Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Bank bude na olympiádě riskovat. Chce překonat šesté místo z Turína

Ondřej Bank | foto: AP

4 2010
Bez ohledu na výsledky olympijských závodů už sjezdař Ondřej Bank považuje tuto sezonu za úspěšnou, neboť postoupil do finále Světového poháru v obřím slalomu. Na ZOH odlétá s plánem riskovat a pokusit se překonat šesté místo z olympijského Turína.

"Nikdy jsem si žádné cíle nedával, ale šesté místo prostě považuji v olympijském závodě za hranici úspěchu a neúspěchu," řekl devětadvacetiletý lyžař.

Před čtyřmi lety si vyjel šesté místo v kombinaci, letos by mohl uspět ve stejném závodě (tentokrát se jede zkrácená superkombinace), ale bez šancí není ani v obřím slalomu. "Jak materiál, tak formu mám na to, abych do šestky skončil," věří.

Kvůli zranění rok a půl vůbec nezávodil, ale letos se vrátil a daří se mu. "Už teď je sezona úspěšná, do Vancouveru si pojedu jen pro třešničku na dortu. Nebudu muset taktizovat a myslet na body, pojedu všechny závody na sto procent," slibuje Bank.

O brýle Vagus je zájem i v Chile

Daně, účty, obchodní výsledky. Ondřej Bank nežil před odletem na olympiádu jen lyžováním. "Dělal jsem pořádek v účtech, řešil platby DPH," prozradil nejúspěšnější z českých sjezdařů.

Bank podniká v oboru, který je blízký jeho sportu. Má firmu na výrobu lyžařských brýlí, které dal jméno Vagus. "Firma se rozjíždí velmi dobře, chystáme se vstoupit do golfu a trochu tam ty klidné vody rozčeřit," plánuje.

Zákazníky hledá i mezi svými závodními soupeři, od některých dostal i nabídku na spolupráci. "Už mám nabídky na zastoupení v Argentině a v Chile," pochlubil se Ondřej Bank.

"Své jsem si splnil už postupem finále Světového poháru," zmínil úspěch v obřím slalomu. "Vždy jsem si říkal, že postup je pravým ukazatelem kvality v lyžování, protože znamená stabilitu výkonů. Na olympiádě se může stát cokoliv, člověk může dosáhnout i na medaili, ale třeba jen proto, že ostatním závod nevyjde."

Bank už si smůly vybral dost. V lednu 2008 si při kitzbühelském sjezdu komplikovaně zlomil holenní kosti a celou minulou sezonu zmeškal. Letos mu těsně před prvními závody omrzly palce na nohách, pak si při slalomu v Söldenu zlomil o tyč prst na ruce a závodil s hůlkou přivázanou k rukavici.

"Teď jsem rád, když mě bolí jen dvě věci současně, to se cítím být v pohodě," pousměje se.

Problémy s prsty na rukách přežívají dodnes. Ústupky dlouho trvající bolesti se podepsaly na jeho jízdě, porušil si některé automatismy a cítí, že ve slalomu trochu zpomalil. "V prvních trénincích jsem Filipa Trejbala porážel o vteřinu v jedné jízdě, teď je Filip o něco rychlejší než já," srovnává.

S Trejbalem a ještě s Kryštofem Krýzlem objel podstatnou část letošních závodů Světového poháru. "Všichni tři máme velkou formu, ale ani jeden jsme ji ještě letos neukázali naplno," říká nejúspěšnější člen týmu. "Může se samozřejmě stát, že formu neukážeme ani na olympiádě, ale potenciál tam je."Najdete na iDNES.czmobilní verze