Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hnali mě do olympijské vesnice, směje se v Soči badmintonista Koukal

18 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Byl vlajkonošem české výpravy na olympiádě v Londýně. Hry v Soči si už ale užívá jen jako divák. Přesto ho organizátoři hnali hned po příletu do olympijské vesnice. Badmintonista Petr Koukal má zatím v Soči největší radost ze zlata Evy Samkové a doslova hltá biatlon.

Když jste sledoval nástup českých sportovců při zahájení, připomnělo vám to Londýn? Tady byla vlajkonoškou Šárka Strachová, tehdy vy… Spojuje vás podobný osud.

Určitě jsem si to připomněl, s Šárkou jsem byl v kontaktu. Byla to právě komise sportovců při Českém olympijském výboru, jejímž jsem členem, která ji do této role vybrala. Spojuje nás podobný osud, potýkali jsme se s vážným zdravotním problémem. Ale do budoucna bych už byl rád, kdyby dalšimi vlajkonoši byli ti, kteří se blýskli skvělými sportovními výkony. Při nástupu českých sportovců v Soči se mi samozřejmě vybavil Londýn. Připomnělo mi to okamžiky před rokem a půl, na které asi nikdy nezapomenu.

Berete Soči i jako motivaci před další letní olympiádou v Brazílii? 
Jednoznačně. Závidím sportovcům, že tu mohou závodit, nejraději bych se k nim přidal. Vtipné bylo to, že po příletu na letiště mě pracovníci Českého olympijského výboru hnali do olympijské vesnice, což bylo takové milé nedorozumění. Ale výzva by to byla, vyzkoušet i nějaký zimní sport a zkusit se v něm prosadit. To už ale asi nikdy nezvládnu. Olympijská atmosféra mě každopádně motivuje. Je to takové nakopnutí do další přípravy před hrami v Riu.

Jak si olympiádu v Soči užíváte?

Užívám si to tady hodně. Je to pro mě změna, protože poprvé v životě olympiádu prožívám jako divák. Nemám takové nervy, jako když hraju, nemusel jsem se stresovat při přípravě. Na druhou stranu zažívám trochu jiný stres. Mám nervy s těmi, kteří právě závodí. Je to jiné, ale občas mnohem intenzivnější. 

Jste spokojený s výsledky českých sportovců? 
Medaile přibývají, takže ano. Největší radost mi udělala Eva Samková. Byl jsem na jejím zlatém závodě a musím jí složit velikou poklonu.

Co se vám v Soči líbí a co vás naopak zklamalo?

Asi jako všichni, kteří sem vyrazili, jsem měl obavy z toho, co mě tu čeká. Z informací z médií jsem si myslel, že tu bude chaos a olympiáda nebude připravená. Ale realita je jiná. Dobrovolníci, organizátoři, všichni kolem nás jsou neuvěřitelně vstřícní, usměvaví a snaží se nám pomoci. Negativní zážitek mám jen z biatlonu. Mám na mysli ty odklady závodů kvůli počasí. Jinak je ale všechno v pořádku.

Jaké sporty vás lákají jako fanouška? 
Asi nejvíce jsem se před olympiádou těšil právě na biatlon. Baví mě sledovat ho v televizi a obdivuji české závodníky. Udělali v poslední době obrovské pokroky. Sklízí jeden úspěch za druhým. A doufám, že to bude pokračovat.Další z rubriky

V olympijské vesnici v Riu de Janeiro už vlaje česká vlajka

Čeští sportovci sledují slavnostní vyvěšení státní vlajky v olympijské vesnici.

VIDEO Více než padesát českých sportovců si nenechalo ujít tradiční slavnostní ceremoniál, během nějž...

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympiádu v roce 2022

Historické lvovské náměstí Rynok

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympijské hry v roce 2022. Ale o svůj sen nepřišel...

Brečela jsem. Skoro po každém dojezdu, líčí Veronika Moravcová

ŠŤASTNÝ PÁR. Veronika Moravcová byla nepřehlédnutelná. Nejen kvůli svému...

VIDEO Nejhorší na biatlonu jsou nervy na střelnici. Hrozné pro závodníka, ale dost možná ještě horší pro...Najdete na iDNES.cz