Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fukar, vlasy i zmuchlané triko aneb Jak Bank užívá technologický doping

VE VAJÍČKU. Sjezdař Ondřej Bank před odletem na olympiádu v Soči testoval aerodynamiku v tunelu. | foto: Dalibor Rozehnal/Ministerstvo obrany

8 2014
Roza Chutor (Od našeho zpravodaje) - Loni si nechal vyrobit přilbu, jejíž povrch pokrývaly důlky podobné těm z golfového míčku. "Proč míčky létají tak rychle? Protože jsou aerodynamické," říkal Ondřej Bank a věřil, že i takový detail ho dokáže na sjezdovce zrychlit.

Jenže přišla reakce Mezinárodní lyžařské federace FIS. Vaše přilba odporuje pravidlům, zakazujeme vám ji používat, slyšel Bank. "Takže ji teď vozím jen ve slalomu, kde to nehraje žádnou roli," říkal. "Tam je to spíš jen módní věc."

Bank se přesto honby za technologickým dopingem nevzdal a dál zkoumal možnosti, jak se ještě víc přiblížit světové špičce. Proto ještě než vyrazil do olympijského Soči, zastavil se v Brně na Univerzitě obrany, tam se navlékl do závodní kombinézy, nacvakl do lyží a zaklekl do sjezdového vajíčka.

Stál v aerodynamickém tunelu, pak se před ním roztočila obří vrtule a foukala proti obličeji vzduch rychlostí 73 kilometrů v hodině. Tedy zhruba o polovinu pomaleji, než jakých rychlostí dosahoval v trénincích na nedělní závod v areálu Roza Chutor. "To bylo z energetických důvodů," vysvětloval Tomáš Bank, bratr a trenér Ondřeje. "Stojí to tam hrozné peníze, hodina asi 2000 eur."

Vědecko-pedagogičtí pracovníci katedry letecké a raketové techniky pak měřili Bankovy hodnoty aerodynamického odporu. "Mají skvělé, citlivé přístroje," chválil Tomáš Bank. "A ten fukar - jak vrata od stodoly."

Tamní tunel je největším zařízením tohoto druhu na univerzitách ve střední Evropě a slouží nejen k testování modelů letadel a jejich částí, bezpilotních prostředků, ale i objektů ve strojírenství. "Chtěli jsme si před olympiádou ověřit, jestli nebudeme mít nějak velkou ztrátu, co se týče kombinéz," říkal pak Bank.

Podle pověr, co kolují sjezdařským pelotonem, by totiž mohly rozdíly v materiálech dělat až tři desetiny na minutu sjezdu. A pokud závodníci v Soči proletěli v tréninku tratí za více než 2 minuty, mohl by Bank ubrat na svých časech třeba půl sekundy.

Půl sekundy, co může rozhodnout o (ne)úspěchu.

Lyžař Ondřej Bank na trati slavného sjezdu ve Wengenu

Lyžař Ondřej Bank na trati slavného sjezdu ve Wengenu

Po vyhodnocení výsledků však česká sjezdařská jednička zjistila: Byly to jen fámy. "Ukázalo se, že je všechno v pohodě, že rozdíly jsou úplně minimální, že nebudeme dostávat vteřinu jen kvůli kombinéze," oddechl si.

A místo toho dostal od profíků-inženýrů doporučení na detaily, kterých si předtím ani nevšiml. Třeba vlasy, co mu čouhají zpod přilby, by si prý měl zkrátit. "No uvidíme," smál se Bank. "Možná je schovám, možná budu stříhat."

Stejně podstatným detailem pak byl páteřní pás, který závodníci vozí kvůli bezpečnosti na zádech. Právě jeho tvar může u sjezdaře zakleknutého v ideální pozici fungovat jako spoiler formule 1. "Prý to má docela velký vliv," doplnil Tomáš Bank. "Takže jsme si ho po tom testu trošku vylepšili."

Ale pst! Toto je přísné tajné, aby konkurence "neopisovala", a vylepšení taky ne úplně vyhovuje lyžařským pravidlům. "Strčili jsme pod ten páteřák zmuchlané triko, bez něho neměl takový efekt," říkal trenér Bank. "Jenže povolená tloušťka je jenom 5 centimetrů, takže to ještě musíme nějak vymyslet."

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze