Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se střílí v malém obchoďáku za zpěvu ptáků: Peníze jsou tu cítit

Český střelec Jindřich Dubový.na Evropských hrách v Baku. | foto: ČTK

18 2015
Baku (Od našeho zpravodaje) - Prosklená stěna uvádí návštěvníka do široké a dlouhé haly. V ní je příjemně chladno a zní umělý zpěv ptáků. Celkem tu najdete šest různě velkých fontán, z nichž pravidelně crčí voda - a zároveň tyhle minivodotrysky mění barvu. Stěny jsou obloženy dřevem, k odpočinku lákají pohodlná křesílka u malých stolů. Kolem se zelenají okrasné květiny i bonsaje. Ne, tohle vážně nejsou standardní podmínky. „Co se týká sportoviště, střelnice je jedna z nejkrásnějších v Evropě. Je nová, peníze z ní jsou cítit,“ říká Jiří Lipták závodící v Baku na Evropských hrách v disciplíně trap.

Jindřich Dubový, střelec ze vzduchové pistole, doplňuje: „Je to malý obchoďák. Obrovské, krásné, perfektní; není co dodat. Střelnice je úžasná, taky tolik stála.“

Oba zmínění sportovci zažili třeba olympiádu v Londýně, ale luxus na okraji ázerbájdžánské metropole je pro ně čímsi novým. Byť se ve středu střelcům v Baku nedařilo - Kostelecký, Lipták, Dubový ani Přibáňová neprošli do finále - zůstane jim zážitek z prostředí.

Když je řeč o penězích: dle místních médií přišla výstavba 19hektarového areálu na 110 milionů místních manatů. Což v přepočtu je přes 2,5 miliardy korun!

„Bavíme se mezi sebou, že si místní pán prostě postavil pěknou střelnici,“ usměje se Dubový; v komplexu v březnu samozřejmě pásku přestřihával prezident Ilham Alijev.

Tak to však v Ázerbájdžánu chodí.

Lze vést debaty o tom, zda by peníze (ne)měly být investovány jinam, ale musí se nechat, že kulisy pro Evropské hry jsou impozantní. „Fakt něco, co v podmínkách České republiky není možné. To bychom nedokázali,“ dodává pistolář Dubový. „Podle toho zde bude střelba vypadat v příštích letech, už v roce 2016 tu pořádají třeba Světový pohár. Za všechna sportoviště, co postavili, klobouk dolů.“

Co všechno v komplexu je? Mnoho budov, jídelna, odpočinkové místnosti, dostatek prostoru pro trénink, VIP areály, novinářské zázemí, posilovna, pro sportovce a návštěvníky zdáli i hotel.

Olympijský šampion David Kostelecký dokonce zaslechl, že by náklady mohly činit 120 milionů eur, což by bylo přes tři a čtvrt miliardy korun. Ale i o 700 milionů nižší suma je astronomická. „Ona je nejdražší na světě,“ soudí Dubový, když už si po závodě sundá kšiltovku a nezbytná sluchátka, která tlumí práskání vzduchových pistolí.

Kromě vnitřního luxusu je tu i otevřená část: pás zeleně mezi vysušenými kopci uklidňuje, vizuálně je příjemný. Tahle střelnice se „proslavila“ tím, že z ní odlétaly kusy terčů, či dokonce nábojů na bikery, již trénovali právě na vyšisovaných
svazích. Kuriózní detail v historii místa vystavěného se štědrou rukou.

Do ran ze zbraní sportovců dál zní zurčení vody a ptačí cvrlikání.Další z rubriky

Soukalová zveřejnila své číslo. A přes dvě hodiny zvedala telefony

Gabriela Soukalová

VIDEO Vzpomínáte? Biatlonistka Gabriela Soukalová zveřejnila video, v němž svému příteli, badmintonistovi...

Když vítr zastaví střelu a na finty není čas. Aneb basketbal pod nebem

V Baku se hraje také basketbal 3x3. Český hráč Roman Zachrla napadá Marshalla...

Vypadají trochu jako kočovníci, kteří uprostřed města předvádějí svoje kejkle. Na improvizovaném...

Judista Krpálek ve finále Evropských her podlehl a bere stříbro

Český judista Lukáš Krpálek (v bílém) a Nizozemec Henk Grol ve finálovém...

Až v posledním duelu Lukáš Krpálek na Evropských hrách v Baku prohrál a z Ázerbájdžánu si odveze...Najdete na iDNES.cz