeiru.

„Bad-co?“ byla první reakce Sebastiana Oliveiry, když poprvé viděl badminton.

Od sedmi let žil v dětském domově. Jeho maminku totiž zaměstnával muž, který si ho nepřál ve svém domě. A tak malý Sebastian putoval pryč. Právě v dětském domově ale dostal šanci navštěvovat veřejnou školu, kde ho učitel seznámil s badmintonem.

Teď, po šestnácti letech, co se badmintonu věnuje aktivně i jako trenér, doufá, že tenhle sport rozšíří i mezi favely v Riu. Má jednoduchý recept – skrze sambu.

Z tradičního tance čerpá Oliveira techniku, díky níž naučí být děti pořád ve střehu. Výhodou je i hbitost a soustředěnost na svého protivníka – tak jako při tanci na partnera.

I díky této nové metodě došlo v projektu Miratus k velkému pokroku. Z favely Chacrina vzešlo hned několik olympijských sportovců.

„Když jsem viděl sambu v televizi, uchvátila mě. Za hodinu spálíte 200 kalorií, zlepšíte si fyzičku, práci nohou, a to všechno navíc s rytmem a koordinací. Tak jsem si pomyslel, že musíme tančit sambu,“ vysvětluje Sebastiano Oliveira, kterak k nápadu přišel.

Ve svém týmu má kromě syna Ygora Coelha i osmnáctiletého Jonathana Santose de Souzu Matiase. Právě oni dva byli součástí skupinových bojů v badmintonu v Riu. Sám Matias říká, že se jeho hra o dost zlepšila poté, co přešel do Oliveirovy skupiny.

„Jsem díky ní více soustředěný a ne tak zkoprnělý. Lépe a rychleji se pohybuju,“ nezastírá výhody samby v tréninku Matias.

Oliveira by teď rád využil svých zkušeností, které chce nabídnout celé generaci dětí ve favelách v Riu de Janeiru. Právě olympionici v badmintonu by měli být pro děti vzorem podobně jako to je třeba Neymar ve fotbale.

„Vlastně jsem poctěný. Tvrdě jsem pracoval, podařilo se mi odsud (z favely) dostat, naučil jsem se anglicky, žiju v zahraničí, trénoval jsem, až jsem se dostal na olympiádu. Proč by oni nemohli být podobně úspěšní? Není to o tom vytvářet badmintonové šampiony, ale díky tomu mohou mít snažší život. Máme tady trenéry, piloty, právníky, někdo zase studuje administrativu. Já jsem rád, že pro ně můžu být příkladem v badmintonu,“ říká Ygor Coelho.

Projekt Miratus získal za dobu trvání 23 titulů na Panamerických hrách, 34 na mistrovství Jižní Ameriky. Kromě badmintonu projekt nabízí i třídy informačních technologií, angličtiny a tělocviku.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....Najdete na iDNES.cz