Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři duely, čtyři výhry. Basketbalovým výběrům druhý den v Baku vyšel

Momentka ze zápasu Evropských her v basketbale 3x3 mezi Ázerbájdžánem a Českem. | foto: Reuters

24 2015
Po úterních chmurných premiérách na Evropských hrách vysvitlo pro české basketbalové týmy v Baku sluníčko. Muži i ženy získali po dvou důležitých vítězstvích a do play-off jdou z druhých míst svých základních skupin.

Česká ženská čtveřice v basketu 3x3 se dostala do nezáviděníhodné situace. Po úvodní prohře na ně ve druhém zápase v turnaji čekala favorizovaná Belgie v čele s Ann Wautersovou. Ta navíc byla posílena výhrou nad Tureckem o deset bodů. Češky však od začátku hrály soustředěně a takticky vyspělou hrou nenechaly Belgičanky, aby do hry dostaly svou 193 centimetrů vysokou zbraň.

Belgičanky se tak snažily prosadit rychlostně 1 na 1, ale týmová česká obrana jim cestu zastoupila. Češky navíc hýřily aktivitou i v útoku. Nejen že dokázaly trestat z dlouhé vzdálenosti, ale chytře využívaly i výškového rozdílu. To je dovedlo až k výhře 19:15.

„Holky se častěji střídaly při každém přerušení. Hra na centrálním kurtu nám navíc vyhovuje. I naše pivotky ukázaly, že umí střílet za dva body. Do zápasu jsme šly s tím, abychom měly více pokusů, byly více aktivní v útoku a hlavně zbytečně nekazily. Všechno, co jsme si řekly, holky splnily,“ chválila po první zápase své svěřenkyně Michaela Uhrová.

Češky se naladily na vítěznou vlnu a v souboji s Tureckem nedaly soupeřkám šanci. Za stavu 7:4 natáhly české basketbalistky svojí šňůru na 10:0 a o zápase bylo rozhodnuto. Nakonec skončil o 47 vteřin před uplynutím hrací doby, když dva trestné hody proměnila Vlková a upravila na 21:6.

„V plné aréně, která sice fandila Turecku, to byla úžasná atmosféra. My jsme si to ale užily. Holky hrály takticky velmi dobře a na rozdíl od prvního zápasu s Belgií se snažily hrát vše pod koš, kde měly výškovou převahu,“ našla Uhrová opět slova chvály.

Ve čtvrtečním prvním kole play-off čeká na Češky Irsko. V případě úspěchu by ve čtvrtfinále narazily na lepšího z dvojice Rusko - Nizozemsko.

„Irsko je podobný soupeř jako Turecko. Malé agresivní a velmi často faulující. Taktika ne ně bude stejná. Opět budeme chtít využít výškové převahy. Ráda bych potvrdila roli favorita a dál se ještě nechceme koukat. V každém play-off se vždy zrodí alespoň velké překvapení, tak zatím ani nechceme přemýšlet o dalším týmu,“ je Uhrová v prognózách opatrná.

Švýcary uťali před limitem, Andořany ne

Muži se od svých kolegyň nenechali zahanbit a také získaly své první vítězství v Baku. Nad Andorrou, která v úvodu porazila Švýcarsko, vedli už 13:4. Hlavní zbraní byla obrana, která nenechala soupeře zakončovat z lehkých pozic ani po posunutí míče do podkošového prostoru.

Neproměněné trestné hody, ztráty míče a technická chyba pro Kamila Švrdlíka mohla Čechy mrzet. Andorra snížila na 9:13 a to ještě pohrdla trestných hodem právě za technickou chybu.

Vše pak vzal do ruky Jan Tomanec, který na sebe sbíral fauly, až jich Andořané udělali přes limit a nabízeli tak českým hráčům další a další trestné hody. Svěřenci Michala Kruka nakonec nebyli daleko od ukončení zápasu před uplynutím hrací doby. I když se tak nestalo, získali vítězství 20:11.

„Celou dobu jsem byl klidný a věděl jsem, že s nimi můžeme prohrát jenom za podmínek, kdybychom totálně zkolabovali. Kdyby se nedařilo, měli jsme v záloze ještě jednu variantu. Ani po technické chybě. Kamil jen lehce dvěma rukama bouchl s míčem o zem a za to tu rozdávají technické,“ věřil svému týmu Michael Kruk, že roli favorita zvládne.

Ani muži se ve druhém zápase nezdrželi na kurtu celých deset minut, i když to z počátku nevypadalo. Švýcaři vedli 2:0 a 3:1, ale od stavu 5:5 existoval na kurtu po dvojce Zbránka pouze jeden tým. Švýcaři ještě snížili, ale nepohlídali si fauly a Češi se prošestkovali k druhému vítězství na Evropských hrách. Zápas 1:51 před uplynutím časového limitu ukončil dvojkou Tomanec.

„Švýcaři na nás přišli dobře připravení. Věděli jsme ale, že máme sílu a dynamiku. Věděli jsme, že potřebujeme hrát rychle do koše a ne staticky. Řekl bych, že kluci poprvé hráli to, na čem jsme se domlouvali a na co se celou dobu připravujeme. Od šesté, sedmé minuty nebylo pochyb o tom, kdo utkání dominuje,“ těšilo Kruka plnění taktických pokynů.

V prvním kole play-off narazí Češi na Rumunsko. V případě postupu čeká ve čtvrtfinále lepší z dvojice Rusko - Estonsko.

„Je dobře, že jsme zápas skončili dřív. Sice nebylo už takové teplo, ale každá minuta nestrávená na kurtu se počítá. Zítra proti Rumunům se bude počítat dvakrát tolik, protože jsou starší tým. Hrajeme 16:30 a bude to tvrdý boj. Hrají tvrdý, agresivní a chytrý basket. Jsou to hráči nad 30 let a vědí, co mají hrát. My se budeme snažit proti nim hrát, co jsme předvedli v posledním utkání. Musíme je dostat do těžkých situací a rychlých faulů. Bude záležet, jak se vypořádáme s jejich tvrdou hrou,“ spřádá plány Kruk.

Autor:


Další z rubriky

Judista Krpálek ve finále Evropských her podlehl a bere stříbro

Český judista Lukáš Krpálek (v bílém) a Nizozemec Henk Grol ve finálovém...

Až v posledním duelu Lukáš Krpálek na Evropských hrách v Baku prohrál a z Ázerbájdžánu si odveze...

Potlučená česká bikrosařka: Nejdřív mě srazily a pak přejely zezadu

Srážka v Baku, do níž se připletla i Češka Romana Labounková: vlevo Aleksejeva...

Baku (Od našeho zpravodaje) Mohla myslet na medaili, ale místo toho skončila v kotrmelcích. Bikrosařka Romana Labounková...

Koukal starší, trenér a otec: Ten největší boj má Petr už za sebou

Český badmintonista Petr Koukal (vlevo) hovoří s trenérem a svým otcem Petrem...

Baku (Od našeho zpravodaje) Dříve zažívali i dlouhé cesty plné mlčení, když autem odjížděli z nepovedených turnajů. „Spoustu...Najdete na iDNES.cz