Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Malajec na zlatou cihlu nedosáhl, badmintonový turnaj ovládli Číňané

ČÍNSKÝ TYGR. Tan Lin se vrhal po každém míčku a nakonec obhájil olympijské zlato z Pekingu. | foto: Reuters

5 2012
Vysoký oblouček dopadl za základní čáru a čínský badmintonista Tan Lin zešílel radostí. Rozeběhl se k tribunám, strhl tričko. A salutoval. Obhájce olympijského zlata z Pekingu porazil ve finále dvouhry Chong Wei Leea z Malajsie nejtěsnějším poměrem 21:19 v rozhodujícím třetím setu.

Osmadvacetiletý mistr světa Tan Lin porazil ve finále stejného soupeře jako před čtyřmi lety v Pekingu, tentokrát po setech 15:21, 21:10 a 21:19.

Malajský badmintonista přitom většinu rozhodující sady vedl. Náskok ale neudržel a ani tentokrát nevybojoval pro badmintonovou velmoc první olympijské zlato v historii.  

Navíc Lee přišel o zlatou cihlu v hodnotě 13 milionů korun, kterou případnému šampionovi z Malajsie slíbil bohatý majitel zlatého dolu. "Bylo to jako stoupání na Mount Everest. Zůstal dva kroky od vrcholku, nic víc," řekl šéf výpravy Malajsie Tun Ahmad Sarji.

"Omlouvám se všem lidem v Malajsii, hrozně moc jsem pro ně chtěl první zlato získat," uvedl Chong Wei Lee. "Tak moc jsem po ní toužil, až se to otočilo proti mně. Ze špičky nemám problém hrát s kýmkoliv, ale Tan Lin je jen jeden. Proti němu se mi nedaří," přidal.

Cchaj Jün a Fu Chaj-feng si ve finále poradili 21:16 a 21:15 s dvojicí Mathias Bö, Carsten Mogensen a připravili Dány o zápis do historie. Ti totiž mohli v případě vítězství napodobit krajana Poula-Erika Hoyera Larsena, jenž v roce 1996 vyhrál dvouhru a dosud jako jediný dokázal narušit olympijskou nadvládu asijských reprezentantů, kteří získali všechny ostatní zlaté medaile od zavedení badmintonu do programu her v roce 1992.

Fu Chaj-feng s Cchaj Jünem mohli čínskou zlatou sbírku zkompletovat už před čtyřmi lety v Pekingu, tehdy však ve finále neuspěli. "Taky jsme teď byli hrozně nervózní, ale hráli jsme dobře. Na pět medailí jsme moc pyšní," prohlásil Fu Chaj-feng. "Čína je v badmintonu nejlepší. Trochu nás štve, jak jsou dobří, ale úspěchy si zcela zaslouží," uvedl Mogensen.

Bronz ve dvouhře získal Číňan Čchen Lung po výhře 21:15, 15:21 a 21:15 nad Korejcem I Hjon-ilem, který zápas o třetí místo nezvládl stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu.

Ve čtyřhře v utkání o bronz čest korejského badmintonu, který z Londýna poprvé odjede bez zlaté nebo stříbrné medaile, alespoň částečně zachránili Čung Če-song a I Jong-te. Dvojici Kien Keat Koo, Boon Heong Tan z Malajsie porazili 23:21 a 21:10.

K naprostému čínskému triumfu přispěly triumfem v ženské dvouhře Li Süe-žuej, ve čtyřhře Tchien Čching, Čao Jün-lej a v mixu Čang Nan a Čao Jün-lej. V singlu a smíšené čtyřhře navíc Čína získala ještě po stříbru.

Badminton - výsledky

Muži

Dvouhra
Finále:
Tan Lin (2-Čína) - Chong Wei Lee (1-Malaj.) 2:1 (-15, 10, 19) 
O 3. místo:
Čchen Lung (3-Čína) - I Hjon-il (7-Korea) 2:1 (12, -15, 15).

Čtyřhra
Finále:
Cchaj Jün, Fu Chaj-feng (1-Čína) - Bö, Mogensen (3-Dán.) 2:0 (16, 15).
O 3. místo:
Čung Če-song, I Jong-te (2-Korea) - Kien Keat Koo, Boon Heong Tan (Malaj.) 2:0 (21, 10).

Autoři: ,
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze