Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se střílí v malém obchoďáku za zpěvu ptáků: Peníze jsou tu cítit

Český střelec Jindřich Dubový.na Evropských hrách v Baku. | foto: ČTK

18 2015
Baku (Od našeho zpravodaje) - Prosklená stěna uvádí návštěvníka do široké a dlouhé haly. V ní je příjemně chladno a zní umělý zpěv ptáků. Celkem tu najdete šest různě velkých fontán, z nichž pravidelně crčí voda - a zároveň tyhle minivodotrysky mění barvu. Stěny jsou obloženy dřevem, k odpočinku lákají pohodlná křesílka u malých stolů. Kolem se zelenají okrasné květiny i bonsaje. Ne, tohle vážně nejsou standardní podmínky. „Co se týká sportoviště, střelnice je jedna z nejkrásnějších v Evropě. Je nová, peníze z ní jsou cítit,“ říká Jiří Lipták závodící v Baku na Evropských hrách v disciplíně trap.

Jindřich Dubový, střelec ze vzduchové pistole, doplňuje: „Je to malý obchoďák. Obrovské, krásné, perfektní; není co dodat. Střelnice je úžasná, taky tolik stála.“

Oba zmínění sportovci zažili třeba olympiádu v Londýně, ale luxus na okraji ázerbájdžánské metropole je pro ně čímsi novým. Byť se ve středu střelcům v Baku nedařilo - Kostelecký, Lipták, Dubový ani Přibáňová neprošli do finále - zůstane jim zážitek z prostředí.

Když je řeč o penězích: dle místních médií přišla výstavba 19hektarového areálu na 110 milionů místních manatů. Což v přepočtu je přes 2,5 miliardy korun!

„Bavíme se mezi sebou, že si místní pán prostě postavil pěknou střelnici,“ usměje se Dubový; v komplexu v březnu samozřejmě pásku přestřihával prezident Ilham Alijev.

Tak to však v Ázerbájdžánu chodí.

Lze vést debaty o tom, zda by peníze (ne)měly být investovány jinam, ale musí se nechat, že kulisy pro Evropské hry jsou impozantní. „Fakt něco, co v podmínkách České republiky není možné. To bychom nedokázali,“ dodává pistolář Dubový. „Podle toho zde bude střelba vypadat v příštích letech, už v roce 2016 tu pořádají třeba Světový pohár. Za všechna sportoviště, co postavili, klobouk dolů.“

Co všechno v komplexu je? Mnoho budov, jídelna, odpočinkové místnosti, dostatek prostoru pro trénink, VIP areály, novinářské zázemí, posilovna, pro sportovce a návštěvníky zdáli i hotel.

Olympijský šampion David Kostelecký dokonce zaslechl, že by náklady mohly činit 120 milionů eur, což by bylo přes tři a čtvrt miliardy korun. Ale i o 700 milionů nižší suma je astronomická. „Ona je nejdražší na světě,“ soudí Dubový, když už si po závodě sundá kšiltovku a nezbytná sluchátka, která tlumí práskání vzduchových pistolí.

Kromě vnitřního luxusu je tu i otevřená část: pás zeleně mezi vysušenými kopci uklidňuje, vizuálně je příjemný. Tahle střelnice se „proslavila“ tím, že z ní odlétaly kusy terčů, či dokonce nábojů na bikery, již trénovali právě na vyšisovaných
svazích. Kuriózní detail v historii místa vystavěného se štědrou rukou.

Do ran ze zbraní sportovců dál zní zurčení vody a ptačí cvrlikání.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze