Badmintonista Fröhlich myslí na Atény

7 2004
Praha - Po dlouhých dvanácti letech by si český badmintonista mohl opět zahrát na olympiádě. Šanci na nominaci do Atén má Jan Fröhlich, ovšem ve zbývajících třech turnajích musí minimálně dvakrát uspět. Čtyřiadvacetiletý hráč je zatím na 46. místě žebříčku IBF, z něhož na vzejde z redukovaného pořadí 29 hráčů pro dvouhru.

Českého reprezentanta nyní podle propočtů dělí od postupu na olympiádu čtyři až šest míst.  "Olympiáda je určitě blízko. Mám to převážně ve své moci," říká Fröhlich.

Postoupit do čtvrtfinále či semifinále by potřeboval v závěru týdne na turnaji v Chorvatsku a za týden na ostrově Mauricius v Indickém oceánu.

Poslední šanci získat body do žebříčku bude mít na mistrovství Evropy v Ženevě. "Tam bych chtěl do druhého nebo třetího kola," přál si. Na evropském šampionátu ovšem přešel první kolo jen jednou ze tří startů.

Nejvíce se Fröhlichovi dařilo v půlce ledna v Portugalsku, kde se dostal až do semifinále. "To bylo excelentní," vzpomněl si na svůj úspěch, ale od té doby se moc nevytáhl. Vyhrál sice posedmé za sebou mistrovství republiky, jenomže na akcích bodovaných do žebříčku prohrával v prvních kolech.  "Doufám, že smůlu protrhnu a podaří se mi olympiádu uhrát," věřil si. 

Badmintonový svaz Fröhlicha maximálně podporuje, i proto se česká jednička vydá na Mauricius a nepomůže družstvu na mistrovství Evropy s udržením v elitní skupině A.

"Účast na olympiádě je důležitější než družstva," shodli se hráč, trenéři i funkcionáři. Hráč je proto pod tlakem, že by měl letenku do Atén získat. "Snažím se to neřešit a hrát naplno," řekl Fröhlich.

Kvůli olympiádě objel dvakrát více turnajů, než měl zvykem v minulosti. Přesto nemá těsně před koncem kvalifikace jasno, zda svůj cíl splnil. "Čekal jsem, že to bude napínavé až do konce," uvedl a přiznal, že začíná být především psychicky unavený.  "Až to skončí, tak si pořádně odpočinu," plánoval. 

Češi hráli badminton na olympiádě naposledy v roce 1992 v Barceloně, kde startovali Tomasz Mendrek a Eva Lacinová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz