Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajet Ondra svůj slalom, má medaili, smutnil pod Jeseníky Bank starší

Český lyžař Ondřej Bank při slalomové části olympijské superkombinace. (14. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2014
V Soči se dojel slalom do olympijské superkombinace a on si hned změřil tlak. "Byl to nervák, mám 150 na 85, teď se musím uklidnit," pravil pětašedesátiletý Ivan Bank doma v Rudě nad Moravou, když jeho syn Ondřej obsadil v konečném účtu sedmé místo.

Po sjezdu byl ale druhý. "Proto jsem teď krapet zklamaný, ale to přejde. Sedmé místo pod pěti kruhy je supervýsledek," dodal Bank nejstarší v domě kousek od Šumperka. 

Pár minut po dojezdu hledal vysvětlení, proč jeho syn nedosáhl na medaili. "Asi se s bráchou domluvili, že postačí, když pojede na jistotu, prostě aby dojel. Jenže Kryštof Krýzl jel jen tři místa po Ondrovi a zajel stejný čas. Možná měl Ondra krapet přidat - kdyby dneska zajel svůj slalom, s jistotou by měl bronz, ale těžko hodnotit," přemítal.

Přesto si výsledku svého syna považuje. "Zajel si úžasné FIS body, které nikdy v kariéře nezajel. To je obrovský úspěch. Teď se určitě prodral hodně nahoru," pokýval hlavou.

Fotogalerie

Sám viděl, že takhle blízko velké medaile jeho syn ještě nikdy nebyl. "Jednou už byl na mistrovství světa pátý, bylo to v Ga-Pa tuším před třemi lety, taky v superkombinaci. Byla to pecka, pátý byl už po sjezdu, ale výš se nedostal. Teď měl nakročeno k úspěchu mnohem víc," vyprávěl a v jeho hlase byla pořád patrná jistá známka lítosti.

"Nedivte se. Do roku 2001 jsem Ondru trénoval a objížděl s ním závody, zajeli jsme šesté místo v kombinaci na mistrovství světa ve Svatém Antonu. Potom už trénování převzal Ondrův starší brácha Tomáš, ale prožívám to pořád. Jsou to nerváky," zopakoval.

Ondřeji Bankovi je třiatřicet a televizním komentátorům uklouzla větička o závěru kariéry. "To bych se divil. Proč by končil, když mu to takhle jde? Ondra zraje jako víno," rozjasnila se tátova tvář.

"Víte, když přežil lonský rok, kdy překonal operaci ramene, čelisti a kolena, a dostal se do takové fazony... Kdepak, Ondra je v laufu a příští rok se pojede mistrovství světa v Beaver Creeku, odkud už má třetí místo v superkombinaci Světového poháru. Je to jeho kopec," těší se už nyní Ivan Bank.Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze