Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem zvědavý na nejdražší střelnici na světě, říká šampion Kostelecký

Střelec David Kostelecký při první části kvalifikace trapu (6. srpna 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

14 2015
Baku (Od našeho zpravodaje) - Vida, i po čtyřicítce a při kariéře vyšperkované olympijským zlatem může sportovec zažít leccos nepoznaného. „Nová země a k tomu asi nejdražší střelnice světa. To bude zajímavé,“ říkal David Kostelecký, šampion z her Pekingu ve sportovní střelbě, před startem Evropských her v ázerbájdžánském Baku.

Na východ zamířil Kostelecký v roce 2008 do Číny, tehdy se vracel se zlatem. A nyní znovu – tentokráte do ázerbájdžánské metropole Baku, na úvodní ročník Evropských her. Sportovní střelec Kostelecký začne své soutěže v úterý a bude to podle všeho v areálu, který má jednoduché cíle: uchvátit a okouzlit.

„Bude to taková malá evropská olympiáda a co jsme viděli střelnici, vypadá moc krásně. Nainvestovali do ní velké peníze, údajně měla stát 120 milionů eur,“ překvapuje Kostelecký astronomickou částkou.

První specialita? „Místo normální trávy je tam umělá,“ popisuje jedna z hvězd české výpravy pro Baku. „Co se týká pozadí, vypadá to na skoro ideální parametry. Uvidíme, jak vše ovlivní počasí; prý tam často fouká, což je pro nás problém. Ale i tak čekám vysoké nástřely a může třeba padnout i světový rekord.“

Vůbec by to na noblesní střelnici mohly být zajímavé dny. Už proto, že vítěz automaticky získává bonus v podobě postupu na olympiádu do Ria.

„Tohle určitě dali cíleně. Jinak spousta lidí by zvažovala, jestli se zúčastnit,“ soudí Kostelecký. Jeho ambice? „V našem sportu se nedá moc plánovat, špička je strašně široká; bude tu třicet nejlepších lidí z Evropy a zlato může mít mít kdokoli. Můžete skončit poslední i první. My střelci vždycky jedeme podat co nejlepší výkon – a pak se podíváme, kolikátí jsme.“

Střelec David Kostelecký při první části kvalifikace trapu (6. srpna 2012)

Střelec David Kostelecký na OH v Londýně.

Kostelecký, kterého slavný triumf v čínském dešti v roce 2008 náhle vyslal mezi všeobecně známé sportovce, je matadorem výpravy pro Baku. Věkem i zkušenostmi. Znát to šlo třeba ve chvíli, kdy zvažoval (ne)účast na zahajovacím ceremoniálu.

„Byl jsem na čtyřech olympiádách, ale nikdy na zahájení. Buď jsme začínali hned den poté, nebo jsme přiletěli později jako do Londýna,“ zavzpomínal muž, jehož věk od května začíná čtyřkou: „Ve čtyřiceti letech už toho člověk moc nehledá. Navíc mám doma dvě malé děti a pokud bych to mohl vyměnit za spánek, asi bych radši zůstal ve vesnici a pustil si televizi,“ usmál se; klíčové samozřejmě bylo hlavně to, aby mu zahájení nenarušilo přípravu.

Nakonec ale neodolal - a před 68 tisíci diváky si odbyl premiéru... „Bylo to dobré, mělo to atmosféru,“ ocenil Kostelecký dvouhodinovou show, která vyvrcholila vystoupení světoznáme zpěvačky Lady Gaga (více zde)

Když byla řeč o zlatém Pekingu, Baku bude podobné nejen letem na východ a časovým posunem. Rovněž před sedmi lety se totiž řešilo, že pořadatelská země čelí kritice za porušování lidských práv.

„Už když byla olympiáda v Pekingu, ptala se spousta lidí. Těžko se na to odpovídá,“ váží slova. „Může nás mrzet, že se tam děje něco takového, ale není našim cílem se k tomu nějak vyjadřovat; do Ázerbájdžánu jsme přijeli sportovat. Ono taky můžeme říct, že se lidská práva porušují i v České republice.“

Krédo má jasné: za sportovce mají hovořit především výsledky. V Pekingu Kostelecký „mluvil zlatou řečí“ a pokud by to teď zopakoval, čeká jej příští rok pátý olympijský karneval. Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Potlučená česká bikrosařka: Nejdřív mě srazily a pak přejely zezadu

Srážka v Baku, do níž se připletla i Češka Romana Labounková: vlevo Aleksejeva...

Baku (Od našeho zpravodaje) Mohla myslet na medaili, ale místo toho skončila v kotrmelcích. Bikrosařka Romana Labounková...

Evropské hry 2015, Baku

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Historicky první Evropské hry pořádalo od 12. do 28. června 2015 Baku v Ázerbájdžánu.

Když vítr zastaví střelu a na finty není čas. Aneb basketbal pod nebem

V Baku se hraje také basketbal 3x3. Český hráč Roman Zachrla napadá Marshalla...

Vypadají trochu jako kočovníci, kteří uprostřed města předvádějí svoje kejkle. Na improvizovaném...Najdete na iDNES.cz