Baďurová se chystá skákat, Janků tloustne

Kateřina Baďurová - Tyčkařka Kateřina Baďurová a výškař Tomáš Janků před odletem do Pekingu. | foto: Ivana Roháčková

15 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Leží na manželské posteli ve svém apartmá v olympijské vesnici, závěsy zatažené, na posteli snídaně a také počítač, na kterém sledují film. Kateřina Baďurová a Tomáš Janků aneb obrázek takřka rodinné pohody.

Zatím olympiádu ochutnávali jen zvenčí. "Když Bush na basketu vstal, tak s ním vstala i půlka haly, tak velkou měl ochranku v civilu," vypráví Janků.

O víkendu se atletický pár zařadí i mezi aktivní účastníky soutěží.

Nejprve Baďurová. V sobotní kvalifikaci tyčkařek zaútočí na limit 460 centimetrů, tak vysoko ještě po operaci kolene neskočila. "Ale koleno už ohnu víc, zlepšuje se. Trénovala jsem, teď už jen odpočívám – a pak se děj vůle boží," říká.

Dopolední čas kvalifikace ji nenadchl ani nezaskočil. Denní režim si upravila podle něj: "V sedm vstávám, abych se dvě a půl hodiny před závodem stihla nasnídat." Pravda, plavec Phelps vstává před dopoledními starty dokonce o půl páté.

"Jenže to je Phelps, to je někdo," vtipkuje Janků. Jeho naopak čeká kvalifikace až v neděli večer, s přítelkyní by klidně měnil. "Skouknu film, zajdu na oběd, ale radši bych už ten závod měl za sebou."

Boleslav Patera, kouč Baďurové, se mezitím prohání po olympijské vesnici na in-line bruslích. "Je tu ve svém živlu, ve vesnici má bazén a krásné silnice na bruslení," říká atletka. Kdo ví, možná by měl Patera přibrat na projížďku i jejího přítele.

. Atletika tyč žen


kvalifikace sobota 4:10

"Jak jsem nasákl tou zdejší vlhkostí, jsem strašně těžkej. Přibral jsem z 87 na 91, i když skoro nejím," líčí Janků, nicméně bruslení s Paterou odmítá. "To bych měl pak sto kilo, jak by mi natekly stehna."

V Ptačím hnízdě zatím trénovat nesměli, jen kolem projížděli. Janků nadšeně vypráví: "Viděl jsem tam čtyři nová hasičská auta: mercedes, mann a další z Ameriky," všiml si coby dobrovolný hasič. "A zabezpečení na plotech kolem sportovišť, to je masakr. Všude jsou infrazávory a ještě to dublujou kamerovým systémem."

Ale zpátky k atletice. "Třeba bude v kvalifikaci na postup stačit jen 450," dumá Baďurová. "Tady v těch  podmínkách se může stát cokoliv. Třeba holkám, které si na rozdíl ode mě mažou na tyče to černé lepidlo, v té vlhkosti prokluzuje."

Až bude po závodě, odmění se výletem na Velkou čínskou zeď, ať to dopadne jakkoliv. Už prostá účast v Pekingu je totiž pro ni velkým vítězstvím. "Ten nejdůležitější, nominační závod jsem letos zvládla. Cokoliv navíc by bylo hezkou nadstavbou."

Janků tak skromný není. Pro maximalistu nad laťkou platí jediná meta. Postup do finále a boj o medaile.

Autor:


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...Najdete na iDNES.cz